The Parakit lansează cel mai nou single, intitulat “Nova Girl”!

The Parakit, “Budgie” în limba daneză, este un duo format din cântărețul și compozitorul Mickael Miro și DJ-ul și producătorul Lil Moses.

În 2016, au cunoscut prima oară succesul pe scena electro cu primul lor single, “Save Me”, care a reușit să ajungă pe primele locuri în topurile din Rusia. Apoi au ajuns în Franța în top 10 difuzări radio și vânzări digitale, precum și Top 5 în Shazam. În cele din urmă, au spart barierele internaționale, reușind să cucerească Europa – a fost supranumit “hitul verii 2016”, a strâns 20 milioane de ascultări pe magazinele digitale și a ajuns pe locul 60 în topul celor mai căutate piese pe Shazam la nivel mondial.

În 2018, artiștii francezi au fost nominalizați la premiile NRJ DJ Awards pentru titlul de “REVELATION OF THE YEAR”.

În luna martie a anului 2019, The Parakit au lansat piesa “Nirvana”, o piesă cu influențe electro-rock ce reușește să îmbine muzica house cu chitare electrice și bass “de școală veche”.

The Parakit s-au întors acum cu cea mai nouă lansare, “Nova Girl”, o piesă electro-urbană super fresh cu un hook captivant.

Single-ul este acompaniat de un videoclip deosebit. Acesta reprezintă un omagiu în adevăratul sens al cuvântului adus filmului american de excepție din 1989, “Honey, I Shrunk The Kids” cu imagini erotice și excepționale, inspirate din munca lui David Lachapelle.

Păreri?

399 Post Views

Alessiah devine cea mai tânăra artistă din portofoliul MediaPro Music & Universal Music România

Alessiah, cea mai tânără artistă din România, intră în portofoliul MediaPro Music & Universal Music Romania, odata cu lansarea single-ului “Hurricane”.

Alessiah și-a făcut loc pe piața muzicală din România încă din 2018, când a lansat primul single “Sunday”, urmat apoi de “Rebels” și “Hurricane”.
Despre faptul că a intrat în familia Universal Music, Alessiah spune: “Mă bucur să am în jurul meu numai profesioniști alături de care să fac echipă pentru îndeplinirea visurilor mele, Sunt mereu într-un proces de învățare, vreau să evoluez de la zi la zi, iar Universal îmi oferă suportul necesar pentru a face asta. Vă mulțumesc”.
Deși într-o perioada de grea încercare pentru industria muzicală și întreaga lume, din cauza Covid-19, muzica rămâne un antidot împotriva tuturor stărilor, tocmai de asta, Alessiah vine cu două remixuri noi pentru single-ul “Hurricane”.

Alessiah și-a început carieră muzicală în clasa întâi, de la vârsta de 7 ani, odată cu intrarea la cursurile de la Atelierul de Voce și Muzică by Loredana Groza și Lucia Ciubotaru, iar acum, la câțiva ani distanță, Alessiah și Loredana au devenit colege la casa de discuri MediaPro Music & Universal Music România. Traseul muzical al tinerei artiste continuă cu noi piese produse de Vanotek, la care cei doi lucrează în prezent.
Universal Music România este parte a Universal Music Group, cea mai mare casă de discuri din lume. Universal Music România și-a câștigat poziția de lider de piață încă de la înființare, în 2006, datorită strategiei sale inovatoare. Parte a Universal Music România, MediaPro Music a fost înființată acum 20 ani și deține un catalog local important, ce include peste 5000 de piese. Cu zeci de artiști de top, albume de succes și premii muzicale, sute de hituri și concerte, MediaPro Music este una dintre cele mai importante prezențe din industria muzicală locală.

Păreri?

562 Post Views

Liviu Teodorescu lanseaza single-ul „Mi-ai pus ceva in pahar”

Liviu Teodorescu lanseaza single-ul „Mi-ai pus ceva in pahar”, o poveste cu multe invataminte despre o iubire care te face sa nu mai fii stapan pe propriile decizii.

Videoclipul este regizat de catre Kobzzon si a fost filmat la inceputul anului in Republica Moldova. Scenariul videoclipului este caracterizat de mai multe tipuri de comic, de la comicul de situatie si pana la cel de caracter, iar Liviu interpreteaza un rol savuros, incarcat de o serie de reactii morale.

Piesa este compusa de catre Liviu Teodorescu si Ionut Vasilache si te poate face sa dansezi instant, in casa, in aceasta perioada, iar ulterior sa o iei cu tine la toate petrecerile.

„Intr-o perioada in care lucrurile sunt serioase, piesa asta vine manusa, pentru ca ne aminteste sa ne pastram bucuria si zambetul pe buze. Am avut mare noroc ca am filmat clipul la Chisinau, alaturi de Kobzzon, inainte ca toata nebunia din jur sa ia amploare. Sper sa va bucure si sa va asuca zambetul pe buze atat piesa, cat si clipul. Sunt mega entuziasmat si sper sa ajunga pana la voi”, a declarat Liviu Teodorescu.

In aceasta perioada, toate activitatile s-au mutat online. Asta se intampla si in cazul lui Liviu Teodorescu, care a inceput o mini-serie pe Instagram, unde, in fiecare luni si joi, de la ora 19:00, intra live #DinVarfulPatului.

Liviu Teodorescu este, cu siguranţă, una dintre cele mai bune voci masculine din România, piesele sale au milioane de vizualizări pe YouTube, iar contul lui de Instagram și canalul propriu de YouTube numără peste 650 de mii de urmăritori fiecare. Artist și compozitor, Liviu Teodorescu s-a lansat în industria muzicală odată cu apariţia în cadrul emisiunii concurs „Vocea României”. De atunci a lansat numeroase hit-uri și are propriul studio de producție muzicală, LiTE Music. „Fanele”, „Ești Piesă”, “Obsesie”, “Lista de Păcate” sau „Ascultă” sunt doar câteva dintre piesele care au strâns milioane de vizualizări pe YouTube.

Păreri?

264 Post Views

VUNK lansează piesa „Ajunge”, extrasă de pe albumul „Domnul Portocaliu şi Maşina Timpului”

VUNK lansează piesa „Ajunge”, extrasă de pe materialul discografic „Domnul Portocaliu şi Maşina Timpului”, cu un proiect video înregistrat în timpul concertului aniversar „Deja Vu”.

„Cântecul ăsta a fost scris acum un an ca un dublu dialog pe care îl ai și cu tine însuți, dar și cu persoana care te face sâ strigi “Ajunge”. Este un cântec care îndeamnă la curaj, la speranța pe care o aduce o alegere sau o schimbare. In contextul în care ne aflăm cu toții acum piesa asta capătă alte sensuri. Lumea se schimbă definitiv și viețile noastre la fel. Eu cred că în bine, pentru că acum e timpul sâ spunem “Ajunge” față de tot ce nu era bun în viețile noastre, tot ce nu era al nostru dar tineam cu dinții să nu pierdem, tot ce voiam să fim sau să deținem, dar nu aveam nevoie, de fapt.”, a declarat Cornel Ilie, solistul trupei VUNK.

VUNK a celebrat 25 de ani de existenta in 2019, ocazie prin care a lansat un album nou si un concert incendiar la Sala Polivalentă, unde fanii au făcut cunoştinţă cu Domnul Portocaliu şi au fost plimbaţi cu Maşina Timpului prin hiturile lansate de-a lungul anilor.
Cei prezenți la eveniment au putut să ia legătura direct cu Domnul Portocaliu prin Whatsapp, iar acesta i-a invitat pe toți la o sesiune de meet and greet. Zeci de fani au rămas după concert să-i cunoască pe băieți, să ia autografe pe cartea Déjà-vu. 25 de ani de VUNK și pe albumul Domnul Portocaliu și Mașina Timpului și să facă poze cu cei pe care-i admiră, cărora le ascultă muzica și pe care-i aplaudă cu fiecare ocazie.

„Ajunge” este o piesă compusă de către Cornel Ilie şi Gabriel Maga, fiind lansată cu un vizual din cadrul concertului „Deja-Vu”, proiect filmat de către cei de la The Brothers M.

Păreri?

Despre VUNK

De 25 de ani pe scena din România, VUNK este trupa inovației în rock-ul românesc. Primul videoclip 3D, primul concert multimedia, primul afiș exclusiv din GIF-uri sau primul videoclip filmat live pe Facebook. Single-uri precum Pleacă (Hit Gold), Vreau o țară ca afară (hit popular, devenit slogan național), Așa și sau Numai la doi au ocupat primul loc în topurile radio de-a lungul anilor, timp de mai multe săptămâni. În 2018, formația VUNK a devenit protagonista primului documentar al unui artist român – Jur să spun adevărul. Folosind tehnologia, show-urile spectaculoase și cântecele cu mesaj profund, VUNK își continuă viziunea de a conecta oamenii și de a le aduce bucurie, încredere și speranță.
Pentru coperta albumului „Domnul Portocaliu şi Maşina Timpului”, trupa VUNK a avut alături 25 de fani care au apărut pe copertă împreună cu cei patru membri.

285 Post Views

Bella Santiago lansează „Good Lovin'”

După „S.O.S”, Bella Santiago lansează single-ul „Good Lovin'”, produs și compus de Magic Juice, Alexandra Dimitriu și Iuliana Puschila. „Good Lovin'” este o piesă pop fresh cu influențe rap, plină de energie și este însotiță de un videoclip în care diva are o atitudine sexy, glamorous și mișcări provocatoare.

„Piesa pe care am cântat-o la preselecția unuia dintre concursurile la care am participat în România m-a inspirit foarte mult. Discutam cu Marius (Magic Juice) înainte să ne apucăm de treabă, m-a întrebat ce fel de piesă vreau să facem, i-am zis că îmi doresc să transmită energie, să te facă să dansezi și să fie rap. El a sunat o echipă din UK și am început să lucrăm. Am înregistrat-o și am cântat-o în același mod ca la preselecție – cu la fel de multă pasiune și emoție. «Good lovin’» este o piesă pentru care am luptat și am lucrat mult. Mă reprezintă din toate punctele de vedere și asta îmi place mult. Simt că în sfârșit mi-am găsit stilul”, declară Bella.

Bella Santiago s-a facut remarcată în 2016 în cadrul show-ului „Românii au talent” prin interpretările excepționale ale unor piese precum „I Will Always Love You”, „Hello” și „Drunk In Love”. La începutul anului 2017, artista a lansat primul single și videoclip din cariera sa solo, „Unpredictable”. În septembrie începe colaborarea cu trupa Jukebox și lansează piese precum „Vocea ta” și „Auzi cum bate”, iar un an mai târziu, împreună cu trupa participă la Selecția Națională Eurovision 2018.

La finalul lui 2018, frumoasa artistă a câștigat inimile ascultătorilor și a fost desemnată marea câștigătoare X Factor. Bella a reușit în finală să cucerească atât jurații „X Factor”, cât și publicul cu piesele „Fată verde”, „Cine m-a făcut om mare”, dar și cu un mash-up format din hiturile celebrei Beyonce. La finalul lui 2019, Bella Santiago este desemnată câștigătoarea sezonului 14 al emisiunii „Te Cunosc de Undeva”. Până în prezent, artista a lansat piese precum „S.O.S”, „Army of Love” și „Pantera”, ce au adunat împreună milioane de vizualizări pe YouTube.

Păreri?

288 Post Views

RUBY lansează „Pe unde-ți umblă inima”

RUBY se întreabă „Pe unde-ți umblă inima” și îi atenționează pe cei care o ascultă: femeile simt întotdeauna când un bărbat aruncă vorbe în vânt. Pentru acest single, artista a colaborat cu Liviu Teodorescu, cel care a scris și cover-ul „Nani, nani” și Ionuț Vasilache.

„Pentru mine, fiecare piesă nouă pe care o lansez este motiv de sărbătoare, iar «Pe unde-ți umblă inima» marchează și începutul colaborării cu Liviu Teodorescu care este unul dintre artiștii mei preferați, dar și reîntâlnirea cu Yogi, alături de care am mai lucrat la «Nu Pune La Suflet» și «Tu». De ceva timp nu am mai lansat o baladă așa încărcată de emoție, eu am plâns când am ascultat-o prima dată și cred că va atinge inima oricui, chiar și de piatră dacă ar fi”, spune RUBY.

Clipul filmat la Chișinău cu decoruri special create, în regia lui Kobzzon, completează povestea de dragoste pasională ce a ajuns la final.

În luna februarie, RUBY a lansat „Nani, nani”, un cover după piesa lui Justin Bieber – „Yummy”, iar pentru videoclip, artista a avut o ținută foarte sexy și chiar și-a schimbat look-ul.

Până în prezent, clipurile lansate de RUBY au generat sute de milioane de vizualizări pe canalul de YouTube al label-ului Cat Music, cu piese precum „Nu caut iubiri” (feat. UZZI), „Nu pune la suflet” (alături de What’s UP), „Bună, ce mai zici?” (alături de Dorian Popa), “Condimente” (feat. Nosfe), „Îți multumesc” (împreună cu A.U) și „Invizibil” (împreună cu Shift).

Păreri?

293 Post Views

NOISEBASS a lansat un nou single, “Alone”

O nouă piesă a apărut pe canalul oficial VIV music. NOISEBASS a lansat cea mai recentă producție – „ALONE”.

NOISEBASS este un proiect cu și despre muzica house, din Moldova, format din John și Alex. Băieților le place să abordeze diverse stiluri de muzică house, de la deep, bass, future la progressive house. Cât despe “Alone”, aceasta este o combinație perfectă a stilului deep cu diferite elemente de chill.

John, inițiatorul NOISEBASS, a început să producă la vârsta de 14 ani, când și-a descoperit dragostea pentru muzică. Tinerii produc muzică care îi fac să se unească și să se simtă ca o familie și tocmai acest sentiment vor să-l răspândească în întreaga lume prin muzica lor!

Păreri?

244 Post Views

Vita de Vie lanseaza, prin live streaming, noul single 84-85 Muzica nu moare niciodata!

Vita de Vie lanseaza astazi, 18 martie, la ora 18:00, in cadrul unui eveniment desfasurat cu usile inchise si transmis live pe pagina de Facebook, single-ul 84-85 Muzica nu moare niciodata.

“Stati acasa si venim noi la voi, live, pe Facebook. Lustruiti-va castile sau stergeti de praf boxele, dam totul live. #muzicanumoareniciodata” este indemnul lansat de formatie via Social Media.

Noul single, ce va fi insotit de un videoclip, 84-85 Muzica nu moare niciodata este un takeover al melodiei 84-85, de la Subcarpati, si poate fi pre-comandat de aici:
https://vdv.lnk.to/84-85-MuzicaNuMoareNiciodata

“Anul trecut am facut un battle muzical cu Subcarpati, eveniment in cadrul caruia trebuia sa interpretam cateva melodii de-ale lor, in stilul nostru. Inca de la prima auditie, 84 – 85 ne-a intrat adanc in suflete si nu a mai iesit. Am reusit sa o reorchestram intr-o varianta care ni se potriveste manusa si care cred ca evidentiaza frumusetea ei universala” – Adrian Despot

Cantecul are la baza o veche melodie lautareasca, Cristina, care a mai fost adaptata de Maria Raducanu si Robin and the Backstabbers.

“E foarte interesant cum cel putin 4 artisti, din zone muzicale total diferite, au fost atrasi de-a lungul timpului de acest cantec, aparent banal. E ceva acolo care ne-a strans pe toti ca pe niste insecte in jurul becului. Pe noi ne-a “virusat” varianta Subcarpati, care se indeparteaza sensibil de original. De la ei am preluat si am dus lucrurile mai departe, ca un fel de “telefonul fara fir”. Si poate ca varianta noastra va genera la randul ei alte variante si va influenta alti artisti. De aici si titlul piesei, Muzica nu moare niciodata.Tehnic, am realizat un cantec foarte intens si foarte dens in influente. Este bazat pe o veche melodie lautareasca, innobilata cu accente folclorice romanesti si bizantine, armonizata in stil celtic, pe un fond ritmic southern rock. La o prima citire a insiruirii de mai sus, pare ca elementele enumerate nu au nicio legatura intre ele. Dar da play si ai sa vezi cum lucrurile incep sa se lege ca prin magie, nimic nefiind fortat, totul curgand de la sine cursiv, intr-un mod metafizic, ancestral. Tocmai din cauza acestei diversitati multiculturale, in cadrul lansarii vom face o “disectie” a piesei, botezata Walkthrough. Vom extrage pe rand toate temele si le vom exemplifica live, povestindu-le originile si influentele, reasambland apoi piesa pe layere. Poate astfel vom descoperi impreuna ce ne fascineaza pe toti la acest cantec. Si daca tot o sa avem instrumentele cu noi, posibil sa va mai cantam ceva”, a mai declarat Adrian Despot.

Pareri?

217 Post Views

Dotan lansează cel mai nou single intitulat “Numb”

Compozitorul/interpretul de origine olandeză, Dotan, și-a început cariera cântând în casele oamenilor de rând. 7 Layers, albumul din 2014 multipremiat cu Platină, este o expresie artistică ce combină elemente etnice și de soul. Artistul a compus, produs și înregistrat întreg albumul în inimitatea sufrageriei sale. Ca urmare a succesului albumului său de debut, Dotan a umplut stadionul Ziggo Dome din Olanda și a cântat în cadrul multor festivaluri, precum Pinkpop, Sziget, SXSW și Pukkelpop.

În ciuda succesului avut, Dotan a preferat să păstreze o oarecare notă de mister, susținută prin lipsa apariției imaginii sale în artwork-uri și videoclipuri. De asemenea, și-a canalizat atenția în sprijinul altor artiști promițători, membri ai brandului 7Layers.

După 6 ani în care nu au existat lansări oficiale, Dotan revine cu megahitul “Numb”.

În scopul căutării eului și conexiunii mai profunde cu muzica sa, Dotan a părăsit Amsterdamul în favoarea Californiei. Acolo a găsit oportunități de colaborare ce au reușit cu adevărat să dea viață ideilor vibrante din mintea sa. “Numb” este prima din lista multor altor piese răsunătoare ce-i anunță revenirea în lumina reflectoarelor.

“Numb” are un sound elaborat, eclectic și sensibil cu influențe electronice și pop, în timp ce reușește să păstreze emoțiile transmise de un compozitor/interpret ingenios.

Păreri?

270 Post Views

Robert Toma lansează “Uită” și apare pentru prima oară alături de iubita lui într-un videoclip

După o pauză de un an, Robert Toma, artistul care a rupt topurile muzicale din România cu hit-urile “La capătul lumii” sau “În oglindă”, ambele piese în colaborare cu AMNA, revine în forță cu primul single din 2020.

Robert Toma lansează videoclipul “Uită”, o piesă ce spune povestea a doi îndrăgostiți ce au fost cândva împreună și ajung să retrăiască parcă la nesfârșit, amintirile ce ei le credeau pierdute și care par mai vii ca niciodată. Este primul videoclip oficial pe care artistul îl lansează pe canalul lui de YouTube și primul single oficial după o pauză de peste un an de zile. Mai mult de atât, acesta s-a ocupat și de partea vizuală, videoclipul piesei fiind semnat tot de acesta.

Piesa și videoclipul au fost pregătite în cel mai mare secret, iar personajul feminin din videoclip este interpretat chiar de către Roxana, iubita artistului. Deși nu este un secret pentru fanii lor că au o relație, Robert și Roxana nu au mai apărut împreună într-un videoclip. Tânăra nu este străină de lumea show-biz-ului, aceasta a mai aparut în videoclipurile “Nu ma uita” (Ioana Ignat), “Pierdut printre femei” (Smiley) “Tango” (Antonia) și “El amor” (Antonia). Textul piesei “Uită” îi aparține lui Robert Toma în timp ce pe partea de muzica a mai colaborat cu Marius Mirică (Narcotic Sound), Vlad Măzărel și Gavrilescu Denis.

“A fost o pauză destul de lungă pentru mine însă am lucrat foarte mult în studio la piese încât am strâns aproape două albume. Lumea mă tot întreba ce fac, când lansez, ce piese mai scot, dar am simțit că e timpul să stau și să compun știind că va veni și vremea când le voi lansa și așa a apărut prima piesa din 2020… Uită”, a declarat Robert Toma.

Robert Toma este artist și compozitor și a colaborat de-a lungul timpului cu artiști consacrați din România, pentru care a compus și produs piese – Andra (“Niciodată să nu spui niciodată”, “Așa e dragostea”) Adda (“Lupii”, “Dragă Inimă”, “Cum doare o inimă”, “Grădina”, “Sunt bine”) Amna (“În oglindă”, “Fără aer”, “La capătul lumii”, “Adios Amor”, “Mă descurc și singură”, “Banii”, “Nu poți să mă uiți”, “Aproape cel mai departe”), Alina Eremia (“De ce ne îndrăgostim”, “Așa a fost să fie”), Mira, Andreea Bălan, Ruby, Liviu Teodorescu, Dorian Popa, și alții.

Robert Toma a debutat în 2015 cu hit-ul “Tot ce mi-a rămas”, feat. Adda și Liviu Teodorescu, piesă care a adunat peste 16 milioane de vizualizări pe YouTube și a ocupat primele poziții în topuri. Tot în 2015, artistul a mai lansat două super colaborări, cu Marius Moga – “Toată vara” și cu Amna – “În oglindă”. În 2016 a lansat “Binele ce îmi face rău”, în colaborare cu Jovanna, artista care a cucerit publicul și juriul la Vocea României, în 2013, în echipa lui Marius Moga. Succesul l-a cunoscut alături de Amna cu care a lansat hit-urile “În oglindă”, “La capătul lumii” și “Aproape cel mai departe”, piese care au adunat peste 55 de milioane de vizualizări pe YouTube.

Păreri?

307 Post Views