Shift feat. Andra – Avioane de hartie (videoclip nou)

A venit momentul ca doi artisti cu renume sa revina in atentia publicului intr-o colaborare inedita si un videoclip ce relateaza o poveste prin care te indeamna sa-ti urmezi visele. Shift tocmai a lansat un nou single, “Avioane de hartie”, un featuring cu Andra!

Videoclipul piesei este ca un basm, o lume in care trebuie sa ne bucuram de lucrurile simple si sa ne lasam purtati de magia si inocenta copilariei, chiar si la varsta la care am uitat ca, cele mai multe lucruri au izvorat, candva, din sufletul copilului care a visat.

Regizat de Iulian Moga, clipul este o poveste cinematografica ce surprinde tocmai unul dintre jocurile copilariei – avioanele de hartie, in care ne trimiteam visele si surprinde o mica parte dintr-o lume fascinanta si plina de culoare.

Cu toate ca Shift marturiseste ca nu a mai folosit cuvantul “nostalgie” inca din copilarie, a compus povestea piesei “Avioane de hartie”, alaturi de Marius Moga, cu gandul la lumea perfecta in care imaginatia este fara limite, iar “viata pare o poezie”.

Inspirat din copilaria sa, dupa cum spune Shift in versurile “Spunea proful de mate: Istrate, tu n-o sa ajungi departe/ Mi-au spus ca nu se poate, dar nu le-am dat dreptate / Si cea mai tare parte e ca visele devin realitate”, piesa “Avioane de hartie” ne indeamna sa visam in continuare, sa ne bucuram la aceeasi intensitate de tot ce ne ofera viata si sa indraznim sa cantam, chiar si atunci cand cerul este gri.

Single-ul “Avioane de hartie” se incadreaza perfect in seria hit-urilor lansate de catre Shift, cu versuri inspirate din povesti de viata, fie in care distractia e pe primul plan, cum e si cazul hitului “Sus pe toc” (feat. Marius Moga), fie cand priveste cu nostalgie catre copilarie, ca in cazul remake-ului “Dupa ani si ani” (feat Vizi Imre).

Va las sa urmariti aici videoclipul noului single Shift feat. Andra – “Avioane de hartie”, o coproductie Cat Music/MediaPro Music/Sprint Music/DeMoga Music!

226 Post Views

F.Charm feat. ? – Mama (teaser)

Dupa ce anul 2014 i-a adus 2 hituri cu care a inregistrat un real succes, “30 de grade” si “Cod rosu”, F.Charm se pregateste de lansarea unui nou single, ce se intituleaza “Mama”, alaturi de o voce feminina surpriza. Oare despre cine este vorba?

“Piesa “Mama” imi canta in minte inainte ca “30 de grade” sa ia nastere. La aceasta piesa am lucrat ca de obicei alaturi de echipa mea, Lanoy Production si este un featuring cu o artista foarte talentata si cunoscuta din industrie.”, a spus F.Charm.

“Noul meu single “Mama” are un mesaj puternic si foarte special, diferit de ceea ce am produs si scris pana acum, dar va ajunge cu siguranta in sufletele voastre inca de la primul play.” a adaugat artistul.

Pentru a afla mai multe informatii despre noul single, urmariti fb.com/fchamr, iar pentru a fi primii care il asculta abonati-va la canalul Red Clover Media de Youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=oAfa5_tXVF0&feature=youtu.be

203 Post Views

Radio Killer – It Hurts Like Hell (lyric video)

Radio Killer revine în atenția publicului cu un nou single, “It hurts like hell”, piesă ce a fost creată în studiourile HaHaHa Production și produsă în colaborare cu Roton Music.

Compusă de Șerban Cazan și Smiley (Andrei Maria), “It hurts like hell” va fi inclusă pe albumul pe care Radio Killer urmează să îl lanseze anul acesta, album care va conține cele mai apreciate piese ale proiectului încă de la lansarea sa din 2009.

Radio Killer este primul proiect de muzică electronică din România care a fost inclus în playlist-ul BBC Radio One cu piesa “Lonely Heart”. Pentru Lee Heart și Paul Damixie, Radio Killer înseamnă muzică, bucurie, pasiune, libertatea de a fi ei înșiși. Trăiesc prin muzica pe care o fac și asta se vede de fiecare dată când urcă pe scenă sau lansează o nouă piesă.

“It hurts like hell este o poveste despre suferință, acceptare și evoluție. Nu toate iubirile sunt eterne. Uneori trebuie să pui punct și să o iei de la capăt. Cel mai greu este să faci față durerii și amintirilor. Orice sfârșit, însă, înseamnă și un nou început. Timpul estompează suferința și o transformă în speranță, așa cum orice dezamăgire te ridică și te face mai puternic”, spune Lee Heart, solista Radio Killer.

169 Post Views

Dan Bittman – Si ingerii au demonii lor (videoclip nou)

Dan Bittman, solistul trupei Holograf, lanseaza astazi o noua piesa, “Si ingerii au demonii lor”, cu un mesaj puternic si un videoclip pe masura, filmat intr-o locatie speciala.

“Noul single este rezultatul intalnirii mele cu Alex Pelin si Ovidiu Baciu, doi tineri compozitori foarte talentati, cu un palmares impresionant. Mi-a placut foarte tare piesa inca din prima clipa in care am ascultat negativul, am inregistrat-o chiar atunci si aceea a ramas varianta finala”, a explicat Bittman.

Muzica noii piese este semnata de cei doi, iar Dan Bittman si-a pus si el amprenta asupra versurilor. “Melodia are un mesaj puternic, dezvaluit chiar din titlu. Asa cum se intampla in viata, de multe ori intalnesti doua personalitati intr-o singura persoana: ingerul rau si ingerul bun”, a spus cantaretul.

Videoclipul, in regia lui Alex Ceausu, a fost filmat in incinta Teatrului National din Caracal, o cladire foarte veche, complet renovata. Alice Peneaca, model si actrita, joaca in clip dublu rol: atat ingerul bun, cat si cel rau.

“A fost o experienta formidabila! Am filmat pana la 2 noaptea, a fost o munca sustinuta, alaturi de o echipa tanara, entuziasta si extrem de implicata. Veti vedea un clip alb-negru cu mici accente color, cu multa actiune si o forta a imaginii incredibila”, a adaugat Bittman.

Noul single, produs de KAZIBO Music, este, din perpectiva solistului, o legatura intre doua generatii: “M-am gandit ca este momentul sa arat ca nu exista asa-zisa prapastie intre generatiile de artisti, cea din care fac eu parte si cea tanara. Exista multe moduri in care putem colabora si putem face multe lucruri minunate. Sustin proiectele realizate de tineri si imi place sa cred ca aceasta piesa este ca o punte intre generatii. In plus, piesa are si o tenta rock, mi-a placut ideea de a readuce in atentia ascultatorilor acest gen muzical, putin cam neglijat in ultimii ani in Romania”, a incheiat artistul.

Videoclipul piesei al carei mix si master a fost realizat de catre Adi Colceru, “Si ingerii au demonii lor (by KAZIBO)”, o coproductie MediaPro Music/KAZIBO.

262 Post Views

Uddi – Oameni (Cover Aurelian Andreescu) (video)

Anul 2014 a fost un an plin si incununat de succes pentru Uddi: doua featuring-uri care au tinut primele locuri ale topurilor TV/Radio din tara (Ipotecat, Prietena ta), concerte si nenumarate aparitii TV si Radio. Si pentru ca vrea sa continue la fel, Uddi incepe anul 2015 cu… muzica, bineinteles.

De data aceasta nu este vorba de un nou single, ci de un cover-tribut adus de artist muzicii romanesti autentice si marilor artisti ai tarii noastre. Este vorba de o interpretare actuala a piesei Oameni, a lui Aurelian Andreescu, prin care Uddi isi manifesta aprecierea si respectul fata de muzica buna si nu in ultimul rand, fata de oamenii de toate varstele, genurile, ocupatiile.

Video-ul care insoteste Oameni este o productie simpla, prin care incercam, asa cum spune si piesa, sa surprindem diferite persone in diverse ipostaze, precum si relatiile dintre ei – prieteni, iubiti, parinti, copii.

Uddi aduce un suflu nou si personal piesei prin adaugarea unei strofe rap, prin interpretarea originala si prin instrumentalul actualizat.

Videoclipul piesei a fost filmat in timpul orelor de varf, la statia de metrou Unirii, cat si intr-un studio foto, unde au fost surprinse expresii si momente haioase ale diversilor oameni care au participat: colegi, prieteni si invitati speciali. Printre acestia, ii enumeram pe Cata Dum (Stand Up Comedian), Style The Kid, precum si pe Iosif Simon (Radio Zu), Mircea Valcu & Liza Sabau (Utv) si Vlad Parvulescu (Music Channel).

“It’s all about connecting people. Pentru mine, piesa aceasta este un monument al muzicii usoare romanesti si a fost o onoare si o placere sa o interpretez. Am facut piesa asta din suflet, pentru oameni. Jah is love! Sa fim mai buni si mai frumosi in 2015!”, spune Uddi.

Mai jos va las sa urmariti video-ul de promovare al coverului “Oameni” interpretat intr-o maniera specifica lui si astept parerile voastre!

209 Post Views

Like Chocolate – Romeo si Julieta (videoclip nou)

Dupa colaborarea cu F. Charm pentru “Guatemala”, Like Chocolate revine cu un nou single in limba romana, “Romeo si Julieta”, piesa ce beneficiaza si de un clip interesant.

O multitudine de personaje si tipologii de barbati, povesti amuzante, dar si povesti sensibile, multe lucruri de invatat si aplicat intr-o relatie, in cel mai recent videoclip Like Chocolate – “Romeo si Julieta”, lansat alaturi de Cat Music si Live Artist.

“Sunt foarte mandra de aceasta piesa! Orice om isi cauta jumatatea si, cum visam la o dragoste perfecta, „Romeo si Julieta” este cel mai bun exemplu! Foarte rare sunt cazurile in care oamenii se indragostesc la prima vedere, asa ca pana sa intalnim adevarata dragoste trebuie sa avem rabdare si sa fim vigilenti! Cel mai important pentru mine este ca atunci cand interpretez aceasta piesa, care are un mesaj de dragoste impletit cu umor, ma regasesc in ea, si sunt convinsa ca si alti oameni vor simti la fel! Piesa este compusa de echipa talentata din studiourile „Lanoy Production” si Florin Nedelcu, managerul meu, care a venit cu ideea piesei!”, declara Andra (Like Chocolate).

Filmarile videoclipului “Romeo si Julieta” au durat mai bine de 16 ore, timp in care Andra (Like Chocolate) a schimbat peste zece tinute si la fel de multe coafuri si machiaje. Textul piesei produse in studiourile “Lanoy Production” este un pamflet cu final fericit in care, cu siguranta, se vor regasi multe femei. In aceasta cautare dupa jumatatea perfecta, videoclipul reda o serie de situatii inspirate din realitate si a fost filmat intr-o locatie din Bucuresti in care s-au schimbat decorurile in functie de fiecare poveste. Finalul ne arata ca nu conteaza mult locul in care te afli, ci persoana alaturi de care esti.

216 Post Views

Andrei Dutu feat. Tibi Galea – Merg inainte (Lyric video)

În ultima perioadă întâlnim tot mai multe piese cu mesaje puternice care pot transforma caractere sau pot schimba viețile tinerilor, iar “Merg inainte” nu face o excepție.

Doi tineri muzicieni români, Tibi Galea și Andrei Duțu, s-au implicat în campania „Aleg să mă implic. STOP Bullying!” inițiată de Asociația Spring și au compus o melodie intitulată Merg înainte, cu un mesaj puternic anti-bullying, atât din perspectiva victimei cât și a agresorului.

Deși nu au împlinit încă 20 de ani, cei doi tineri artiști muzicieni, au atras atenția nu numai prin mesajul melodiei și maturitatea lor, dar și prin stilul melodiei, compoziția melodică demonstrând faptul că în România, se poate face muzică românească, de calitate.

Ce reprezintă Bullying-ul, pentru cei care nu sunt familiarizați cu termenul din engleză? Bullying-ul este un comportament agresiv, reprezentat de cele mai multe ori drept o formă de violentă în școli. Denumirea provine din limba engleză, de la cuvântul „bully” care semnifică „batauș”.

Bullying-ul apare atunci când o persoană agresează fizic, verbal și/sau psihologic, în mod intenționat și repetitiv, o altă persoană cu capacitate redusă sau nulă de a se apăra. Statisticile arată că nouă din zece cazuri de bullying au loc în școală.

În America, unul din patru copii e victimă a bullying-ului cibernetic sau în lumea reală, iar în Europa au fost înregistrate, în ultimii zece ani, peste 500.000 de cazuri de bullying. Victimele sunt în majoritate fețe, iar agresorii, cel mai adesea colegi de școală sau prieteni. În acest context devine foarte importantă stoparea și prevenirea unui astfel de fenomen.

Fenomenul de agresiune în școli este foarte real în România, și este de datoria noastră să atragem atenția, chiar și prin muzică și să încercam să schimbăm ceva.” (Tibi Galea- interpret, compozitor și producător muzical al melodiei Merg înainte. www.tiberiugalea.ro).

Deși lansată recent, la mijlocul lunii ianuarie, melodia a prins foarte bine în rândul tinerilor. Ea va fi difuzată în școli și licee și va însoți campania „Aleg să mă implic. STOP Bullying!” .

Proiectul „Aleg să mă implic. STOP Bullying!” este realizat cu sprijinul financiar al Fondului pentru Inovare Civicăƒ, program finanțat de Trust for Civil Society în Central and Eastern Europe, sponsorizat de Raiffeisen Bank, administrat de Fundația pentru Dezvoltarea Societății Civile.

https://www.youtube.com/watch?v=A4HThLB-xTk

383 Post Views

Shift feat. Andra – Avioane de hartie (teaser video)

Dupa ce ne-a cucerit cu hituri precum “Sus pe toc” (feat. Marius Moga) sau „Rupem boxele” (cu Andreea Banica), dar si cu piese compuse pentru artisti de top din Romania, Shift continua seria pieselor care isi merita locul in playlist-urile de radio si tv, cu o noua productie, de data aceasta marca Sprint Media, Cat Music, MediaPro Music, DeMoga Music si Midiots Production.

“Avioane de hartie” este piesa care va fi lansata in doar cateva zile si in care Shift, alaturi de Andra, ne invita sa evadam in lumea miraculoasa a copilariei, in care totul este posibil. De aceea, artistii isi scriu dorintele pe avioane de hartie, pe care le lanseaza spre cer, dincolo de nori, cu scopul de a-si transforma, astfel, visele in realitate.

Colaborarea dintre Shift si Andra a fost un plan comun al celor doi artisti, care s-au mai intalnit, in ultima perioada, in cadrul proiectelor DeMoga Music.

“Eram cu Marius Moga la studio si cand i-am aratat refrenul am fost amandoi de acord ca ne trebuie o voce feminina power si true, care sa poata sa sustina mesajul piesei, asa ca am ales-o pe Andra. Imi place sa compun pentru ea, pentru ca ia in serios tot ceea ce face si mi-e si draga asa, ca om.”, marturiseste Shift.

“”Avioane de hartie” este rezultatul visurilor din copilarie, cand orice zbor era posibil. As vrea sa conving pe toata lumea ca lucrurile au importanta pe care le-o dai tu, iar daca tii la sperantele tineretii, ele vor ramane vii. Sunt foarte incantata de colaborarea cu Shift, este un om extraordinar si un artist talentat. Piesa este foarte frumoasa, abia astept sa o ascultati!”, completeaza Andra, artista care ne-a obisnuit cu pozitii de top in clasamentele muzicale din Romania.

Pana cand lanseaza piesa odata cu videoclipul, cei de la Cat Music ne-au pus la dispozitie un teaser de 20 de secunde din care nu auzim nici macar un cuvant, creand astfel o mai mare curiozitate, dar pare un clip despre copilaria pe care o aveam altadata, in care ne bucuram de putinul timp liber pe care-l aveam pentru a ne juca.

https://www.youtube.com/watch?v=ardE9Wsikdw&feature=youtu.be

222 Post Views

Adi, Alex, Roberto & Tony – All Of Me (cover by John Legend)

Cei patru craioveni, Adi, Alex, Roberto si Tony iubesc foarte mult muzica si doresc sa observati si voi cat de mult conteaza sa faci ceea ce iti place.

Adi s-a apucat de muzica in clasa a 9-a cand s-a dus la liceul de arta din Craiova, Roberto prin clasa a 3-a, mutandu-se in liceul de arta in clasa a 6-a, Tony s-a apucat tot de la o varsta frageda, in clasa a 7-a venind si el in liceul de arta, iar Alex s-a apucat de clasa a 10-a, dar el nu a facut liceu de muzica.

In mare parte ei au invatat fiecare individual, Adi, Roberto si Toni cunoscandu-se in clasa a 9-a, iar in clasa a 11-a au luat decizia sa formeze un grup vocal.

“Am ales aceasta piesa deoarcec este o piesa foarte frumoasa si in acelasi timp a fost si foarte ascultata in ultimul an in Romania, ea fiind si una din piesele noastre favorite. In prezent eu am un proiect de cover-uri pe youtube, pe acest canal, si sunt sigur ca vom mai colabora, nu este prima si ultima piesa in aceasta formula. Noi incercam sa facem cat mai multe piese impreuna, dar avem mici dificultati cu timpul, deoarece fiecare are problemele lui.”, ne-a spus Adi.

208 Post Views

TWO – REGRETS (videoclip nou)

Dupa un 2014 plin de hituri si proiecte noi, printre care se numara Mellina feat. Vescan – “Poza de album”, Pitt Leffer – “Yamala”, RedBlonde – “G.L.A.S”. sau “Iti va fi dor”, semnata Doddy feat. Adeline, Mango Records incepe anul in forta o piesa noua de la TWO, “Regrets”, fiind varianta in engleza a single-ului “Spre Soare”.

Vocea feminina care apare pe refrenul piesei “Regrets” ii apartine Biancai Ionita, una dintre artistele Mango.

Noul single, compus de TWO si Dorian Oswin in studioul Mango Records, se bucura si de un videoclip, regizat de Anhony Icuagu.

“Anul trecut a fost unul plin, in care am avut foarte multe concerte in afara tarii, iar spre surprinderea noastra, majoritatea organizatorilor ne intrebau imediat dupa show, de ce nu am cantat si “Spre soare” pentru ca fanii din majoritatea tarilor in care am fost, o stiau si ar fi vrut sa o auda. Adevarul e ca nu ne-am gandit sa o cantam pentru simplul fapt ca este in limba romana, lucru care ne-a facut sa credem ca nu e o piesa tocmai cunoscuta, dar se pare ca ne-am inselat. Asta a fost motivul pentru care ne-am decis sa facem “Regrets”, varianta in limba engleza a piesei “Spre soare”. Imediat dupa ce am inregistrat-o, am trimis-o catorva parteneri de-ai nostri de la case de discuri din afara tarii si piesa a fost deja licentiata, ceea ce reprezinta o premiera pentru noi! E prima data cand avem o piesa licentiata, inainte ca acesasta sa fie lansata oficial!”, ne-au spus Mihai si Sorin.

232 Post Views