Dora Gaitanovici lansează albumul-concept „ARCANUM BAZAR” și anunță turneul naționalAscultă albumul AICI
Cumpără vinilul AICITrupa Dora Gaitanovici revine în atenția fanilor cu al doilea album, intitulat ARCANUM BAZAR, disponibil oficial pe toate platformele de streaming. Albumul este mai mult decât o colecție de piese, fiind o experiență muzicală și emoțională, o călătorie printr-un univers imaginar unde muzica devine leac și fiecare sunet e o poțiune subtilă pentru dor, vindecare și visare.
Pe album se regăsesc colaborări cu artiști precum Adrian Despot, Deliric și Irina Rimes, fiecare aducând un plus de profunzime și diversitate sonoră proiectului.
După succesul albumelor Descântec și Pas cu Pas, Dora Gaitanovici confirmă că ARCANUM BAZAR nu este doar un album, ci o invitație de a explora fiecare colț al sufletului, un spațiu în care granițele dintre vis și realitate se estompează și unde muzica devine o punte către introspecție și emoție pură.
ARCANUM BAZAR este un loc a cărui existență nu poate fi dovedită, ci simțită, o legendă știută doar de tine. Nu se află pe nicio hartă cunoscută și nu se arată decât acelor suflete care, împovărate de dorințe nerostite și amintiri apăsătoare, ajung să caute alinare dincolo de hotarele firescului. O poartă veche din piatră se ivește numai pentru o clipă, asemenea unei ezitări a privirii, și doar atunci când inima este prea obosită pentru a mai purta povara tăcerii. În ARCANUM BAZAR nu se vând lucruri, ci bucăți de suflet. Leacuri ambalate în
promisiuni fragile. Totul pare blând la suprafață, ca o liniște care te cuprinde înainte să apuci să întrebi prețul. Aici, amintirile își pierd colțurile, legăturile se leagă fără cuvinte, iar clipele fericite sunt
păstrate intacte, ca și cum timpul însuși și-a dorit să stea pe loc. Un sunet, o atingere, o coincidență sunt suficiente pentru a apropia destine care nu s-au întâlnit niciodată. Dar fiecare promisiune are un cost. Cu cât rămâi mai mult, cu atât devine mai greu să pleci.
Bine ai venit! ARCANUM BAZAR te invită să explorezi lent fiecare colț al sufletului tău!”, adaugă artista, invitând publicul să pătrundă într-o lume muzicală fascinantă și neconvențională.
Pentru a marca lansarea, trupa pornește într-un turneu național care debutează pe 21 martie la Quantic Club București, un loc care se transformă pentru o seară într-un univers ce nu există pe nicio hartă, dar se simte cu fiecare clipă. Lumini, proiecții, momente-surpriză și invitați speciali creează o experiență live care nu se explică, ci se trăiește.Bilete AICI
ARCANUM BAZAR – Turneul Iluziilor te invită să pășești într-un univers care ți se arată doar dacă ești pregătit. După ce porțile s-au deschis în București, magia începe să se răspândească prin țară. Fiecare oraș devine o hartă nouă, fiecare concert o inițiere, unde sunetul, proiecțiile, lumina și energia transformă momentul într-o experiență ce nu poate fi explicată, ci doar trăită.
Orașele incluse în turneu sunt:
București – Quantic (21/03)
Brașov – Rockstadt (27/03)
Cluj-Napoca – Form Space (28/03)
Ploiești – Teatrul Nației (09/04)
Buzău – No Limit (10/04)
Lehliu-Gară – La Partid (30/04)
Iași – Urbana (15/05)
Timișoara – În Spatele Casei (29/05)
Dora Gaitanovici este o trupă de modern metal cu o identitate artistică puternică, construită la intersecția dintre alternative, progressive și influențe folclorice subtile. Fiecare piesă devine un spațiu de confruntare între instinct și control, între trecut și prezent.Proiectul se definește printr-o identitate artistică coerentă și o atenție rară la detalii, de la compoziție și dinamică, până la atmosferă și discurs vizual. Albumul concept „Descântec” și EP-ul „Pas cu Pas” trasează direcția unei trupe care nu urmărește formule sigure, ci caută sens, tensiune și adevăr emoțional. Muzica trupei Dora Gaitanovici nu oferă răspunsuri simple, ci invită la trăire, introspecție și catharsis.Pe scenă, trupa se exprimă cu o forță greu de ignorat, transformând concertul într-o experiență imersivă, în care energia brută se împletește cu fragilitatea controlată. Prezența constantă în festivaluri și turnee a consolidat reputația trupei ca un proiect live puternic, capabil să creeze conexiuni autentice cu publicul.Alături de Dora Gaitanovici (voce, pian) se află Dani Bușoi (voce, chitară), Dante (chitară) și Codruț Bulfan (tobe), formula în care creează magia împreună. Mai mult decât o trupă, proiectul Dora Gaitanovici este o declarație artistică despre identitate, tensiune și transformare, un sound distinct care își revendică locul în noul val de modern metal est-european.
Felix Jaehn și Cascada lansează single-ul „boy you turn me”, inspirat din hitul disco „Upside Down”Ascultă AICI
Felix Jaehn și Cascada lansează „boy you turn me”, o reinterpretare modernă a celebrului hit disco Upside Down al legendarei Diana Ross. Piesa aduce energia anilor ’80 pe ringurile de dans din prezent, combinând elemente de retro funk, nu-house și dance-pop într-un sound actual destinat cluburilor din întreaga lume.
Noua piesă „boy you turn me” readuce în actualitate spiritul disco după ce melodia originală „Upside Down” a revenit în atenția publicului, generând un nou val de popularitate în serialul Stranger Things de pe Netflix.
Pentru acest proiect, Felix Jaehn a colaborat cu una dintre cele mai recognoscibile voci ale muzicii dance-pop: Natalie Horler, solista trupei Cascada. De la succesul internațional din 2006, artista a dominat scenele dance cu hituri precum Everytime We Touch și Evacuate the Dancefloor, care au ajuns pe locul 1 în Marea Britanie și în Top 10 în SUA, dar și în topurile din Australia, Canada, Franța, Germania, Irlanda și Noua Zeelandă. Până în prezent, Cascada a vândut aproximativ 30 de milioane de discuri la nivel global și a colaborat cu artiști precum Jax Jones, Timmy Trumpet și Steve Aoki.
În 2014, Felix Jaehn a demonstrat deja talentul său pentru transformarea hiturilor în succese globale cu remixul piesei Cheerleader de la OMI. Trackul a ajuns pe locul 1 în topurile din 55 de țări și a rămas șase săptămâni pe primul loc în Billboard Hot 100 din Statele Unite. Single-ul următor, Ain’t Nobody (Loves Me Better), a dominat topurile în 36 de țări, iar artistul originar din Hamburg a devenit cel mai tânăr performer din istorie cu două premii Diamond în Germania.
De-a lungul carierei, Felix Jaehn a realizat remixuri pentru artiști de top precum Taylor Swift, Ariana Grande, Avicii, Sam Smith și Troye Sivan. Producțiile sale au acumulat peste 10 miliarde de streamuri și mai mult de 200 de premii diamond, platină și aur.
Cascada este unul dintre cele mai cunoscute proiecte dance-pop din lume, activ din 2004 și devenit celebru la nivel internațional în 2006. Cu peste 30 de milioane de discuri vândute, trupa condusă de vocea lui Natalie Horler a lansat hituri globale precum Everytime We Touch, intrat în Top 10 în Billboard Hot 100, și Evacuate the Dancefloor, care a ajuns pe locul 1 în Marea Britanie. De-a lungul timpului, Cascada a colaborat cu artiști precum Jax Jones, Timmy Trumpet și Steve Aoki, iar în 2026 a lansat single-ul „boy you turn me” alături de Felix Jaehn.
„JUMP”, noul imn Coca-Cola pentru Cupa Mondială 2026, îi aduce împreună pe J Balvin, Amber Mark, Steve Vai și Travis BarkerAscultă AICI
Superstarul columbian J Balvin, artista americană Amber Mark, legendarul chitarist Steve Vai și celebrul baterist și producător Travis Barker fac echipă pentru „JUMP”, noul imn lansat de The Coca-Cola Company în pregătirea pentru FIFA World Cup 2026.
Piesa este o reinterpretare modernă a celebrului hit din anii ’80 al trupei Van Halen și aduce împreună artiști din stiluri diferite – de la reggaeton și pop până la rock – într-o colaborare spectaculoasă. Noua versiune păstrează energia și sintetizatoarele emblematice ale originalului, dar introduce o producție modernă, construită pentru atmosfera electrizantă a stadioanelor.
Trackul a fost lansat prin labelul global Real Thing Records, în parteneriat cu Capitol Records, și marchează începutul campaniei muzicale dedicate turneului mondial din 2026.
Videoclipul oficial aduce o abordare vizuală spectaculoasă, cu versiuni animate ale artiștilor implicați, iar printre apariții se numără și tânărul star al fotbalului Lamine Yamal. Proiectul îmbină astfel muzica, sportul și cultura pop într-un singur moment global.
Prin „JUMP”, Coca-Cola continuă tradiția imnurilor dedicate Cupei Mondiale, după hituri precum „Wavin’ Flag” al lui K’naan sau „Colors” lansat de Jason Derulo, melodii care au devenit coloana sonoră a fanilor de fotbal din întreaga lume.
J Balvin (José Álvaro Osorio Balvín, n. 7 mai 1985) este un cântăreț columbian de reggaeton și unul dintre cei mai de succes artiști latino din lume, cu peste 35 de milioane de discuri vândute. Născut în Medellín, artistul a devenit cunoscut la nivel global pentru hiturile sale și a câștigat numeroase premii, inclusiv Latin Grammy Awards și Billboard Latin Music Awards, fiind considerat unul dintre liderii noii generații de reggaeton.
Amber Mark este o artistă americană versatilă, cunoscută pentru amestecul de stiluri internaționale în muzica sa și pentru faptul că scrie și produce singură toate piesele. Crescută în Europa și Asia și stabilită în New York, Amber a adunat peste 400 de milioane de stream-uri, a primit aprecieri de la Sade și a realizat cover-uri remarcabile, inclusiv piese de Nirvana și Sisqo. Debutul său discografic, „Three Dimensions Deep”, a fost lansat în 2022, urmat de un turneu mondial.
Steve Vai (n. 6 iunie 1960, Carle Place, New York) este un chitarist legendar, cunoscut pentru virtuozitatea sa în rock-ul anilor ’80 și pentru colaborările cu artiști de top precum Frank Zappa și David Lee Roth. Vai și-a început studiile la renumita Berklee School of Music și a devenit celebru pentru albumele sale solo, printre care Passion and Warfare, dar și pentru inovații precum crearea chitarei cu șapte corzi pentru Ibanez. De-a lungul carierei, a colaborat cu numeroși artiști și trupe, a performat la festivaluri internaționale și a lansat albume care au combinat rock-ul cu elemente orchestrale și funk, fiind recunoscut ca unul dintre cei mai influenți chitariști din lume.
Travis Barker este un muzician și producător american, considerat unul dintre cei mai buni bateriști din toate timpurile, cu milioane de discuri vândute atât ca membru al trupelor Blink-182, cât și ca artist solo. Extrem de versatil, Barker a colaborat în proiecte din genuri diverse precum hip-hop, rock alternativ, pop și country. Pe lângă muzică, a fondat brandul de haine Famous Stars and Straps și a lansat memoriile sale, Can I Say, bestseller New York Times.
Stephen Sanchez lansează piesa „Love, Love, Love” și anunță noul albumAscultă AICI
Cântărețul și compozitorul multi-platinat Stephen Sanchez a anunțat lansarea celui de-al doilea album al său, intitulat „Love, Love, Love”, care va apărea pe 8 mai prin Mercury Records. Odată cu anunțul, artistul a lansat și piesa de titlu, disponibilă deja pentru streaming.
Noul album explorează iubirea în toate formele sale – față de parteneri, prieteni, vecini sau chiar străini – printr-un sunet pop colorat și vocile calde ale lui Stephen. Single-ul „Love, Love, Love” reflectă tema centrală a albumului, artistul subliniind importanța de a oferi iubire celorlalți, chiar și atunci când aceasta nu este reciprocă.
Despre album, Stephen mărturisește:
„Acest album este inspirat de iubirea pe care am avut norocul să o primesc, de dificultățile mele de a o oferi altora și de dorința de a vedea oamenii uniți. Așa cum spun versurile piesei de titlu, ‘asta e exact ce are nevoie lumea!'”„Love, Love, Love” este al doilea single de pe album, după „SWEET LOVE”, lansat în ianuarie. La debut, piesa a adunat peste 500.000 de stream-uri în prima zi, devenind cea mai mare lansare streaming din cariera sa până acum. Videoclipul „SWEET LOVE” îl include pe Stephen alături de bunicii săi, filmat la domiciliul acestora, ca omagiu adus poveștii de dragoste de decenii a familiei și primei sale întâlniri cu muzica prin colecția de discuri a bunicului.
Primul său album, „Angel Face” (2023), a primit aprecieri critice de la NPR, SPIN, V Magazine, FLOOD și American Songwriter, iar single-ul său de succes „Until I Found You” a devenit multi-platinat și a generat peste 2 miliarde de stream-uri, consolidându-l ca unul dintre cei mai promițători artiști ai generației sale.
Pe 8 mai, Stephen Sanchez va păși într-o nouă eră muzicală cu „Love, Love, Love”, abandonând parțial stilul retro al debutului în favoarea unor piese pop vibrante și moderne, păstrând însă rădăcinile sale clasice. Lansarea single-ului „SWEET LOVE” anunță începutul unui 2026 spectaculos pentru artist.
Păreri?




















