NOUTĂȚI MUZICALE de la Alejandro Zandes, Badshah și Davido, Giant Rooks, Florence + The Machine, Kodak Black, MIKA
2025-11-04 21:37:02
Alejandro Zandes lansează piesa Legacy alături de videoclipul oficial

Ascultă piesa AICI
Vezi videoclipul AICI

Artistul Alejandro Zandes a lansat noua piesă „Legacy”, un track care explorează ideea moștenirii pe care o lăsăm în urmă și impactul pe care îl avem asupra celor din jur. Piesa combină ritmuri captivante și melodii profunde, transmițând un mesaj puternic despre permanența artei și influența generației actuale.

Piesa a fost realizată în colaborare cu Ross Woodhouse, Sambo, Diana-Gabriela Dumitrașcu, George Radu, Luca Călin, Cristian Alexă și Tudor Gomeajă, iar mixul și masterul au fost semnate de Alexandru Truta. Versurile poartă semnătura lui Alejandro Zandes și Ross Woodhouse, iar producția audio este semnată de Sambo, Luca Călin, Tudor Gomeajă și Diana-Gabriela Dumitrașcu, reușind să contureze un sound complex, modern și captivant pentru public.

Piesa transmite un mesaj profund despre moștenirea pe care o lăsăm în urmă și despre dorința de a fi remarcați prin artă și nu prin distrugere. Versurile reflectă ambiția generației actuale de a schimba societatea și importanța de a lăsa în urmă ceva care să dăinuie: „When our lives have been and gone, the words we sing will still live on”.

Videoclipul oficial, realizat de Untold Production (Nicolae Anghel, Florin Todica, Daniel Dan, Vlad Rosu, Robert Poptamas și Laviniu Lazar), este filmat alb-negru și îl prezintă pe artist într-o atmosferă misterioasă, cu lumini discrete și fum, accentuând aerul enigmatic al piesei.

Prin „Legacy”, Alejandro Zandes își reafirmă identitatea artistică și mesajul său despre permanența artei și impactul pozitiv al generației sale, invitând publicul să reflecteze asupra moștenirii personale și colective.

Alejandro Zandes este un artist care îmbină genuri și redefinește scena muzicii electronice printr-un sound ce combină sensibilitățile pop, groove-urile afrohouse și ritmuri profunde, hipnotice. Originar din Marea Britanie și stabilit acum în România, Alejandro creează muzică care mișcă corpuri și trezește emoții—mereu cu un simț al surprizei și al inovației.

Acesta își câștigase inițial atenția publicului ca unul dintre concurenții remarcabili de la The Voice România, iar de atunci a evoluat într-un performer îndrăzneț și inovator și într-o personalitate TV cunoscută pentru show-urile pline de energie și călătoriile sonore captivante. Cu fiecare lansare, Alejandro își conturează un spațiu unic, unde influențele globale și poveștile de pe ringul de dans se întâlnesc armonios.

Badshah și Davido lansează Wallah Wallah – o explozie de ritm și energie pe scena internațională

Ascultă piesa AICI

Doi dintre cei mai influenți artiști ai momentului, Badshah și Davido, își unesc forțele în noua piesă „Wallah Wallah”, un proiect care combină perfect ritmurile urbane cu influențe afrobeat și hip-hop global.

Badshah semnează piesa ca videowriter, vocalist, compozitor și textier, în timp ce Davido contribuie ca textier, compozitor, vocalist și videowriter, aducându-și stilul caracteristic și energia specifică muzicii africane.

De partea tehnică s-a ocupat Hiten, responsabil pentru înregistrare, mixaj, producție și masterizare, asigurând un sound modern și vibrant, perfect pentru ringul de dans.

Versurile piesei „Wallah Wallah” sunt o invitație directă la distracție și libertate, transmițând prin muzică bucuria de a trăi, de a te exprima autentic și de a te conecta cu ceilalți. Cu un refren ușor de reținut și un beat molipsitor, melodia promite să devină un hit global.

Aditya Prateek Singh Sisodia, cunoscut sub numele de scenă Badshah, este unul dintre cei mai influenți artiști ai muzicii urbane din India. Rapper, cântăreț, compozitor și producător, Badshah a redefinit sunetul hip-hop-ului indian prin combinația sa de pop, rap și influențe Bollywood. Cu hituri precum „Kar Gayi Chull”, „Abhi Toh Party Shuru Hui Hai” sau „Jugnu”, el a cucerit topurile și publicul global, colaborând și cu artiști internaționali precum J Balvin și Lil Baby. Energia, versurile autentice și abordarea modernă fac din Badshah un adevărat ambasador al noii generații de artiști din Asia.

David Adedeji Adeleke, cunoscut ca Davido, este un cântăreț, compozitor și producător nigerian care combină ritmurile afrobeat tradiționale cu influențe pop moderne, creând un sound global și inconfundabil. Născut în Atlanta și crescut în Lagos, Davido a devenit rapid o figură centrală a muzicii africane, cucerind topurile internaționale cu albume precum A Good Time, A Better Time și Timeless. În 2024, a lansat proiectul 5ive, continuând să îmbine energia africană cu sensibilitatea pop occidentală, devenind astfel un ambasador al muzicii afro la nivel mondial.

Giant Rooks lansează noul single The Future Is Cancelled

Ascultă piesa AICI

După un an plin de reușite, trupa germană Giant Rooks revine în forță cu noul single „The Future Is Cancelled”, o piesă care demonstrează cât de versatil și matur a devenit sound-ul formației după mai bine de un deceniu de activitate.

Cu „The Future Is Cancelled”, Giant Rooks deschid un nou capitol muzical. Piesa aduce o latură mai introspectivă și melancolică, balansând perfect între intimitate și amploare sonoră, cu acorduri delicate de pian și o voce caldă care transmite vulnerabilitate și speranță. Piesa nu este o declarație de resemnare, ci mai degrabă un act de rebeliune tăcută, o invitație de a găsi momente de claritate în haosul lumii moderne. Cu această lansare, Giant Rooks confirmă din nou că pot combina teme profunde cu emoție autentică și o precizie artistică remarcabilă.

Single-ul a fost produs în Marea Britanie de Jonathan Gilmore, cunoscut pentru colaborările sale cu The 1975, Nothing But Thieves și Biffy Clyro, adăugând piesei o profunzime și o rafinare sonică cu tentă internațională.
Videoclipul care însoțește melodia reflectă contrastul dintre pierdere și redescoperirea speranței, trecând vizual de la alb-negru la culori vibrante — o metaforă pentru trecerea de la stagnare la mișcare, de la trecut la viitor.

Vara aceasta, Giant Rooks au susținut două concerte de revenire acasă, în Hamm, Germania, în fața a peste 20.000 de fani, evenimente sold out care au marcat o întoarcere emoționantă la rădăcini. Succesul lor a fost consolidat de ultimul album, „How Have You Been?”, care a debutat direct pe locul 1 în topurile germane, confirmând relevanța internațională a trupei.

Fondată în 2015, trupa germană Giant Rooks – alcătuită din Frederik Rabe (voce), Finn Schwieters (chitară), Luca Göttner (bas), Jonathan Wischniowski (clape) și Finn Thomas (tobe) – s-a impus rapid pe scena indie internațională. Cu hituri precum „Wild Stare”, „Morning Blue” și colaborarea globală „Tom’s Diner” (cu AnnenMayKantereit, peste 3 miliarde de streamuri), formația a susținut turnee sold-out în Europa și America de Nord și a urcat pe marile scene de festival din întreaga lume. Albumul de debut „Rookery” (2020) a ajuns pe locul 3 în topurile germane, iar al doilea album, „How Have You Been?” (2024), a consolidat maturitatea și relevanța internațională a trupei. Giant Rooks continuă să se remarce printr-un sound indie sofisticat, care îmbină emoția, introspecția și energia modernă.

Florence + The Machine lansează noul single Sympathy Magic alături de videoclipul oficial

Ascultă albumul AICI
Vezi videoclipul AICI

După ce a prezentat în premieră piesa „Sympathy Magic” în cadrul emisiunii The Tonight Show Starring Jimmy Fallon, Florence + The Machine au lansat astăzi melodia împreună cu videoclipul regizat de colaboratoarea de lungă durată Autumn de Wilde.

Piesa, scrisă și produsă împreună cu Danny L. Harle și Aaron Dessner, face parte din cel de-al șaselea album al formației, Everybody Scream, lansat oficial astăzi, de Halloween. Albumul include și single-urile anterioare „Everybody Scream” și „One of the Greats”, ambele primind aprecieri critice.

Florence Welch a lucrat la Everybody Scream alături de un cerc apropiat de colaboratori, printre care Mark Bowen (IDLES), Mitski și Dave Bayley (Glass Animals). Inspirată de experiența unei intervenții chirurgicale salvatoare de viață în timpul turneului Dance Fever, artista explorează în noul material teme precum feminitatea, vindecarea, parteneriatul, îmbătrânirea și moartea, într-o combinație de misticism, vrăjitorie și folk horror.

Tracklist-ul albumului Everybody Scream include piesele: „Everybody Scream”, „One of the Greats”, „Witch Dance”, „Sympathy Magic”, „Perfume and Milk”, „Buckle”, „Kraken”, „The Old Religion”, „Drink Deep”, „Music by Men”, „You Can Have It All” și „And Love”.

Florence + The Machine vor porni într-un turneu nord-american în 2026, începând din aprilie, cu opriri la Madison Square Garden și Barclays Center din New York, două seri la Kia Forum din Los Angeles și multe altele. Turneul va fi precedat de concerte în Europa și Marea Britanie. Pe selecte date, artista va fi acompaniată de Rachel Chinouriri, Sofia Isella, CMAT și Mannequin Pussy.

Kodak Black își lansează al optulea album oficial, Just Getting Started

Ascultă albumul AICI

Kodak Black, lanseză al optulea său album, Just Getting Started, prin Vulture Love / Capitol Records. Proiectul, compus din 20 de piese, combină vulnerabilitatea cu ambiția și include colaborări cu artiști precum Chance the Rapper, Don Toliver, Gunna, Lil Yachty și Pharrell Williams.

Albumul aduce melodii memorabile precum „Still Get Chanel”, o colaborare romantică cu Chance the Rapper, piesa agresivă „Imma Shoot” și track-ul reflexiv „Time to Be Free”, în care Kodak explorează evoluția personală și găsirea echilibrului în viață. Single-ul „Keys to the City” evidențiază, de asemenea, implicarea sa filantropică, motiv pentru care a primit cheile mai multor orașe, inclusiv Pompano Beach.

Albumul Just Getting Started include piese precum „Project Blue”, „Still Get Chanel” în colaborare cu Chance the Rapper, „Mumble Rap” feat. Pharrell Williams, „Endless Nights” feat. Gunna, „Shootin Craps” feat. Lil Yachty, „Who You Seeing Tonight” feat. Don Toliver și „Keys to the City (Extended)”.

Pentru a sărbători lansarea, Kodak va susține două concerte în Florida în cadrul „Bill Kill Halloween Concerts”: pe 31 octombrie la Yuengling Center din Tampa și pe 1 noiembrie la FTL War Memorial din Fort Lauderdale, alături de artiști precum Skrilla, Real Boston Richey, Hotboii și KOSHER.

De-a lungul carierei sale, Kodak Black a devenit o figură culturală și un artist prolific, acumulând peste 25 de miliarde de stream-uri globale, 44 de poziții în Billboard Hot 100 și 30 de certificări RIAA. Cunoscut pentru poveștile sale urbane și implicarea filantropică, artistul continuă să inoveze muzical, dar și să sprijine comunitatea din Florida.

MIKA lansează noul single Modern Times

Ascultă piesa AICI
Vezi videoclipul AICI

Artistul pop global MIKA revine cu mult așteptatul său single „Modern Times”, lansat prin Republic Records. Piesa este însoțită de videoclipul oficial, filmat la Viena, Austria, și regizat de Rupert Höller (cunoscut pentru colaborări cu Foster the People).

„Modern Times” marchează începutul unei noi ere pentru MIKA, care pregătește un album complet ce urmează să fie lansat în curând. Deschiderea piesei cu cinci linii de pian suprapuse, „asemeni roților dințate ale unei mașinării care bat ritmul unei bătăi de inimă”, trece de la reflecție intimă la un imn emoționant. Melodia surprinde tensiunea dintre haosul lumii moderne și căutarea eternă a unui ceva mai poetic, mai uman și mai liber.

Produsă de MIKA și Nick Littlemore (Empire of the Sun), cu producție suplimentară realizată de Peter Mayes (PNAU), piesa „Modern Times” a fost scrisă integral de MIKA.

Fanii se pot aștepta la și mai multă muzică nouă, MIKA pregătind un album plin de energie și emoție, care continuă misiunea sa de a îmbina teatralitatea, sinceritatea și melodia.

Artistul descrie single-ul astfel:„Melodia pentru mine este ca o bandă de alergat, iar acea bandă este viața, viața în toate formele sale. Pe măsură ce timpul trece și viața devine tot mai confuză și copleșitoare, privim dincolo de lumea din jurul nostru, spre mitologie, dorințe și vise. ‘Modern Times’ este un strigăt de catedrală pentru credință și spirit, rezistând rutinei și greutății vieții și trecerii timpului.”

„Modern Times” urmează proiectelor recente ale lui MIKA, de la co-prezentarea premiilor David Di Donatello din Italia și mentoratul în emisiuni precum La Voz Spain, La Voix France, X Factor Italy și The Piano din UK, până la concerte internaționale și primirea premiului Nordoff & Robbins Global Impact în Londra. Ultimul său album complet, primul în limba franceză Que ta tête fleurisse toujours, a debutat în Top 5 în Franța și a obținut discul de aur, demonstrând încă o dată capacitatea lui MIKA de a transcende limba și genul muzical.

Cu peste 20 de milioane de albume vândute la nivel global și certificate Platinum sau Gold în 32 de țări, MIKA este recunoscut ca una dintre vocile pop cele mai unice și vizionare. Câștigător BRIT Award și nominalizat GRAMMY, artistul a susținut concerte în arene de pe toate continentele, a performat la Coachella și la finala Eurovision, captivând publicul atât pe scenă, cât și pe ecran.

Păreri?

30 Post Views
0 Comentarii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *