Francis On My Mind lanseaza single-ul “Summer”

Francis On My Mind vrea ca vara sa ne ramana intiparita in minte printr-o piesa melancolica, cu un vibe uptempo, inspirata de povestile retro spuse si intamplate in atatea veri, dar pastrate ca testament pentru generatiile urmatoare.

Atitudinea relaxata, prieteniile, povestile impartasite cu gasca, activitatile ludice care aduceau savoare si efervescenta cotidianului se regasesc in noul videoclip, prin care Francis On My Mind valorizeaza cultura retro sau vintage, cu elemente updatate anului 2020, de la tinute, pana la montaj sau culori.

La fel ca in cazul anterioarelor piese lansate de catre Francis On My Mind, track-ul “Summer” este produs de catre Yin Creatif. Videoclipul este regizat de catre Lofi Blartisio si a fost filmat intr-un spatiu care descrie perfect starea piesei.

Francis On My Mind este numele celui mai nou proiect indie-pop din Romania. La doar 17 ani, Francis On My Mind este printre primele artiste adolescente care abordeaza acest gen în Romania. Cu amestecul sau de romantism cu muzica electro-pop, Francis On My Mind este, cu siguranta, un nume ce va atrage atentia celor pasionati de muzica izvorata din suflet, mai ales datorita faptului ca tanara artista compune muzica si studiaza pianul.

Primele sale piese, “On My Mind” si “Never Be The Same”, au fost ascultate pe platformele de streaming din tari precum Polonia, Germania, Suedia, Danemarca, Norvegia si SUA, intrand in unele dintre cele mai mari playlisturi ale genului muzical.

Pareri?

309 Post Views

Emilian și Dorian Popa închid vara cu „Lăutare”

Vara nu se poate termina altfel decât cum a început. Cu un HIT. Emilian și Dorian Popa au colaborat pentru a da tonul trendului de toamnă cu noua lor piesă, „Lăutare”.

De la play, până la final, ritmul piesei nu o să te lase să stai jos. Povestea versurilor o să te prindă și refrenul o să-l cânți fără să vrei – „Haide, mai toarnă lăutare, mai toarnă lacrimi în pahare.”

„Mereu l-am apreciat pe Emilian și proiectele în care s-a implicat, iar colaborarea cu el, Șerban Cazan și echipa a fost pe un vibe super fresh”, spune Dorian Popa.

Ritmul și povestea piesei „Lăutare” este match-uită de un videoclip cu mood glammy, gold.

„Unele momente de tristețe vrei doar să le uiți și nimic nu te face să uiți mai repede decât starea de bine”, spune Emilian.

În spatele piesei este o colaborare în care munca și pasiunea și-au spus cuvântul. HaHaHa Production, Cat Music și MediaPro Music semnează hitul care dă trendul.

Păreri?

290 Post Views

DJ Sava lansează „Down to Monaco” alături de MD DJ și Dayana

După ce au lansat împreună „Rigoletta”, DJ Sava și MD DJ colaborează din nou, de data aceasta alături de Dayana. Compusă de către DJ Sava alături de Cătalin Tamazlicaru, „Down to Monaco” te poartă într-o călătorie pe mare, acolo unde distracția începe alături de prieteni și pare că nu se mai termină niciodată. Single-ul este însoțit de un videoclipul regizat de către Alex Ceaușu ce completează prin imagini mood-ul piesei.

“Colaborez pentru a doua oară cu MD DJ deja, cred că am făcut echipă bună pentru single-ul anterior și am venit cu o continuare a poveștii noastre împreună cu Dayana. «Down To Monaco» este o piesă dragă nouă care sperăm să devină soundtrack-ul verii voastre”, mărturisește DJ Sava.

DJ Sava a colaborat cu artiști precum Connect-R, Raluka, Alina Eremia, Faydee, Irina Rimes și Ioana Ignat. De-a lungul timpului, DJ-ul a lansat hituri care au generat sute de milioane de vizualizări pe YouTube și care au cucerit atât publicul din România, cât și de peste hotare. „Nena” (alături de Isasi B.), „Sea Lo Que Sea” (alături de Carine), „Coco Bongo” (împreună cu Olga Verbițchi), „N-am nevoie” (alaturi de Ioana Ignat) și „BOA” ( împreună cu Hyenas, Mandinga și Yasiris) sunt o parte dintre piesele semnate de DJ Sava.

MD DJ este un DJ și producător din România, care locuiește în Milano. Orientat către muzica groove și techno, artistul a început să experimenteze producția muzicală și DJ-ing-ul în urmă cu 13 ani, iar până în prezent a lucrat la peste 600 de piese și a mixat în mai multe cluburi din Europa. Printre cele mai apreciate producții ale sale se numără „Shiva” ,„Nentori Remix” și „Ederlezi (Original Mix)”, lansate împreună cu DJ Dark.

Păreri?

301 Post Views

R3HAB lansează “Creep”, alături de GATTÜSO

După ce a cucerit piața din România cu remake-ul piesei “All Around the World” (La La La), R3HAB, faimosul producător olandez, revine cu un nou single, în colaborare cu GATTÜSO. Cei doi și-au unit forțele și împreună au lansat “Creep”, un cover oficial al nemuritorului single semnat Radiohead.

Remake-ul este un cross over comercial, care combină cu succes notele sensibile ale liniei melodice cu sound-ul house. Contrastul dintre aceste două elemente face din “Creep” o piesă care poate fi ascultată cu plăcere, atât într-un club sau la un festival, cât și acasă.

Odată cu lansarea single-ului, cei doi producători au avut parte și de o premieră: au intrat pentru prima dată în cariera lor, în faimosul playlist Spotify Mint, unde, în prima săptămână de la lansare, piesa a fost ascultată de peste 1,5 milioane de ori. Până în momentul de față, “Creep” a strâns peste 35 de milioane de stream-uri pe Spotify.

DJ-ul Fadil El Ghoul (R3HAB) este unul dintre cei mai apreciați DJ olandezi, stilul său fiind unul inconfundabil. De-a lungul timpului, a lansat single-uri aflate în topurile din întreaga lume și remixuri pentru artiști precum Rihanna, Calvin Harris și Lady Gaga, a avut turnee internaționale importante și face parte din topul realizat de DJ Mag.

GATTÜSO, pe numele său real Reem Taoz, este un DJ și producător israelian, care locuiește la New York. Îndrăgostit de muzica electronică, acesta și-a făcut rapid un nume în domeniu, reușind să fie apreciat în întreaga lume.

R3HAB nu este la prima colaborare cu GATTÜSO, acesta din urmă având la activ două remixuri pentru piesele “Lullaby” și “Flames”.

Păreri?

258 Post Views

Delia Rus revine cu “Adio”, cel mai recent single al artistei

“Este o poveste scoasa din depresie si anxietate, cand mintea ta iti ofera informatii false, iar tu crezi ca aceea este realitatea. Cand iti este frica ca el o sa te paraseasca, asa ca incepi sa o faci tu. Orice ar face el, oricat mi-ar face pe plac, pe mine ma scoate din minti; este o nebunie temporara. El nu ma lasa sa pun capat relatiei, pentru ca stie ca nu gandesc limpede, ca nu sunt tocmai eu si curand o sa imi revin. Acum vreau doar sa evadez, simt ca ma tine captiva, cred ca imi vrea raul, ca tot restul lumii si sunt gata sa ii arat ce poate sa fac nebunia din mine. E o piesa de girl power, dar una a femeilor usor nebune. ” Delia Rus despre “Adio”

In primavara anului acesta, Delia a lansat EP-ul ei de debut, “Jurnal de introvertit”, o serie de piese cu o atmosfera pop si productii urbane. Pe tracklist-ul jurnalului se regasesc melodii precum “Weirdo (Imi pierd mintile), “Gandurile” si “Uneori”, intreaga lista reprezentand o fereastra deschisa catre sentimentele si gandurile artistei.

De la debutul muzical din 2016 cu piesa “Daca pleci”, pana la deschiderea concertului LP de la Arenele Romane din 2019, Delia Rus a devenit una din cele mai apreciate artiste pop din industria muzicala romaneasca, ea reusind sa castige aprecierea fanilor, ramanand in acelasi timp sincera cu arta ei. Lansarile sale cele mai recente, “Noua eu”, “Ce-mi faci” si “Buna”, sunt o combinatie de elemente urbane si sensibilitatea specifica muzicii ei. Piesele Deliei au adunat in total peste 40 de milioane de vizualizari pe YouTube.

Pareri?

275 Post Views

Diana Obada lansează noul single “M-am Îndrăgostit”

Interpreta din Republica Moldova Diana Obada a lansat recent cea mai nouă piesă din repertoriul său, “M-am Îndrăgostit”.

Textul și melodia aparțin Dianei, iar aranjamentul este realizat de către interpretul și producătorul EL Radu și colegul lui din Spania, “The Master Of The Sound”.

Cantautoarea este extrem de mulțumită de ce a ieșit până la urmă, afirmând că această piesă este ca o interesecție muzicală, este vorba de un nou nivel la care a aspirat mereu și spre care va tinde în viitor. Atunci când a compus piesa, inițial au apărut câteva acorduri la chitară, instrument pe care vrea să-l posede bine pe viitor, iar versurile, la fel, s-au născut foarte repede, imediat după demo-ul instrumental.

“M-am Îndrăgostit” a avut o prezentare oficială la un post TV din Republica Moldova, dar și la un post de radio.

Diana Obada a debutat în 2013 cu piesa “Omule, tu pleci în lume”, pe parcursul anilor a mai publicat și două cărți cu poezii pentru copii: “Patru anotimpuri, patru surori” și „Pentru tine, Mamă”.

Pentru toamna acestui an Diana promite multe surprize muzicale.

Păreri?

246 Post Views

Carla Fernandes si Matt Hunter lanseaza single-ul “Entera”

Carla Fernandez lanseaza “Entera”, in colaborare cu starul american Matt Hunter, cu ritmuri care iti vor incalzi inima si-ti vor pregati pasii catre ringul de dans.

Carla Fernandes prezinta noul ei super single “Entera”. La scurt timp dupa ce a cucerit publicul cu track-ul “Por Que”, anteriorul single al Carlei, lansat impreuna cu Maikel Delacalle, tanara artista lanseaza o noua piesa gata sa cucereasca publicul din intreaga lume. Titlul acesteia este “Entera” (RO: Intreaga) si este rezultatul colaborarii dintre Carla si Matt Hunter, cantaret, compozitor si actor de origine columbiano-italiano-americana.

“Entera” este o piesa moderna pop, cu elemente latino si numeroase acorduri de chitara. Single-ul iti inspira un vibe de vacanta si este menit sa fie imnul oricarei petreceri. Povestea versurilor este despre o iubire fierbinte de vara, traita prin miscari de dans, sub clar de luna, langa un foc de tabara pana la rasarit. Povestea poate fi interpretata in multiple feluri, astfel incat oricine se poate regasi in versurile melodiei si, pentru un moment, poate fi transportat pe o plaja de vis.

Pareri?

252 Post Views

Olga Verbițchi lansează „Iluzia”

Olga Verbițchi lansează „Iluzia”, un single ce marchează încheierea unei etape din viață. Atunci când inevitabil apare, sentimentul de negare iese primul în față și încearcă să te facă să crezi într-o iluzie care te amăgește că totul poate fi ca la început.

„«Iluzia» nu este doar un nou single cântat de către mine, ci este povestea care a stat închisă în mine ani la rând așteptând să fie auzită. Este prima oară când am reușit să mă expun și să creez ceva din durerea pe care am simțit-o. Piesa asta care reprezintă și debutul meu în songwriting m-a vindecat și mi-a demonstrat că toate încercările ce mi se dau sunt de fapt pentru a-mi găsi inspirația și a transmite mai departe. Mulțumesc echipei mele, băieților de la studio care mi-au prins vibe-ul și mi-au ascultat povestea, împreună cu ei am reușit să aducem «Iluzia»”, povestește Olga.

Compusă de către artistă alături de Roland Kiss și Vlad Cirsan, piesa este pentru cei care iubesc din toată inima, dar care aleg să creadă în iluzii când magia iubirii dispare. Protagonistă în propria poveste, Olga joacă rolul personajului încătușat în propriile iluzii, iar videoclipul transpune într-un mod simplu dar intens toate trăirile artistei.

În 2016, Olga Verbițchi a participat la X Factor unde a câștigat marele premiu, iar la scurt timp după, a lansat primul single din carieră ,„Prietena ta”, urmat de „Pagini albe” (featuring Kio). La începutul anului 2018, colaborează cu DJ Sava pentru „Coco Bongo” și tot în același an lansează piesa „Portofele”, piesa ce face parte din proiectul Naked Truth, semnat de MCulture by Damian Drăghici. La scurt timp după, câștigă premiul „Vocea Internațională” în cadrul Sanremo Music Awards, iar în 2019 lansează „Oameni” și „De ce mă minți”.

Păreri?

216 Post Views

Alin Dimitriu lanseaza “Back To Life”, in colaborare cu Nokomis

Dragostea lui Alin Dimitriu pentru muzica a inceput de cand era copil, incepand sa studieze pianul la scoala de la varsta de 6 ani. Mai mult decat atat, interactiunea lui cu muzica nu se limita la pragul scolii; de la aceeasi varsta incepuse sa mearga la concertele si repetitiile tatalui sau de la Teatrul National de Muzica “Ion Dacian”, fiind la vremea aceea tenor principal.
Intre 2007 si 2015 el a fost managerul “3 Liquid Hz Records” si sub acest label a lansat “Construkt” in 2009 sub aliasul “Ricky Ambilotti”. “Construkt” reprezinta cel mai mare succes al lui de pana acum, fiind #1 in numeroase topuri de muzica electronica si fiind inclus in BBC’s Radio One Essential Mix si in Beatport’s Best Of Minimal 2009.

De-a lungul timpului Alin a acumulat experienta in diverse campuri adiacente creatiei propriu-zise de muzica, campuri ca licensingul online, managementul de label si designul de sunet. Cu aceasta experienta in spate, atentia lui este concentrata acum pe cariera de artist.

Pareri?

361 Post Views

What’s UP și Boier Bibescu spun doar atât: „A”

Vara asta este anotimpul super colaborărilor pentru What’s UP! După ce a făcut echipă cu Doddy, SHIFT, Aspy și Boier Bibescu pentru „Ochelarii” și a lansat piese de succes alături de Jador și Dima, What’s UP colaborează din nou cu Boier Bibescu. Compus de către cei doi artiști, „A” este single-ul care îți rămâne întipărit în minte de la prima vocală, iar clipul vine cu imagini bold și provocatoare ce întregesc vibe-ul piesei.

În urmă cu o săptămână, What’s UP a lansat „La rău și la bine”, o piesă însoțită de un videoclip alb negru, inspirat parcă din filmele cu gangsteri, dar și „Du-mă unde vrei”, alături de Dima Trofim. În urmă cu trei săptămâni, artistul a lansat împreună cu Jador „Ce n-aș da”, single ce a ocupat prima poziție în Trending și a adunat peste 9 milioane de vizualizări pe YouTube.

What’s UP este unul dintre cei mai importanți artiști din România care a lansat de-a lungul timpului hituri ce au cucerit topurile muzicale și au adunat zeci de milioane de vizualizări pe YouTube. Cel mai de succes single al cântărețului este „La tine”, single ce are peste 36 de milioane de vizualizări pe YouTube. A colaborat de-a lungul timpului cu artiști precum Andra, JO, Ruby, Arando Marquez & MRB, Șatra B.E.N.Z., Ioana Ignat, Kio, Shift, DJ Sava, AMNA și mulți alții.

Boier Bibescu a făcut un obicei din a-și produce și compune propriile single-uri, iar de-a lungul timpului a colaborat cu numeroși artiști precum Khalif, Alex Velea, Anda Adam, LLP, Theo Rose, John Băiat Bun, Rashid, Stress și a lansat piese precum „Îmi e dor”, „Stare de Show” și „Noi 2″, care au cucerit mediul online și au strâns milioane de vizualizări pe YouTube.

Păreri?

264 Post Views