Tamiga & 2Bad lansează „My Heart is Up”

Dupa cum ne-au obișnuit, Tamiga &2Bad lanseaza o noua melodie de dragoste „My Heart is Up”.
In aceasta melodie desi este vorba despre dragoste, reuseste sa transmita o stare de bucurie si distracție prin ritmul energic si vibrant specific muzicii dance si pop, insa artista reuseste sa-si surprindă publicul cu acest videoclip.
Videoclipul realizat pe coasta Marii Negre in zona localitatii 23 August, surprinde perfect povestea melodiei unde artista reuseste sa imbine elementele naturale cu cele de recuzita si decor simplist intr-o imagine viu colorata si plina de bucurie. Surpriza apare spre finalul videoclipului unde artista ne arata o perosana necunoscuta.
Intrebata cine este persoana din videoclip, artista a raspuns: ,, -Tamiga: Bunaa, de mult imi doream sa fac un videoclip de tip love story insa abia acum am reusit să-l conving pe iubitul meu sa filmeze cu mine, sunt fericită pentru ca am reusit sa-mi indeplinsec dorinta, acum sper sa va placa si voua melodia si sa merite tot efortul depus.”
Melodia „My Heart is Up”, o puteti gasi pe canalul de youtube Tamiga & 2Bad si tot acolo gasiti si restul melodiilor artistei cu milioane de vizualizări

Păreri?

731 Post Views

Câștigătoarele BRITs Rising Star, FLO, au lansat mult așteptatul album de debut, „Access All Areas”

FLO, grupul premiat cu BRITs Rising Star, a lansat albumul de debut, „Access All Areas”, prin intermediul Universal Music Group, un manifest care subliniază abordarea lor lipsită de rețineri față de muzică și viață. Albumul explorează teme precum dragostea, senzualitatea, solidaritatea feminină și provocările vieții și ale industriei, din perspectiva a trei tinere femei de culoare. Pentru a sărbători lansarea albumului, FLO au dezvăluit videoclipul oficial al piesei „In My Bag”, realizat în colaborare cu Glorilla.

Regizat de Troy Roscoe și coregrafiat de Sean Bankhead, videoclipul le urmărește pe FLO și Glorilla în timpul unui jaf plin de surprize. „In My Bag” este un imn energic, care combină ritmuri puternice de bas cu armonii vocale dulci și irezistibile.

Reflectată și în introducerea narată de Cynthia Erivo, „Access All Areas” este o declarație curajoasă care confirmă ascensiunea lor cu o încredere de necontestat. Albumul, produs de MNEK, include 16 piese care îmbină armonios tonurile bogate de R&B și soul cu sample-uri originale reinterpretate și o producție futuristă. Rezultatul este un sunet atât nostalgic, cât și inovator.

FLO au anunțat astăzi turneul european și britanic Access All Areas 2025. Turneul începe pe 2 martie, la Copenhaga, și va include spectacole la Paris, Stockholm și în Regatul Unit, culminând cu un concert principal la O2 Academy Brixton din Londra.

„Access All Areas” este primul proiect FLO de la EP-ul surpriză „3 of Us” din 2023 și EP-ul de debut „The Lead” din 2022. Albumul continuă seria de succese din ultimii ani, în care FLO au devenit primul grup care a câștigat atât BRITs Rising Star Award, cât și BBC Sound Poll în același an. De atunci, grupul a primit susținerea unor artiști precum Megan Thee Stallion, SZA, Victoria Monét, Kelly Rowland, Ariana Grande și mulți alții. Albumul vine după o serie impresionantă de single-uri, inclusiv „Walk Like This”, „Caught Up”, „Check” și cel mai recent, „Bending My Rules”.

Păreri?

584 Post Views

Gwen Stefani lansează al cincilea album de studio, „Bouquet”, o celebrare a trecutului, prezentului și speranței pentru viitor

Superstarul global Gwen Stefani a lansat astăzi cel de-al cincilea album de studio, „Bouquet”, prin intermediul Universal Music Group. Albumul, care include single-urile „Somebody Else’s” și „Swallow My Tears”, este acum disponibil pe toate platformele de streaming.

Stefani a înregistrat „Bouquet” alături de o trupă live la Smoakstack Studios, sub îndrumarea producătorului premiat Scott Hendricks. „Bouquet reprezintă o combinație a tot ceea ce am fost și a ceea ce sunt acum. Fiecare piesă a fost aleasă ca o floare unică pentru a crea un buchet al trecutului, prezentului și seminței de speranță pentru viitor.”, a explicat Stefani.

Câștigătoare a trei premii GRAMMY, Gwen Stefani a cunoscut un succes remarcabil la nivel global, atât ca interpretă, compozitoare și solistă a trupei No Doubt, cât și ca artist solo certificat multi-platină. Până în prezent, Stefani a vândut peste 100 de milioane de unități de piese în întreaga lume. Albumul său solo din 2015, This Is What the Truth Feels Like, a debutat pe primul loc în clasamentul Billboard 200. În plus, Stefani continuă să aibă succes ca antrenoare în al optulea său sezon în cadrul seriei NBC premiate cu Emmy, „The Voice.

Păreri?

528 Post Views

Shawn Mendes a lansat cel de-al cincilea album al său, „Shawn”

Shawn Mendes a lansat mult așteptatul său album, „Shawn”, prin intermediul Universal Music Group, fiind un proiect care reflectă profund călătoriile și experiențele artistului din ultimii ani. Înainte de lansare, Shawn a dezvăluit deja piese precum „Heart of Gold”, „Nobody Knows”, „Why Why Why” și „Isn’t That Enough”. Recent, artistul a interpretat single-ul „Heart of Gold” pe scena MTV EMAs.

Acesta este cel de-al cincilea album al său și reprezintă cel mai personal și sincer proiect de până acum, oferind ascultătorilor o călătorie introspectivă, piesă cu piesă. Albumul a fost scris și înregistrat pe parcursul a doi ani, în locații diverse precum Costa Rica, New York, Washington sau Nashville.

„Acest album a fost ca un medicament pentru mine. M-a ajutat să mă reconectez cu mine însumi, să lucrez prin emoții, să găsesc claritate și să devin mai puternic. Fiecare piesă surprinde un moment din această călătorie, iar speranța mea este ca albumul să aducă pace și bucurie tuturor celor care îl ascultă.”, a declarat artistul.

Pentru a marca lansarea albumului, Shawn a organizat o serie de spectacole intime în care a interpretat întregul material discografic. Evenimentele au avut loc în august, în locații precum Woodstock, Londra, Nashville, Brooklyn, Los Angeles și Seattle, culminând luna trecută cu un spectacol special la Red Rocks Amphitheatre. Seria de concerte se va încheia luna aceasta în orașul său natal, Toronto.

Păreri?

533 Post Views

U2 a lansat un nou single, „Luckiest Man In The World”

U2 a dezvăluit astăzi piesa „Luckiest Man In The World”, extrasă de pe „How To Re-Assemble An Atomic Bomb”, o colecție de zece melodii provenite din sesiunile originale de înregistrare ale albumului „How To Dismantle An Atomic Bomb”, lansat în 2004. Acest album iconic, câștigător a opt premii Grammy, include acum cântece noi, nelansate anterior, recent redescoperite în arhiva trupei.

„How To Dismantle An Atomic Bomb (Re-Assemble Edition)”, care reunește atât „How To Dismantle An Atomic Bomb”, cât și „How To Re-Assemble An Atomic Bomb”, este acum disponibil și marchează cea de-a 20-a aniversare a acestui album legendar.

Primele piese lansate de pe „How To Re-Assemble An Atomic Bomb” au fost single-urile „Country Mile” și „Picture Of You (X + W)”.

„Pentru această ediție aniversară, am cercetat arhiva personală pentru a găsi piese nelansate și am avut noroc. Am ales zece melodii care încă ne vorbesc. Deși inițial le-am pus deoparte, retrospectiv ne-am dat seama că instinctele noastre privind potențialul lor au fost corecte. ‘How To Re-Assemble An Atomic Bomb’ surprinde energia brută a descoperirii, impactul visceral al muzicii și interacțiunea dintre patru muzicieni care cântă împreună într-o cameră… este esența pură a U2.”, declară trupa.

Lansat pe 22 noiembrie 2004, „How To Dismantle An Atomic Bomb” este al unsprezecelea album de studio al trupei U2. Albumul a ajuns pe locul 1 în 34 de țări și a fost descris de Bono drept „primul nostru album rock”. Printre piesele memorabile se numără „Vertigo” și „Sometimes You Can’t Make It on Your Own”, ambele debutând pe locul 1 în topurile din Regatul Unit.
Albumul a câștigat un total de opt premii Grammy, inclusiv „Albumul anului” și „Cântecul anului” pentru „Sometimes You Can’t Make It on Your Own”.

Păreri?

473 Post Views

Jelly Roll a lansat „Run It”, piesă originală compusă pentru cel de-al treilea capitol al îndrăgitei serii „Sonic the Hedgehog”

Jelly Roll a lansat astăzi piesa „Run It”, singura melodie originală compusă pentru cel de-al treilea capitol al îndrăgitei serii „Sonic the Hedgehog”, prin intermediul Universal Music Group. Filmul „Sonic the Hedgehog 3″ va avea premiera în cinematografe pe 20 decembrie 2024.

Piesa „Run It” a fost scrisă de Jelly Roll alături de o echipă de colaboratori de renume, printre care Ryan Tedder, câștigător a trei premii GRAMMY și solist al trupei OneRepublic, David Guetta, dublu laureat GRAMMY și DJ de renume mondial și Sean Cook, compozitor nominalizat la GRAMMY. Tedder, Guetta și Cook au co-produs melodia, care marchează prima colaborare dintre Jelly Roll și acești artiști.

„Run It” pune în evidență versatilitatea lui Jelly Roll, combinând stiluri muzicale precum country, pop, hip-hop și electronic. Cu acorduri lejere de chitară acustică și un ritm energic bazat pe bătăi din palme, melodia ajunge la apogeu într-un refren luminos și plin de optimism. Este un imn vibrant, potrivit cu energia neobosită a lui Sonic.

Această piesă continuă tradiția hiturilor captivante, create special pentru universul Sonic the Hedgehog. În 2020, Wiz Khalifa, Ty Dolla $ign, Lil Yachty și Sueco the Child au colaborat pentru „Speed Me Up”, care a acumulat peste 59 de milioane de stream-uri pe Spotify. În 2022, Kid Cudi a lansat „Stars In The Sky” pentru „Sonic the Hedgehog 2″, strângând peste 31 de milioane de stream-uri. Jelly Roll se alătură astfel unei liste impresionante de artiști care au contribuit la această serie de succes.

Albumul „Beautifully Broken” al lui Jelly Roll, aclamat de critici și clasat pe locul 1 în Billboard 200, este disponibil acum. Săptămâna aceasta, artistul a susținut două spectacole remarcabile la CMA Awards 2024, unde a fost nominalizat la trei categorii. În continuare, Jelly Roll va susține un concert sold-out în orașul său natal, la Bridgestone Arena din Nashville, pe 26 noiembrie. Recent, el și-a făcut debutul în emisiunea Austin City Limits difuzată de PBS, care sărbătorește 50 de ani de existență.

Păreri?

596 Post Views

Martin Garrix colaborează cu Jex pe single-ul „Told You So”

Martin Garrix, DJ-ul și producătorul premiat cu numeroase discuri de platină, dezvăluie astăzi noul lui single, o colaborare cu Jex intitulată „Told You So”, lansată astăzi prin intermediul Universal Music Group. Colaborarea dinamică dintre cei doi artiști a început pe TikTok, unde Jex a postat un videoclip în care cânta refrenul piesei. Această postare a atras atenția lui Garrix, care a contactat-o imediat pentru a produce piesa.

Despre colaborarea lor, Garrix spune: „A lucra la această piesă împreună cu Jex a fost un vis împlinit și abia aștept să o împărtășesc cu lumea!”, iarJex adaugă: „De la scrierea acestui refren singură în apartamentul meu, până la momentul în care Martin l-a găsit și l-a adus la viață, tot acest proces a fost un vis devenit realitate. ‘Told You So’ este atât de autentică și specială, iar acum că în sfârșit a ajuns în lume, sunt extrem de încântată!”.

Recent, Garrix a fost desemnat „DJ-ul Nr. 1 din lume” în sondajul DJ Mag Top 100 DJs din acest an. Această realizare marchează a cincea oară când Garrix este recunoscut ca numărul 1, egalându-l pe Armin van Buuren pentru recordul de a acumula cele mai multe premii de acest tip din istorie. Fără îndoială, capacitatea lui Garrix de a-și reinventa brandul și de a experimenta cu sunetul său, filtrând multiplele sale surse de creativitate cu atâta ușurință, este un testament incontestabil al talentului și longevității sale, continuându-și povestea legendară.

Între timp, Jex a colaborat cu Rival și Lost Sky la piesa „Where You Are”, care a strâns deja 1 milion de streamuri.

Păreri?

540 Post Views

Cuibul revine cu un nou album, „Vamos”

Cuibul, una dintre cele mai emblematice trupe rock din Republica Moldova, și-a sărbătorit peste 30 de ani de activitate revenind la esența sonoră care i-a consacrat. Cu un stil ce combină crossover-ul de chitară cu influențe de grunge, funk și rock, formația își continuă evoluția muzicală. Noul album,  „Vamos”, reprezintă o veritabilă antologie a pieselor favorite ale trupei înregistrate de-a lungul timpului. Odată cu lansarea acestui album, rockul românesc capătă o nouă dimensiune. Înregistrat între anii 2022 și 2024 în propriul studio al trupei din Chișinău, albumul conține 13 piese care aduc un omagiu muzicii power-rock, stilul care i-a inspirat și i-a motivat pe membrii formației la începuturile anilor ’90. Până în prezent, au fost lansate 5 single-uri însoțite de videoclipuri.

Acesta este primul album în care majoritatea pieselor sunt interpretate de Igori Dînga în limba română, însă albumul include și melodii în engleză și germană. De asemenea, va fi lansată o versiune separată a albumului în limba rusă. Câteva dintre piesele de pe album sunt interpretate de Lidia Scarlat, iar colaborarea se menține, deși artista locuiește în străinătate de câțiva ani. Acest proiect a fost lansat prin intermediul Universal Music Romania.

Păreri?

488 Post Views

naD explorează dorința de evadare și autodistrugere în noua sa melodie, „S.A.F.”

Dan, cunoscut ca artistul din spatele proiectului naD, lansează astăzi noua sa piesă, „S.A.F.”, prin intermediul Universal Music Romania. Versurile piesei abordează teme profunde legate de durerea emoțională, dorința de evadare și autodistrugere.

Versurile piesei „S.A.F.” au fost scrise de Gabriel Huiban, Petra și naD și vorbesc despre sex, alcool, fum și scrum, evidențiind natura autodistructivă a comportamentului artistului, care este dublată de sentimentul de abandon și de conștientizarea că nimeni nu se întoarce acasă, nici măcar cei care ar putea oferi alinare. Muzica a fost realizată tot de aceștia, alături de Francesca Hojda.

„S.A.F.” marchează un nou pas în cariera muzicală a lui Dan, după lansarea pieselor „Graal”, „Judecat” și „Lumea văzută de jos”. Aceasta reprezintă un moment de cotitură în parcursul său, venind după participarea sa în sezonul 10 al emisiunii Vocea României din 2022, unde a fost mentorat de Denis, cunoscut pentru proiectul The Motans. Originar din Chișinău, Republica Moldova, Dan își propune să cucerească marile scene cu muzica sa unică și autentică.

Participarea la Vocea României a reprezentat pentru Dan o oportunitate de a-și schimba viața și de a influența pozitiv viețile altora prin intermediul muzicii sale. „După participarea în show-ul Vocea României, am șansa să schimb viața oamenilor și propria mea viață. Dacă vrei să mă cunoști mai bine, ascultă-mi muzica și simte mesajul”, spune Dan.

În viitor, Dan plănuiește să lanseze mai multe proiecte muzicale care, cu siguranță, vor capta atenția și aprecierea ascultătorilor.

Păreri?

520 Post Views

Andreea D lansează un single emoționant cu un mesaj puternic – „Bună mamă, bună tată”

În prag de Sărbători, Andreea D lansează un single care te va face să simți fiecare cuvânt – „Bună mamă, bună tată”. Piesa vorbește despre dorul de acasă, de părinți și de locurile copilăriei, un mesaj autentic și super puternic, care îți va ajunge la suflet de la prima ascultare.

„Bună mamă, bună tată” este acea melodie care îți atinge inima și te face să te gândești la cei dragi, la casă și la tot ce ai lăsat în urmă. Cu versuri sincere și pline de emoție, Andreea D transmite un mesaj despre iubirea dintre părinți și copii și despre dorul pe care îl simți atunci când ești departe de familie și de locurile care te-au crescut.

„Această piesă este dedicată tuturor celor care au fost nevoiți să plece de acasă pentru un viitor mai bun, lăsând în urmă părinții, frații, surorile sau chiar copiii. Este, în același timp, un omagiu adus părinților care au plecat să muncească departe, pentru ca cei dragi să aibă o viață mai bună. Povestea din această piesă este și povestea mea. Tatăl meu a fost plecat la muncă în străinătate timp de 22 de ani. «Bună mamă, bună tată» nu este doar o piesă muzicală. Este o punte emoțională care unește inimile celor plecați cu ale celor rămași acasă. Este un apel la recunoștință și înțelegere față de sacrificiile făcute de familiile noastre. Sper ca această melodie să vă ajungă la suflet, să vă facă să vă gândiți cu drag la cei care sunt alături de voi, chiar și de la distanță, spune Andreea D.

Single-ul vine însoțit de un videoclipul filmat în unele dintre cele mai spectaculoase colțuri ale României, într-un peisaj de poveste la munte, care îți taie respirația. Fiecare loc din clip spune o poveste, iar peisajele montane subliniază tema dorului și creează o legătură profundă între muzică și frumusețea naturii românești.

Andreea D a devenit cunoscută pe plan internațional în 2011 odată cu succesul single-ului „All My People”, o colaborare cu Sasha Lopez ce a adunat peste 50 de milioane de vizualizări pe YouTube și a primit două discuri de platină în Canada și Japonia. În același an a lansat alături de DJ Sava „Money Maker” și „Free”, iar în vara anului 2012 a lansat primul single din cariera sa solo – „So Real”. Au urmat apoi single-uri precum „Opa Opa Bim Bim Bim”, „Magic Love”, “Paradise” ,”Get Freaky” (feat Veo), „Rompedon”, „Loving You” (alături de Adam Clay) și „Zuli Zuli” (alături de BoyFlow).

Păreri?

582 Post Views