Why Don’t We lansează “Fallin”

Why Don’t We au revenit cu single-ul “Fallin” produs de ei înșiși, lansat cu Atlantic Records, cu un videoclip oficial regizat de Isaac Rentz, difuzat în premieră la MTV.

După 3 ani petrecuți în turneu, cei 5 – Daniel Seavey, Corbyn Besson, Jonah Marais, Jack Avery și Zach Herron au intrat în studio să lucreze pentru muzică nouă pe care să o scrie și să o producă ei înșiși.

“Să ne scriem propria muzică și să o producem este una dintre experiențele cele mai de preț pentru noi”, a spus Corbyn. În ultimii 4 ani, am devenit încrezători în forțele proprii, am ajuns să ne reinventăm, să ne îndeplinim visurile”.

“Era timpul să devenim noi înșine, aici sunt ideile, melodiile și gândurile noastre”, a spus Daniel.

În septembrie, au început online o campanie misterioasă cu hashtag-ul #WhereIsWDW care a depășit 5.5 milioane de reacții pe social media.

Încă de la debutul lor în 2016, Why Don’t We are peste 3 miliarde de streamuri, 670 milioane de vizualizări pe YouTube, 4.8 milioane de urmăritori pe Instagram, 2 premii platinum Recording Industry Association of America (RIAA) și 4 premii gold Recording Industry Association of America (RIAA), 2 top 20 single-uri pop radio și top 10 Billboard 200 album de debut.

Încă din primul an, au lansat 5 EP-uri și în 2018, albumul “8 Letters”. În 2019, Why Don’t We au lansat câte un single pe lună precum “Big Plans,” “I Don’t Belong In This Club” featuring Macklemore, “What Am I.”, produs de Steve Mac și scris de Ed Sheeran.

WHY DON’T WE este format din Daniel Seavey, Corbyn Besson, Jonah Marais, Jack Avery și Zach Herron.

Păreri?

237 Post Views

Romanita lanseaza piesa “Niciodata nu e prea tarziu”

Dupa cum afirma si ea, “Niciodata nu e prea tarziu” este povestea vietii sale. Asa ca Romanita s-a gandit sa puna pe o linie celebrul mesaj motivational, adaugand un touch personal, parte din experientele traite pe propria piele.

Am plecat de acasa cu o valiza si cu un vis. Au trecut foarte multi ani pana cand acest vis s-a implinit, iar in acest timp au fost momente cand am renuntat sa mai visez fiindca viata m-a aruncat intr-o realitate unde, oricat m-as fi chinuit, visurile nu tineau de foame. M-am trezit apoi cu buzunarul plin, dar cu sufletul gol. Ori un suflet gol te transforma intr-un mort viu. Existi, dar nu traiesti!
Mi-am dat seama ca am asteptat cumva sa-mi pice totul din cer, ori in viata reala, ca sa faci ceea ce iubesti si sa devii ceea ce-ti doresti, trebuie sa muncesti mult, sa faci sacrificii, iar la un moment dat, sa risti totul pe o carte.
Am asteptat 15 ani pana cand am lansat primul meu cantec in 2019 asa ca da…sunt dovada vie ca Niciodata nu e prea tarziu!
“, a declarat Romanita.

Piesa este compusa integral de catre Romanita, care a lucrat la productie cu Bogdan Binga. Tot Romanita este cea care a realizat si regia videoclipului, colaborand cu Dan Andrei Paraschiv la montaj si cu Uanna Dumitrescu (DOP).

Despre povestea piesei, artista a adaugat: “Din pacate, povestea mea nu e una izolata. Vad in jurul meu oameni care merg la un serviciu care nu le aduce nicio satisfactie, traiesc o viata pe care o urasc si nu au curajul sa-si ia inima in dinti si sa plece sa-si caute implinirea. Resemnarea vine din frica, iar frica din lipsa de incredere. Uneori e bine sa fii putin nebun si sa crezi peste masura in tine, fiindca asta e singurul scut care te apara cand altii arunca cu pietre-n tine si vor sa-ti taie craca. Suntem bombardati de false valori, societatea ne vrea frustrati si supusi acestor standarde ireale pe care le mass media le promoveaza!
Ce inseamna pentru mine libertate? Sa cred in mine! Acest act de nebunie de a nu iti pasa de ce zice sau ce crede lumea!

Nu uita, #nicioadatanuepreatarziu!

Pareri?

332 Post Views

Julia Michaels lansează single-ul ”Lie Like This”

Julia Michaels, artista interpretă şi compozitoarea nominalizată la Grammy®, premiată cu multiple discuri de platină, revine cu mult anticipatul single “Lie Like This”, prima sa piesă solo din 2020.
Produsă de The Monsters & Strangerz (Dua Lipa, Halsey, Maroon 5), cu un sound glossy, un BPM rapid şi sintetizatoare, piesa emană energia ringului de dans. „Lie Like This” arată o altă latură a Juliei, dar inclinaţia sa de a-şi depăşi limitele.

Despre noua “Lie Like This”, Julia a declarat: “Este vorba despre a ezita în legătură cu un lucru nou, frumos, dar și despre a te abandona lui, pentru că știi că este cu adevărat special. Există un spectru larg al dragostei. Acum plângi, prăbuşindu-te pe podea, că v-ati despărţiti sau ceva nu a funcționat așa cum ți-ai dorit; apoi, dintr-o dată, te săruți într-un parc și te ții de mână cu cineva nou și ai fluturi in stomac. Dragostea are un spectru foarte de larg, o gamă de diversă de emoții și am vrut să îi sintetizez esenţa într-un cântec.”  

Julia Michaels a fost unul dintre compozitorii de top şi în 2020, contribuind la 3 piese de pe albumul “Rare” al Selenei Gomez – “Lose You To Love Me”, care a urcat pe cea mai înaltă poziţie a clasamentului Billboard Hot 100, “Look At Her Now” şi “Fun”, punându-şi totodată amprenta pe Dua Lipa – “Pretty Please”, Zara Larsson – “Love Me Land”, The Chicks – “Julianna Calm Down”, “Tights On My Boat” şi “Texas Man” şi multe altele. “If The World Was Ending”, sfâşietoarea baladă a muzicianul JP Saxe, compusă împreună cu Julia Michaels în toamna lui 2019, a reuşit să se conecteze cu audiente din întreaga lume, în timpul pandemiei, a fost certificată cu discul de platină şi a depăşit 1 miliard de ascultări.

Julia Michaels a transformat peisajul muzicii pop nu numai din culise, ca unul dintre cei mai prolifici compozitori, ci și în lumina reflectoarelor, ca artist solo. În 2018, ea a obținut nominalizări la premiile Grammy® la categoriile “Best New Artist” şi “Song of the Year” pentru single-ul său de debut „Issues”, răsplătit cu 5 dicuri de platină.

În 2019, Michaels a lansat “Inner Monologue – Part 1” și “Inner Monologue Part 2”, o serie de EP-uri aclamate de critici. De asemenea, a plecat in primul său turneu solo in USA – The Inner Monologue Tour, după ce a făcut turul lumii alături de artişti precum Maroon 5, Keith Urban, Shawn Mendes, Niall Horan sau P!NK. În calitate de compozitoare, Julia a scris 25 de piese care au intrat in topul Billboard Hot 100, dintre care 14 au ajuns în top 40, inclusiv single-ul ei de debut “Issues” și două piese care au ajuns pe primul loc al reputatului clasament: “Sorry” – Justin Bieber şi „Lose You To Love Me” – Selena Gomez. De asemenea, a compus pentru Britney Spears, Demi Lovato, Dua Lipa, Ed Sheeran, Gwen Stefani, Hailee Steinfeld, James Bay, Janelle Monàe, Jessie Ware, Keith Urban, Kelsea Ballerini, Linkin Park, Maroon 5, Nick Jonas, P!NK, Shawn Mendes, The Chicks şi multi alţii.

Păreri?

249 Post Views

BLACKPINK LANSEAZA “THE ALBUM”

BLACKPINK lanseaza unul dintre cele mai asteptate albume ale anului – “THE ALBUM”. Cu Selena Gomez si Cardi B ca invitate, “THE ALBUM” este primul album intreg, de studio, al cvartetului K-pop. In acelasi timp, odata cu lansarea albumului, BLACKPINK lanseaza vizualul piesei “Lovesick Girls”, al treilea single extras de pe album.

Tot in decursul lunii octombrie, BLACKPINK va atinge o alta etapa importanta cu premiera mult asteptatului documentar pe Netflix, “Light Up The Sky”. Cu lansarea programata pe 14 octombrie, documentarul detaliaza calatoria grea a visurilor si incercarilor din spatele ascensiunii meteorice.

Alaturi de piesa “Lovesick Girls”, pe “THE ALBUM” se gasesc si hit-urile deja consacrate “How You Like That” si “Ice Cream” – feat. Selena Gomez. “How You Like That” a castigat recent premiul de “Song of Summer” la MTV Video Music Awards 2020. Imnul trap-pop are numeroase recorduri pe YouTube, inclusiv cel mai mare numar de vizualizari in 24 de ore de la lansare si a fost in topuri in 26 de tari. Pe de alta parte, “Ice Cream” a debutat pe locul 13 in topul Billboard Hot 100, fiind prima piesa a trupei care ajunge in top 20.

Tracklist – “THE ALBUM”:
1. How You Like That
2. Ice Cream (feat. Selena Gomez)
3. Pretty Savage
4. Bet You Wanna (feat. Cardi B)
5. Lovesick Girls
6. Crazy Over You
7. Love To Hate Me
8. You Never Know

De cand au intrat in scena muzicala, in 2016, BLACKPINK a redefinit posibilitatile K-pop-ului, depasind toate limitele si ajungand staruri de renume mondial. Cu single-ul lor captivant “DDU-DU DDU-DU”, cvartetul sud-coreean a doborat recordul pentru cea mai inalta pozitie de debut in topul Billboard Hot 100, realizata de catre o trupa K-pop feminina, in timp ce video-ul a trecut de 10 milioane de vizualizari in doar 6 ore de la lansare si 36.2 de milioane de vizualizari intr-o zi.

Trupa BLACKPINK este compusa din patru cantarete, dansatoare si fashion icon-uri carismatice: JISOO, JENNIE, ROSÉ si LISA. Lansata in 2016, cu piesa lor de debut “SQUARE ONE”, trupa a ajuns in 2018, cu “SQUARE UP”, pe pozitia 40 in topul Billboard 200 si pe locul 1 in topul Billboard World Albums. La cateva luni dupa ce “SQUARE UP” a urcat in topuri, YG Entertainment si Interscope Records au anuntat un parteneriat global cu BLACKPINK, deschizandu-le calea catre piata internationala. Cu EP-ul “Kill This Love”, aparut in aprilie 2019, BLACKPINK si-a sporit in continuare popularitatea, finalizand cu succes un turneu mondial si devenind prima trupa K-pop feminina ce au performat la Coachella.

Pareri?

256 Post Views

Marcus si Martinus lanseaza single-ul “Love You Less”

Celebrul duo Marcus si Martinus, unul dintre fenomenele pop din Scandinavia, lanseaza primul single de anul acesta – “Love You Less”.
De-a lungul timpului, cei doi baieti au lansat hituri ca “Elektrisk”, “Like it Like it”, “Girls” (feat. Madcon) sau “Dance With You”.

La doar 18 ani, Marcus si Martinus sunt unul dintre cele mai de succes proiecte, cu un fanbase international, de la o varsta frageda. Prima piesa lansata anul acesta de catre cei doi artisti energici, “Love You Less” este o piesa pop, catchy, si care reflecta trecerea fireasca spre maturizare, atat muzicala, cat si personala. “Love You Less” este compus in colaborare cu Aaron Wyme, Santiago Rodrigez si Julimar Santos.

“Speram ca toti cei care vor asculta noua noastra piesa, o vor placea la fel de mult ca noi; o pot asculta in masina, in drum spre munca sau scoala, la antrenamente si in timpul multor activitati. Insa, trebuie sa mai asteptam pana cand o vom interpreta pe scena, dar suntem deja foarte entuziasmati in privinta asta”, au declarat Marcus & Martinus.

Marcus & Martinus au fost desemnati in 2017 “Artistul Anului”, in cadrul premiilor Spellemann (Grammy-urile norvegiene) si, totodata, au devenit cei mai tineri artisti care primesc acest premiu. In 2018, au sustinut primul turneu international, “Moments Tour”, cu 26 de show-uri in Europa. Ulterior au fost invitati sa deschida show-urile lui Jason Derulo, din cadrul turneelor “2Sides World Tour” si “European Stadium Tour Summer of 2019”.

Pareri?

261 Post Views

Pamy și Dorian Popa lansează „Te lo juro”

Deși are o carieră de succes în modelling, Pamy iubește muzica enorm. Artista lansează prima sa piesă și colaborează cu Dorian Popa pentru „Te lo juro”, un single cu versuri în spaniolă și cu un videoclip ce îți taie respirația. „Te lo juro” este despre o poveste pasională de dragoste, urmărită totuși de îndoiala existenței unei alte persoane în relație.

„Iubesc muzica, vreau să transmit cea mai tare energie prin ea. Piesa «Te lo juro» reprezintă o joacă între partenerii dintr-un cuplu, personajul masculin fiind carismatic, dar și foarte înșelător. Femeia este cea care vrea să-i demonstreze că lucrurile se pot schimba pentru el, dacă este mințită. Știe totuși că este înnebunit după ea, deci nu pierde vreo șansă în a-l juca puțin pe degete…Hihi! M-am ocupat de clip până la ultimul detaliu și nu m-am putut abține să nu introduc elemente pline de culoare, care să aducă puțin mister în ochii oamenilor. Mai am pregătită o serie de piese și toate vor fi pline de surprize. Abia aștept”, declară Pamy.

„Pamy este o domnișoară sexy, care m-a contactat prin intermediul prietenului meu și, totodată colaborator, Dr. Ahmad Jbara. Am stabilit o întălnire și am ajuns să ne cunoaștem, apoi am ascultat și demo-ul, mi-am dat seama că este o colaborare care mi-ar face plăcere, iar imaginea ei și conceptul pe care vrea să îl aducă în muzica românească, și de ce nu, chiar și cea internațională, dacă o va ajuta Dumnezeu, este un concept nou și la care mi-aș dori să particip. Acestea au fost și motivele pentru care la câteva luni distanță, iată-ne că lansăm videoclipul piesei, unul foarte… Incitant. Și cu o piesă în limba spaniolă, prin care sperăm noi să cucerim și publicul de peste hotare. Nu uitați să dați un play: Pamy feat. Dorian Popa – «Te lo juro»”, adaugă Dorian.

Compusă de către Alexandra Dinu alături de Roberto Velisar și Sergiu Ene în studiourile Quna Music, piesa este însoțită de un videoclip al cărui scenariu a fost scris chiar de artista Pamy, care s-a ocupa de toate detaliile, de la recuzită, până la cele de beauty și styling. Plină de sex-appeal, Pamy îl duce pe Dorian pe un drum al feminității unde are grijă să flirteze delicat cu artistul și să îi demonstreze încă o dată că femeia este guvernată de Venus.

Dorian Popa a lansat numeroase hituri de-a lungul timpului, dintre care amintim „Hâtz” (feat Shift), „Când lumea e rea” (feat Ioana Ignat), „Buze” (feat What’s UP), „Bună, ce mai zici?” (feat RUBY), „Sare pe rană” (feat RUBY), „Banii” (feat AMNA), „Nu poți să mă uiți” (alături de AMNA), „Cealaltă ea” (alături de AMNA) și „Înoată Cheluțu”, single ce a ocupat primele poziții în Trending. Dorian Popa are peste un milion de abonați pe canalul lui de YouTube, iar vlogurile zilnice pe care le postează adună câteva sute de mii de vizualizări și intră instant în topul celor mai populare clipuri.

Păreri?

329 Post Views

Shawn Mendes a lansat single-ul “Wonder” si a anuntat data aparitiei albumului “Wonder”

Zilele trecute, Shawn Mendes a surprins pe toata lumea prin lansarea unui trailer al albumului “Wonder”, iar astazi, artistul si compozitorul canadian lanseaza primul single de pe urmatorul material – “Wonder”, si anunta data lansarii albumului, 4 decembrie 2020.

Shawn a postat si o scrisoare pe conturile sale de Social Media in care vorbeste despre inspiratia din spatele celui de-al patrulea album. “Wonder” este al patrulea album lansat de Shawn, dupa primele 3 materiale care au debutat pe prima pozitie in topurile muzicale si au primit fiecare discul de Platina.

Piesa ce da si titlul albumului a fost compusa de catre Shawn Mendes, alaturi de Nate Mercereau, Scott Harris si Thomas Hull.

“Wonder” este lansat la o distanta de doi ani de la anteriorul album, “Shawn Mendes”, care a debutat pe primul loc in Billboard 200, dar si in topurile muzicale din intreaga lume,
“Shawn Mendes” a fost si cel mai bine vandut album al inceputului de 2018, iar Shawn a devenit al treilea cel mai tanar artist din lume cu trei albume, lansate consecutiv, care au ajuns pe primul loc.
Recent, Shawn a fost nominalizat la premiile Grammy, pentru Best Pop Duo / Group Performance, alaturi de Camila Cabello, pentru mega-hitul “Senorita”.

Shawn Mendes are cifre impresionante si pe streaming, cu peste 50 miliarde de ascultari pe toate platformele si 8,6 miliarde de vizualizari pe YouTube. In 2017 si 2018 a fost cap de afis pentru topul Billboard “21 Under 21” si a fost inclus si in topul “30 Under 30” al revistei Forbes.
In 2019, artistul a fondat organizatia “The Shawn Mendes Foundation”, care isi propune sa inspire publciul din lumea intreaga sa contribuie la cauzele despre care sunt pasionati si sa ii motiveze sa isi foloseasca vocea pentru a schimba lumea. Misiunea fundatiei este de a asigura resursele necesare si suportul pentru toti tinerii care doresc sa schimbe ceva in lume si care sunt motivati de schimbare.

Pareri?

273 Post Views

După ce a compus mai multe hit-uri, i-a venit și lui Silver “Timpu’” să lanseze primul lui single!

Pe numele său real Silviu Dumitrașcu, Silver este un tânăr compozitor din București, care până acum a lucrat la numeroase proiecte muzicale, unele dintre ele ajungând chiar pe primele locuri în topurile românești. Dar visul său nu s-a oprit aici și, din pasiune pentru muzică, acesta și-a dorit să fie mai aproape de public, simțind că are o voce interioară care vrea sa fie auzită, așa că își face debutul ca interpret prin single-ul “Timpu’”.

Piesa este o frumoasă colaborare cu Andrei Vitan și vine la pachet cu un lyrics video pe măsură.

“Mereu mi-am dorit să cânt, dar ceva în mine m-a făcut să cred că nu o pot face! M-a atras mai mult producția muzicală și tot procesul de creație care mereu mi s-a părut un lucru aparte, special. Dar se pare ca este un vis care mă urmărește și odată cu el au venit și mulți oameni dragi care mă încurajează și mă susțin. Piesa <Timpu’> este prima melodie pe care o pregătesc dintr-un proiect din suflet, pentru suflete. O colaborare fresh cu Andrei Vitan în care vorbim cu timpul și povestim despre etapele vieții de când ne naștem și până când… îmbătrânim. Sper să vă placă și să vă facă să apreciați mai mult timpul!”, a spus Silver.

Artistul nu se va opri aici și ne promite că are multe de spus, muzica fiind pentru el cea mai bună cale de exprimare a gândurilor și a sentimentelor.

Păreri?

297 Post Views

Cristina, Culiță Sterp și Bogdan Mocanu lansează „Te iubesc la nebunie”

Cristina, Culiță Sterp și Bogdan Mocanu colaborează pentru prima oară și lansează „Te iubesc la nebunie”, o piesă pentru cei care aleg iubirea și o trăiesc așa cum își doresc. „Te iubesc la nebunie” este prima melodie pe care Cristina o lansează.

Compus de către Costi Ioniță alături de Alina Manolache, single-ul te îndeamnă să te bucuri de fiecare moment în parte, zâmbet și sărut de la cel iubit, iar clipul regizat de Alex Ceaușu te poartă într-o călătorie a dragostei.

Printre cele mai de succes piese lansate de Culiță se numără „Se-oprește timpul” (alături de Carmen de la Sălciua), „Banii sau iubirea” (alături de Carmen de la Sălciua și Mihai Gheban) sau „Vai da ce căldură”, melodii ce au adunat împreună aproape 100 de milioane de vizualizări pe YouTube. Single-ul „Ivanko” lansat alături de Anna Lesko s-a menținut timp de câteva săptămâni în Trending și a adunat aproape 15 milioane de vizualizări. În urmă cu două săptămâni, Culiță a lansat „Sărutările tale” alături de fratele său, Iancu Sterp și Costi Ioniță.

După ce a ocupat locul 1 în Trending cu „Șefa Banilor”, Bogdan Mocanu împreună cu Dodo și Iancu Sterp au lansat „Pandant” și „Cel mai bun iubit”, două single-uri cu videoclip în regia lui Alex Ceaușu ce au adunat peste 11 milioane de vizualizări pe YouTube.

Păreri?

363 Post Views

TIËSTO revine cu single-ul “The Business”, prima piesă lansată împreună cu Atlantic Records

Tiësto, DJ-ul legendar al muzicii dance, revine cu un super single care se numește “The Business”, lansat cu Atlantic Records.

Videoclipul a fost regizat de Christian Breslauer, iar personajul principal din video este Casey Frey, un comediant cunoscut. Videoclipul a fost lansat după un concert live susținut de Tiësto la Red Rocks Amphitheatre, un loc de concerte unic și spectaculos.

“Am lucrat mult în studio în ultima perioadă, am pregătit multă muzică, dar atunci când simți că ai o piesă specială așa cum este “The Business”, abia aștepți să o împărtășești cu toată lumea. Și sunt cu atât mai entuziasmat cu cât este prima lansare din colaborarea mea cu Atlantic Records. Este prima piesă din multe altele care vor urma”, a spus Tiësto.

Tiësto este un artist cu multe premii Grammy și multe premii de platină pentru vânzările de albume. Dj-ul și producătorul este singurul din lume care a primit premiul “The Greatest DJ of All Time” din partea Mixmag, “#1 DJ” conform Rolling Stone și “The Godfather of EDM,” (“Nașul EMD-ului) așa cum este supranumit de către Billboard.

Cu peste 36 de milioane de albume vândute, peste 8 miliarde de stream-uri cumulate și o audiență care depășește 30 de milioane de fani în toată lumea, noul single Tiësto este cu siguranță gata să domine topurile la nivel internațional.

Păreri?

291 Post Views