Paul Iorga lanseaza `Buna dimineata`

” “Buna dimineata” e ultima mea piesa pe care a ascultat-o tata, iar asta a schimbat complet intelesul ei pentru mine” – Paul Iorga

Paul Iorga revine cu o piesa puternica de dragoste. Un mesaj simplu, despre o iubire neimplinita, “Buna dimineata” a fost scrisa de Paul alaturi de Connect-R.
Piesa este insotita de un clip regizat de Shinjikun, in care Paul joaca in rolul principal alaturi de modelul Oana Marica, fosta Miss Turism Romania.

Unul dintre cei mai prolifici producatori si compozitori din ultimii ani, Paul a semnat hit-uri precum “Semne” (Connect-R feat Andra), “Au gust zilele” (Criss Blaziny feat Alexandra Stan), “La piept” (Nane) sau “Domnisoare” (Maximilian, Zhao, Spike), inainte de a-si face debutul ca artist solo.

Paul a copilarit inconjurat de muzica. Tatal sau, Leo Iorga, este una dintre cele mai faimoase voci din muzica rock romaneasca, ce a cunoscut succesul ca solist al trupei Compact, in perioada denumita de multi “formula de aur a Compactului”. Totodata, fratele lui Paul, Edi Iorga, este unul dintre membrii fondatori Amicii, trupa ce a facut senzatie la inceputul anilor 2000 cu piesa “Dana”.

Pareri?

292 Post Views

Delia Rus ne spune `Buna`!

Prima piesa a artistei in 2020, “Buna” este un mix de influente urbane cu o sensibilitate caracteristica artistei. Compusa de Delia, “Buna” vorbeste despre golul din suflet si zgomotul din cap.

Delia Rus a debutat in 2016 cu “Daca pleci”, piesa ce a adus-o in atentia reflectoarelor in scurt timp, adunand peste 20 de milioane de vizualizari pe Youtube in mai putin de 12 luni. A urmat “Tatuaj pe inima” si colaborarea cu Karo & Doddy – Tot mai departe, ambele lansari generand milioane de accesari. Piese ca “Ochii la mine” (feat Tranda), “Fericire / Chip de chin” , “Alandala” si “Ce-mi faci” i-au adus artistei un fanbase devotat.

A fost invitata sa deschisa concertul lui LP de la Arenele Romane in iunie 2019, in timp ce lansari precum “Ce-mi faci” si “Noua eu” ne-au aratat o noua latura a artistei, mult mai urbana.

Pareri?

296 Post Views

Jurjak lansează “Inimă de piatră” – un nou single însoțit de videoclip

“Inimă de piatră” este primul single extras de pe viitorul album de studio Jurjak -“Hoții de vise”. Videoclipul piesei este realizat în stil film noir, un joc de lumini și umbre în care logo-ul Jurjak prinde viață. Piesa va fi cântată live, în premieră, la concertul trupei de sâmbătă, 29 februarie din club Expirat.

Piesa “Inimă de Piatră” anunță al treilea album de studio Jurjak, “Hoții de vise”, care urmează să fie lansat la începutul lunii mai. Textul cântecului este scris de Harry Negrin. Prima interpretare muzicală îi aparține Corinei Chiriac, care a inclus cântecul (cu un titlu ușor schimbat, “Inimă, nu fi de piatră”) pe EP-ul ei de debut, “Valurile Dunării”, lansat în 1971.
Single-ul “Inimă de piatră” este disponibil pentru streaming și download pe toate platformele de distribuție digitală.

Videoclipul, realizat în stil film noir, este regizat și montat de Jurjak și produs de Stay Sharp (www.staysharp.film). Mixul și masterul piesei sunt realizate de Vlad Stoicescu si Bogdan Dragomiroiu la Studioul Green Ville (www.greenvillemusic.ro).

Piesa va fi cântată live, în premieră, pe 29 februarie la concertul trupei din Expirat. Biletele pentru concert s-au pus în vânzare pe iabilet.ro și în rețeaua iabilet și costă 40 de lei în pre-sale și 50 de lei la intrare: https://www.iabilet.ro/site/event/50891/

Despre Jurjak

„Totul a început în 2005, când m-am apucat să bat toba alături de K-Gula şi Confusion, prima trupă de hip-hop live din România. Am absolvit Dreptul, însă mi-am dat seama că nu aş putea să practic această profesie pentru că nu mi se potriveşte. În urma unei călătorii peste ocean, am citit multă poezie şi am început să scriu versuri. Aşa mi-am descoperit latura creativă şi am decis să mă înscriu la Facultatea de Film. Având ritmul în sânge şi ureche muzicală, cu o chitară, o clapă şi câteva noţiuni de teorie muzicală, am început să-mi transform gândurile în sunete.” (Jurjak)
În octombrie 2018, Jurjak și-a lansat cel de-al doilea album oficial „Blues Berry”. Un album cu influențe blues, electro, rock și folk, pe care se regăsește și piesa „Imnul Minerilor”, nominalizată la premiile Gopo pentru soundtrack-ul filmului „Planeta Petrila”.

Păreri?

249 Post Views

Mabel lanseaza single-ul “Boyfriend”

La scurt timp de cand a fost declarata Best British Female la Brit Awards, Mabel lanseaza videoclipul piesei „Boyfriend” prin care demonstreaza inca o data ca merita trofeul recent, dar si popularitatea de care se bucura.

Mabel a incantat audienta de la Brit Awards cu hitul „Don’t Call Me Up”, iar pe covorul rosu a avut-o alaturi pe mama sa, Neneh Cherry, care a primit un trofeu Brit in urma cu 30 de ani.
Intre timp, Mabel continua turneul „High Expectations”, iar vara aceasta o vom putea vedea la festivaluri de muzica precum Lovebox, Parklife, Primavera Sound sau Longitude.

Un adevarat imn pop, cu o atitudine girl-power, track-ul „Boyfriend” este o declaratie ca orice femeie ar trebui sa fie intr-o relatie care sa fie in conformitate cu propriile reguli si conditii.
Piesa este compusa de catre Steve Mac si Camille Purcell, alaturi de care Mabel a lucrat la „Don’t Call Me Up” si „Mad Love”. Totodata, „Boyfriend” este prima piesa solo extrasa de pe albumul sau de debut, „High Expectations”.

La doar 24 de ani, Mabel a devenit una dintre senzatiile pop la nivel global. Inca din 2015, cand a lansat prima piesa, „Know Me Better”, Mabel a muncit si mai mult pentru a deveni unul dintre cei mai buni artisti. Hitul „Don’t Call Me Up” a fost cea mai bine vanduta piesa din UK in 2019, iar „Mad Love”, de asemnea, a ajuns in top 10 cele mai bine vandute melodii ale anului. Albumul sau, „High Expectations”, a ajuns pe locul 3 in topul din UK.
Mabel este genul de artist-compozitor care este foarte onest, si totodata vulnerabil, prin piesele pe care le lanseaza. In acelasi timp, prin intermediul sinceritatii pe care o arata in muzica si versurile sale, artista a strans o comunitate de milioane de fani si a devenit un model de urmat pentru generatie tanara.

Pareri?

256 Post Views

Vanotek lansează single-ul “Bring Us Back” în colaborare cu Joshua Ziggy

Vanotek revine cu un nou single care se numește “Bring Us Back” și este în colaborare cu Joshua Ziggy.

Piesa compusă de Vanotek & Joshua Ziggy și produsă de Vanotek are un sound fresh, susținut puternic de viori și de timbrul vocal special al lui Joshua Ziggy.

“Bring Us Back” vorbește cu melancolie despre iubirea pierdută și despre dorința de a se întoarce la armonia de dinainte de despărțire.

Videoclipul a fost regizat de SAN, filmat de Alex Mureșan, producție Loops Production, iar filmările au avut loc la Hotel Lido.

„Am avut o sesiune cu Joshua Ziggy, a ieșit această piesă și am decis că vocea lui se potrivește pe Bring Us Back. Enjoy!”, a declarat Vanotek.

Cu o muzică inconfundabilă și un sound original, producătorul și DJ-ul Vanotek s-a făcut remarcat și în afara României, iar piese precum”Back to Me” sau “My Heart is Gone” sunt fredonate de mulți fani din toată Europa. În plus, Vanotek a primit discul de platină pentru “Tell Me Who” în Rusia și CIS din partea Effective Records, un premiu important și o reușită relevantă pentru artiști.

Vanotek va fi prezent cu Lori la Bukovel la festival în Ucraina pe 28 februarie, iar pe 31 mai, fanii îl pot vedea pe scena de la Romexpo în cadrul The Concert. Abonamentele pentru cele trei zile de muzică și entertainment powered by The Concert, dar și biletele pe zile pot fi cumpărate de aici: https://www.iabilet.ro/bilete-theconcert/.

Păreri?

278 Post Views

Mario Fresh a lansat „Sufăr”

După ce a încheiat anul împreună cu Lino cu „Paharele”, Mario Fresh lansează „Sufăr”, prima sa piesă pe anul 2020, un single pentru cei care suferă din dragoste și care își caută necontenit sufletul pereche.

O coproducție Golden Boy Society și Cat Music, muzica și versurile piesei “Sufăr” au fost compuse de Alex Velea, orchestrația a fost realizată de Buzea Florin și Răzvan Matache, iar videoclipul, ce are un summer vibe care te va duce cu gândul imediat la vacanță, a fost regizat de către Gabriel Ciolpan.

Mario Fresh are în portofoliu numeroase premii muzicale, dar și single-uri cu milioane de vizualizări pe YouTube, de la prima piesă pe care a lansat-o, „N-ai școală… e nasol”, până la single-urile „Am rămas cu gândul”, „Iartă-mă”, „Cum îmi place”, „Fata de la metrou”, „Alfabetul iubirii” sau „Solo”, hit ce a cucerit topurile muzicale și a generat aproape 12 milioane de vizualizări pe YouTube. În mijlocul verii, Mario Fresh a colaborat cu Dorian Popa pentru „Caliente”, single ce a adunat peste 15 milioane pe YouTube, apoi a lansat “Săraca inima mea”.

Păreri?

285 Post Views

În luna dragostei, Andra lansează single-ul “Vina mea”, cu un videoclip în care apare actorul Adrian Nartea

Într-un deux-piece alb și accesorii aurii, singură într-o casă somptuoasă, Andra cântă o piesă de dragoste care va cuceri publicul de la prima strofă. În tot acest timp, Adrian Nartea crede că este singur și se pregătește să iasă în oraș, iar artista se plimbă prin casă, derulând momentele frumoase petrecute împreună, într-un ritm de rămas bun. Este scenariul noului videoclip al Andrei, regizat de Kobzon. Piesa este o co-producție Andra Records și MediaPro Music și este compusă de Sandri Biro de la Famous Production.

„Sunt îndrăgostită de piesa «Vina mea» și nu cred că putea o fi o perioadă mai potrivită să o lansez decât în februarie, luna dragostei. Este o piesă cu multă emoție în care cred că se vor regăsi toți cei care au trăit o poveste cu final trist, deși au depus toate eforturile ca relația să meargă, însă când iubești cu adevărat, respecți alegerile persoanei de lângă tine, chiar dacă fericirea lui nu mai este în brațele tale”, a spus Andra.

Adrian Nartea, actorul principal din popularul serial „Vlad”, a acceptat propunerea artistei de a fi protagonistul acestui videoclip, imediat ce a ascultat piesa. El s-a simțit foarte bine la filmări, deși echipa a stat pe platouri timp de 24 de ore, luând doar mici pauze.

„Îmi place muzica Andrei, o ascult adesea cu toată familia mea, iar pe Andra o simpatizez și o admir, așa că m-am bucurat să primesc propunerea de a apărea în clipul piesei. Sper să îi port noroc și să ajungă un mare hit!”, a declarat Nartea.

Lansarea noului single are loc la 4 ani de la debutul “Iubirea schimbă tot”, o piesă care s-a bucurat de un succes incredibil la nivel național, dar și internațional. Andra a avut 178 de milioane de vizualizări la versiunile în limba română și în engleză, la care se mai adaugă milioane de vizionări ale versiunilor live sau cover-uri. Au urmat multe alte succese și colaborări foarte bine primite de fani, ca “Without You” feat. David Bisbal, “Camarero” feat. Descemer Bueno și versiunea în limba română a “Nos Fuimos Lejos”, cu Descemer Bueno și Enrique Iglesias, singura versiune care a depășit single-ul original în număr de vizualizări pe Youtube.

Cu o carieră de 18 ani și 13 albume lansate, Andra este unul dintre cei mai de succes artiști români. Toate spectacolele ei la Sala Palatului, 9 până acum, s-au ținut cu casa închisă, iar turneele ei adună zeci de mii de persoane, atât pe scenele din România, cât și la Londra, Madrid sau Bruxelles. Este unul din cei mai iubiți artiști, cu o comunitate care însumează 6,7 milioane fani pe canalele ei de social media.

Păreri?

307 Post Views

Lambrino lansează un nou single și videoclip, “Joacă”

După “Lângă tine”, Lambrino, fostul component al trupelor Hara și Talisman, lansează un nou single “Joaca”, compus chiar de el, împreună cu Alexandru Gâjâială. Piesa beneficiază și de un videoclip în care apare simpatica Anisia Gafton.

“Joacă” este o piesă veselă, ușor satirică în care am încercat să îmbin mai multe stiluri muzicale. Sunt foarte mulțumit de rezultatul final și sunt de părere că videoclipul a conturat perfect povestea piesei”, a declarat Lambrino.

Lambrino a început din 2005 colaborările ca basist profesionist cu trupe de diverse genuri muzicale. La finele lui 2006 începe colaborarea permanentă cu trupa Hara, iar în 2007 începe colaborarea permanentă cu trupa Talisman, cu care rămane pană în vara anului 2014.

Din 2014 începe proiectul solo Lambrino preluând și postul de solist vocal. Lambrino este un proiect care împletește elemente din mai multe genuri muzicale (hip hop/rap, trap, world music, pop, edm, etc.).

Păreri?

296 Post Views

florianrus si Ioana Ignat lanseaza “Singura greseala”

florianrus, autorul hitului recent „Strazile din Bucuresti”, colaboreaza cu Ioana Ignat, povestea de succes a ultimilor trei ani din muzica romaneasca, pentru piesa „Singura greseala”.
“Singura greseala” este cel de-al treilea single extras de pe EP-ul de debut al lui florianrus – Strazile din Bucuresti, lansat la sfarsitul anului 2019.

Piesa este insotita de un videoclip care-i prezinta pe cei doi artisti intr-o inchisoare post-apocaliptica, unde singurul contact cu lumea exterioara se face prin intermediul unor ecrane.

Florian este unul dintre cei mai in voga artisti si compozitori din industria muzicala. Numele lui apare in creditele pieselor unora dintre cei mai importanti artisti din Romania, precum: Andra, Nicole Cherry, Mira, Ami, Shift, Lidia Buble si Marius Moga. A debutat ca artist solo in urma cu 2 ani cu piesa “Cat inca ne iubim”, urmata la scurt timp de “Cel mai lung drum”, insa cel mai mare succes l-a cunoscut odata cu lansarea piesei “Strazile din Bucuresti”, cantata alaturi de MIRA. Piesa continua sa domine topurile radio si TV, iar pe YouTube a strans peste 34 de milioane de vizualizari. A urmat “Pe buzele tale”, o declaratie de dragoste moderna, iar la finalul anului 2019 Florian a lansat EP-ul “Strazile din Bucuresti”.

Un timbru unic, un artist ce isi compune singura piesele si o experienta completa in aparitiile live. De la primul single, “Ma dezindragostesc” si pana la piesele recent lansate, “Azi” si “Tu nu meriti”, Ioana Ignat cucereste instant publicul si topurile muzicale, ajungand pe primele pozitii in YouTube Trending, in topurile digitale si in cele ale radiourilor din Romania. In anul 2017, Ioana Ignat lanseaza piesa “Doar pe a ta”, piesa ce devine foarte repede no. 1 in topurile radio si care devine cea mai difuzata piesa romaneasca a anului 2017 si ajunge la peste 57 milioane vizualizari pe YouTube. Tot in 2017, Ioana compune si lanseaza piesa “Nu ma uita”, una dintre cele mai populare piese romanesti in mediul online, piesa ce atinge aproape 74 milioane vizualizari pe youtube. Un nou no. 1 si peste 45 milioane vizualizari vin pentru Ioana odata cu piesa “In palma ta”. Anul 2020 o aduc pe Ioana Ignat din nou in primele 3 pozitii trending YouTu! be cu piesele “Tu nu meriti” si “Azi”.

Pareri?

252 Post Views

Adrian Sina lanseaza o super colaborare cu Ruby: “Prieteni buni”!

“Prieteni buni” este o piesa cu un mesaj pozitiv, care celebreaza prietenia si legatura puternica ce se poate stabili intre doua persoane. Single-ul este scris si produs de Adrian Sina, What’s UP, Pistol Cristian, Christian Ilie Theodoru si Negru Liviu.

Despre colaborare cu Adrian, Ruby spune: „In copilarie faceam sincroane cu prietenii pe piesele lui, iar astazi ne “sincronizam” pe aceeasi piesa. Este o bucurie pentru mine sa pot lucra cu el si pot spune ca eu si Adrian suntem “doi prieteni buni” care au de impartit o piesa de pus la suflet!”

Adrian Sina revine in atentia noastra cu piesa “Prieteni buni”, lansata la scurt timp dupa colaborarea cu Betty Blue, “Dulce impacare”. In 2019, artistul a avut un an plin si datorita proiectului Akcent, lansand single-urile „Si Me Quieres” si „Without You”, care au cucerit piata internationala. Totodata, 2019 a fost un an special pentru Akcent, care aniverseaza 20 de ani de hit-uri, concerte si succes, atat local cat si international. Trupa a cucerit piata internationala odata cu lansarea single-ului „Kylie”, versiunea in limba engleza a hitului local „Dragoste de inchiriat”. Piesa a ajuns pe prima pozitie in multe topuri din Europa, in tari precum Olanda si Franta, in timp ce urmatoarele lansari, „That’s My Name”, „Stay With Me” si „My Passion” i-au consolidat proiectului pozitia de star international.

Pana in prezent clipurile lansate de Ruby au generat peste 320 de milioane de vizualizari pe YouTube. De-a lungul timpului Ruby a colaborat cu artisti precum UZZI (pentru “Nu caut iubiri”), What’s UP (“Nu pune la suflet”), Dorian Popa (“Buna, ce mai zici?”), Voltaj (“Nana”), A.U. (“Iti multumesc”) si Matteo (“Drama”). Cel mai popular single si videoclip din cariera artistei este “Condimente”, in colaborare cu NOSFE, care a adunat peste 70 de milioane de vizualizari pe YouTube. In momentul de fata, Ruby este considerata una dintre cele mai sexy si interesante aparitii din showbiz-ul autohton.

Pareri?

299 Post Views