Les Films de Cannes à Bucarest și Timișoara continuă, an de an, seria evenimentelor dedicate industriei de film, consolidând tradiția prin care sprijină descoperirea și dezvoltarea de noi talente și își confirmă statutul de rampă de lansare pentru profesioniștii din cinematografia românească. Actorii români consacrați sau la început de drum au șansa de a face un pas important în carieră, prin programul Managing Talents.
Participanții selectați la ediția din acest an de la București vor avea ocazia unică de a concura pentru roluri principale într-un nou lungmetraj semnat de Daniel Sandu, regizor apreciat pentru filmele Un pas în urma serafimilor, Tata mută munții, dar și pentru miniseriile Tuff Money (HBO) și Subteran, prima producție românească Netflix.
Înscrierile sunt deschise pe platforma Filmmakers Europe, unde actorii interesați pot trimite un self-tape folosind un text prestabilit, disponibil direct pe platformă. Termenul limită este 17 octombrie pentru ediția Managing Talents din București și 22 octombrie pentru cea din Timișoara. Programul este deschis actorilor profesioniști, studenților la actorie de teatru sau film, dar și amatorilor pasionați, care vor să își testeze talentul și să facă un pas spre marele ecran, cu sau fără experiență anterioară.
La București, actorii selectați în urma înscrierii sunt invitați să participe în cadrul ediției la mai multe evenimente dedicate lor, pe 25 octombrie, începând cu ora 10:30, la Cinema Muzeul Țăranului. Aici, vor lua parte la un workshop dedicat cu regizorul Daniel Sandu și cu directorul de casting Domnica Cîrciumaru, la un talk cu Matei Dima și la o sesiune de live acting cu regizorul Cristian Mungiu și actori supriză. Textele de lucru pentru workshopul cu Cristian Mungiu sunt alese din concursul de scenarii Write a Screenplay For… și sunt disponibile pe platforma Filmmakers Europe, deoarece actorii trebuie să le studieze înainte de eveniment.
O altă secțiune din cadrul Les Films de Cannes à Bucarest este Works in Progress, dedicată filmelor aflate în faza de post-producție, care încă nu sunt finalizate, dar au nevoie de vizibilitate și sprijin pentru ultimele etape până la lansare. Proiectele sunt prezentate profesioniștilor din industria de film (selecționeri de festival, distribuitori, fonduri de post-producție, agenți de vânzări etc.). Pentru filmele selectate, se acordă premii și servicii de post-producție din partea companiei specializateAvanpost, pentru a ajuta la finalizarea produsului. Sorella di Clausura, în regia Ivanei Mladenovič, Ink Wash, regizat de Sara Tsorakidis sau Leo records: Strictly for Our Friends, în regia Ioanei Grigore sunt proiecte care au trecut prin filtrul Works in Progress.
Managing Talents la Timișoara
La Timișoara, Managing Talents are loc pe 26 octombrie, în intervalul orar 12:00 – 16:00, la Cinema Studio. Înscrierile sunt gratuite și se fac în acest formular dedicat, iar termenul limită este 22 octombrie. Numărul total de participanți va determina dacă fiecare persoană va filma una, două sau trei scene diferite. Au prioritate persoanele care se înscriu din timp și care vin cu replicile deja învățate, iar la sfârșitul zilei de lucru la atelier, fiecare participant va primi un link de descărcare către materialul video „gata de utilizare”. Participanții pot încărca materialul lucrat de ei pe platforme profesionale, precum Filmmakers, sau pe rețelele de socializare.
Despre mentorii din programul Managing Talents
Daniel Sandu a fost scenarist și co-regizor al mai multor seriale TV și este cunoscut pentru cele două lungmetraje ale sale: Un pas în urma serafimilor (2017), care a fost nominalizat la numeroase festivaluri internaționale de film și a câștigat patru premii la Gopo Awards în 2018 (Cel mai bun regizor, Cel mai bun scenariu, Cel mai bun lungmetraj de debut și Cel mai bun lungmetraj) și Tata mută munții (2021), care a avut un succes enorm online, ocupând primul loc în topul audienței mondiale pe platforma Netflix timp de două săptămâni în septembrie 2021 și fiind nominalizat la Golden Goblet la Festivalul Internațional de Film de la Shanghai.
Domnica Cîrciumaru este un director de casting de renume, cu o experiență de peste 22 de ani în film și televiziune, atât în România, cât și internațional. De-a lungul carierei sale, a contribuit la realizarea a peste 80 de lungmetraje si seriale cunoscute de televiziune sau ale celor mai celebre platforme de screening colaborând cu regizori de prestigiu. Este membru al rețelei International Casting Directors Association (ICDA), al Casting Society of America (CSA) și al Academiei Americane de Arte și Științe Cinematografice (AMPAS), fiind prima directoare de casting din România să facă parte din Academia Americană de Film.
Matei Dima este unul dintre primii și cei mai cunoscuți creatori de conținut din România. A debutat ca regizor cu lungmetrajul 5GANG – Un altfel de Crăciun, care a doborât recorduri de box office la lansare. Ca actor și producător, s-a remarcat și în Miami Bici, una dintre cele mai populare comedii românești din ultimii ani, și în L-a Seral, primul serial românesc online de comedie, cu milioane de vizualizări pe YouTube. După ce a studiat teatru și relații publice în Los Angeles, Matei s-a întors în România în 2014, lansând proiectul BRomania, care a introdus fenomenul VINE-urilor și a adunat peste un milion de urmăritori. A devenit un pionier al divertismentului online, stabilind recorduri de audiență cu cel mai viral clip românesc (peste 51 de milioane de vizualizări). În 2022, a regizat și produs Teambuilding, filmul care a doborât toate recordurile de încasări din cinematografia românească.
Julien Javions, câștigător al Premiului Cea mai Bună Interpretare și Cea mai Bună Regie în 2018 la 48H Film Project și fondatorul școlii de film pentru actori Maison Des Acteurs, una dintre rarele școli de actorie cu o pregătire sistematică în condiții de filmare, este mentorul Managing Talents la Timișoara.
Acestea fiind spuse, vă invit cu drag, apoi vă aștept cu impresii!