Rea Garvey a lansat single-ul Free Like The Ocean

Rea Garvey a lansat single-ul “Free Like The Ocean”. Este înțelepciunea unei inimi care vorbește cu încredere profundă, curaj mare și pasiune pură. Inima îi aparține lui Rea Garvey și ne-o deschide pe noul său single „Free Like The Ocean”, semnalând începutul unui nou capitol muzical. Prima previzualizare de pe noul său album arată din nou versatilitatea creativă a lui Garvey. Piesa îl vede revenind la tema centrală care îi traversează toată munca: dragostea.

„’Free Like The Ocean’ este un cântec despre iubirea necondiționată. Este vorba despre a dori pe cineva fără a încerca să-l izolezi”, explică Rea Garvey. Versurile vin cu o profunzime tipică lui Garvey, dar nu lipsită de ușurința care îi este și caracteristică. A aborda aceste probleme cu o viziune emoționantă, subtilă – dar mereu plină de speranță și optimistă.

Desigur, acest lucru necesită și curajul de a ne arăta așa cum suntem. „Free Like The Ocean” ne îndeamnă să facem exact asta. Să avem încredere că iubirea necondiționată va accepta ceea ce suntem.

Din punct de vedere muzical, această melodie puternică, cu melodia ei captivantă, se va bloca cu siguranță în capul tău și probabil o să rămână acolo destul de mult timp. Piesa a fost scrisă de Rea Garvey și Dag Lundberg (Purple Disco Machine, Felix Jaehn, Ray Dalton, printre alții) și a fost produsă împreună cu Nico Rebscher, care a mai lucrat cu nume precum Zoe Wees, Alice Merton și Sarah Connor.

Păreri?

201 Post Views

Urmează-i pe SICKOTOY și Dayana Into The Light

SICKOTOY, unul dintre cei mai de succes producători din Europa Centrală și de Est, face echipă cu Dayana, artista și compozitoarea gata să cucerească lumea. Dorința Dayanei de a explora diverse sound-uri, timbrul său vocal pătrunzător, împreună cu viziunea fascinantă a lui SICKOTOY când vine vorba de producție, au rezultat într-o piesă dinamică și hipnotizantă: ” Into The Light “.

Versurile piesei “IntoThe Light” au fost scrise de Olivia Addams, care a colaborat pentru instrumental cu SICKOTOY, Marcel Botezan și Sebastian Barac. Producția a fost realizată de SICKOTOY, Marcel Botezan și Sebastian Barac.

,,Hipnotic, acesta este cuvântul care, după părerea mea, se potrivește perfect cu piesa <<Into The Light>>. Dayana a fost vocea pe care o căutam în această piesă, puternică, dar sensibilă în același timp. Sunt bucuros de rezultat și sper să vă placă și vouă. ” spune SICKOTOY.

,,Lucrurile neașteptate sunt cele mai bune și așa a fost și în cazul piesei <<Into The Light>>. Mi s-a propus să înregistrez piesa și s-a potrivit perfect pe vocea și povestea mea de viață. Cu toții am fost mințiți în dragoste, este inevitabil, iar durerea ne leagă cel mai mult. Așadar, să cântăm pentru a ne vindeca de acele experiențe sfâșietoare, să ne înălțăm spiritele și să urmăm calea luminii.

Visam să colaborez cu SICKOTOY de mai bine 5 ani și în sfârșit, munca îmi este răsplătită. Ador etica muncii sale, perseverența și talentul său. Este unul dintre cei mai buni, fără îndoială, iar cu abilitățile noastre muzicale dezvoltate în ani și ani, sperăm să vă putem atinge inima.” ne spune Dayana.

SICKOTOY este unul dintre cei mai de succes DJ și producători din Europa de Est din ultimii ani și posesorul unui Latin Grammy, pentru cel mai bun album Latin, Rock și Urban Alternative, obținut în urma colaborării sale cu Pitbull, Mohombi și Wisin pentru “Baddest Girl in Town”. SICKOTOY a avut, de asemenea, multiple colaborări de succes, cu milioane de stream-uri, cu nume precum INNA, Ilkay Sencan, Minelli și Elvana Gjata, iar cântecele sale au cucerit topurile radio din Europa Centrală și de Est. Conceptul creativ al lui SICKOTOY include producții cu artiști precum INNA, Alok, Tove Lo, Ilkay Sencan, Arash și mulți alții. Recent, el a experimentat și poziția de jurat în cadrul competiției “One True Singer” produsă de Global Records și HBO MAX.

Dayana este o cântăreață și compozitoare din Republica Moldova care reușește să îmbine cu succes diverse genuri muzicale cu fiecare lansare. Pasiunea pentru muzică a definit viața artistei încă din copilărie, când a început să își descopere propriul stil muzical. Dayana și-a început cariera muzicală ca artist independent, reușind să adune mii de ascultări pe toate platformele de streaming și colaborând cu unii dintre cei mai importanți DJ din estul Europei, precum UNKLFNKL, PHARAØH, Robert Cristian și Scott Rill. Emoția pe care Dayana o transmite în fiecare piesă este motivul pentru care fanii îi sprijină orice lansare. Recent, artista a colaborat cu Camidoh, un artist în ascensiune pe scena Afropop, pentru piesa “Up For Love”.

Păreri?

187 Post Views

Machine Gun Kelly a lansat single-ul Pressure

Machine Gun Kelly a lansat single-ul “Pressure”. Versurile înflăcărate ale lui Machine Gun Kelly sunt inovative, dovedind că abilitățile lui rap sunt la fel de bune ca abilitățile sale de rockstar. Videoclipul pentru „PRESSURE”, regizat de Sam Cahill, a fost filmat, în principal, în Cleveland și îi prezintă pe foștii campioni World of Dance, Elevated Crew.

Pe 31 mai, artistul nominalizat la GRAMMY a cântat la legendara Royal Albert Hall din Londra. Spectacolul a dat startul unui turneu de o lună în toată Europa, care se va încheia pe 13 iulie, la Tønsberg.

Păreri?

164 Post Views

Atipic este mesajul PETREI în cel mai nou single

Iubim, trăim și simțim „Atipic”! Acesta este mesajul pe care artista din Republica Moldova, PETRA, îl transmite prin muzică și versuri în cel de-al cincilea single pe care l-a pregătit. Cu muzica și versurile compuse de către PETRA, Gabriel Huiban, Randi, Mattias Bylund și Arsenium, „Atipic” este despre sentimentele care se trezesc, despre momentele neașteptate și întâmplările ce te fac să simți involuntar. Single-ul este însoțit de un clip artistic, amoros și ușor controversat.

„Piesa «Atipic» are un loc special în inima mea pentru că am scris-o și am dedicat-o unei persoane foarte speciale din viața mea. «Atipic» este despre intensitate și trăire, iar asta se simte prin versuri, pe care le-am scris eu împreună cu Gabriel Huiban, Andrei Ropcea și Arsenie Todiraș. Producția a fost realizată de Gabriel Huiban, iar viorile (de care pur și simplu m-am îndrăgostit), au fost trase de Mattias Bylund, care lucrează cu artiștii internaționali, precum The Weekend, Ariana Grande și mulți alții. Fiind o baladă despre o dragoste atipică, eu împreună cu regizorul ne-am dorit ca și clipul să portretizeze ceva mai mult decât relația clasică. Din acest motiv, am introdus încă un personaj în povestea noastră. Nu o să vă spun care este relația celor trei personaje, fiindcă nici noi nu avem un răspuns clar. Totul rămâne deschis la interpretarea publicului”, povestește PETRA despre noul său single.

Cei care i-au descoperit talentul PETREI au fost părinții ei, iar de atunci au început și primele ei ore de canto, solfegiu, pian și, respectiv, primele concursuri. PETRA își scrie singură textele, pentru că viața sa o inspiră și a pregătit deja o mulțime de piese împreună cu producătorul ei muzical, Gabriel Huiban, care îi este și manager. În urmă cu un an, PETRA și-a deschis sufletul prin muzică și a lansat prima sa piesă din cariera muzicală: „Sunt bine”. Au urmat „Ireligios”, „Mai dansează”, alături de Randi și „Move Like Chaplin”, alături de DJ SAVA.

Păreri?

215 Post Views

Ilinca Stan, tânăra pe care publicul a urmărit-o pe scena Românii au talent, lansează piesa Copii

Ilinca Stan, tânăra de 12 ani pe care publicul a urmărit-o în cadrul emisiunii Românii au talent, unde a urcat pe scenă alături de Eugenia Nicolae, lansează piesa „Copii”. Piesa vorbește despre copilărie și visurile celor mici legate de ceea ce vor face „când vor fi mari”, iar videoclipul transpune într-un mod creativ mesajul piesei. Melodia este compusă de către artista Eugenia Nicolae, care i-a fost și profesoară de muzică, alături de Rimenescu.
Ilinca studiază muzica de la vârsta de 6 ani, canto și pian, și este elevă a școlii de muzică Music Tech School, având-o ca profesoară pe Irena Elena Stefan. Mica artistă are în palmares deja premii din industria muzicală, precum Premiul I la secțiunea pop românesc din cadrul Concursul Național de Interpretare Instrumentală și Vocală Viitori muzicieni, 2019, și Premiul I din cadrul secțiunii pop internațional la Concursul Național de Interpretare Instrumentală și Vocală Viitori muzicieni, 2019, desfășurat în București.
„Filmarea videoclipului a fost o experiență foarte frumosă. Am avut atâtea emoții, încât nu am dormit 2 seri. Când am început filmarea nu eram sigură dacă mă voi descurca. Am mai participat la filmări de videoclipuri, dar niciodată nu am fost personajul principal, nu am filmat pentru propria piesă. Mereu întrebam dacă trebuie să refacem scena. Fiind nesigură pe mine la început, simțeam că dacă refac scena de mai multe ori îmi va ieși mult mai bine. Atunci când am schimbat locația și m-am întâlnit cu ceilalți copii alături de care trebuia să filmez, deja mă obișnuisem cu “trasul” scenelor. Nu mai aveam emoții. Mi-a plăcut foarte mult să filmez videoclipul – a fost distractiv, dar și emoționant.”, a declarat Ilinca Stan.
Pe lângă colaborarea cu Eugenia Nicolae, interpreta de 12 ani are la activ și alte colaborări cu o sumedenie de artiști. Alături de Irena Elena Stefan, Bogdan Dumitraș și de școala de muzică “Music Tech School” a participat la piesa “Crăciunul cum vrei tu”, compusă de către Bogdan Dumitraș.
„Ilinca este un copil foarte talentat. Inițial am cunoscut-o în calitate de profesoară de muzică și pentru că am văzut talentul ei, am ținut legătura cu ea și cu părinții săi. Apoi a urcat pe scenă alături de mine la „Românii au talent”, a fost prima mea opțiune pentru corul de copii. Iar acum iată că alături de Rimenescu i-am compus prima ei piesă, care știu că îi place mult. Este o mare bucurie și împlinire pentru mine să văd că un copil cu care am lucrat pe când eram profesoară ia calea muzicii. Îi urez succes pe acest drum și are toată susținerea mea!”, a declarat Eugenia Nicolae.
Piesa este compusă de Eugenia Nicolae și Rimenescu, cel care a regizat și videoclipul „Copii”. Despre experiența de a înregistra o piesă în studio, tânăra artistă a declarat:
„Atunci când am înregistrat nu am avut emoții, dar am avut când am plecat acasă am început să mă gândesc la asta: “Dacă nu mi-a ieșit bine?!” sau “Dacă am greșit o notă?”. Știam însă că o să fie bine, am lucrat cu profesioniști din domeniu care m-au ghidat și sunt foarte bucuroasă de rezultat. A fost o experiență plăcută și distractivă!” a declarat Ilinca.
În timpul liber Ilincăi îi place să danseze și să meargă cu prietenii în parc.

Păreri?

168 Post Views

Mădălina Lungu a lansat videoclipul piesei Șoapte de iubire

“Șoapte de iubire”, cea mai recentă creație a Mădălinei Lungu instrumentată de Jam Station Studio, aduce o umbră de romantism, evidențiată de un videoclip deosebit creat de Răzvan Moroșanu.
Cadrele sunt romantice, iar esența melodiei este pusă în evidență de aparițiile insolite ale Mădălinei în decorul perfect pentru această piesă. Cea de-a treia piesă a Mădălinei “Șoapte de iubire” vine să întărească “apetitul” solistei pentru muzică și disponibilitatea sa în domeniul muzicii. Mădălina este o prezență plăcută, versatilă, care așa cum a declarat în mai multe rânduri, vrea să își cultive dorința de a face muzică și de a-și găsi calea in acest vast domeniu. “Șoapte de iubire” este o piesă ritmată, ușor de ajuns la ascultători, care împreună cu videoclipul sugestiv va avea un feedback pozitiv asupra celor care ascultă această piesă.
Întrebată de planurile de viitor, Madalina, 32 de ani originară din Negrești, Vaslui și stabilită în Iași ne promite noi piese care se vor adăuga la formarea ei artistică și de ce nu, viitoare hit-uri în muzică din România.
Îi urăm succes în continuare Mădălinei și așteptăm surprize plăcute din partea ei din punct de vedere muzical.

Păreri?

267 Post Views

Ce cadou pentru părinți lansează chiar de 1 Iunie trupa Bere Gratis și Teodora! “Ce mai faci, copile?” – emoționează până la lacrimi!

Cel mai frumos cadou muzical vine în ziua de 1 Iunie direct de la trupa Bere Gratis. “Ce mai faci, copile?” este o piesă de suflet, Bere Gratis și Teodora, menită să emoționeze sufletele tuturor părinților.

Noua melodie Bere Gratis se lansează în colaborare cu Sprint Music & My List. “Formația Bere Gratis și-a dorit să facă un cadou celor care sunt părinți, chiar în anul în care împlinește 25 de ani, o piesă caldă, despre unul dintre cele mai importante momente din viața cuiva, acela de a deveni părinte. “Ce mai faci, copile?” este o piesă despre trecut, prezent și viitor, iar în această postura se află o bună parte din generația care ne ascultă la începuturile noastre. Acum se pot bucura și de un mesaj care se va regăsi în fiecare zi a vieții lor”, ne-a mărturisit Mihai Georgescu, solistul trupei Bere Gratis.

Pentru cei ce nu stiu, Teodora este fiica de 17 ani a lui Mihai Georgescu si a Lianei Stanciu, o pustoaica super talentata de 17 ani.

În luna noiembrie, trupa Bere Gratis pregătește un super concert aniversar care încununează 25 de ani de activitate.

Păreri?

204 Post Views

Feli scoate Iubirea ca la piață

Feli scoate pe „taraba” sufletelor „Iubirea ca la piață”, o piesă neprețuită despre lucrurile cu adevărat importante în viață, dincolo de averi.

„Îmi doresc ca toți cei care ascultă piesa să realizeze că iubirea și fericirea chiar nu pot fi găsite la tarabă, la piață, nu pot fi negociate sau vândute la kilogram sau la jumătate de preț, ci ar trebui să fie cautate în altă parte. Sugestia mea ar fi ca prima oprire pentru această căutare să fie inima!”, povestește metaforic Feli mesajul noii sale piese.

O coproducție Cat Music și HaHaHa Production, „Iubirea ca la piață” are muzica și versurile scrise de Feli, împreună cu Șerban Cazan și Smiley iar producția muzicală este semnată de Șerban Cazan. „Iubirea ca la piață” a fost compusă în 2017 pentru a „trezi” oamenii care au convingerea că fericirea stă în lucrurile materiale.

„Vindem iubirea ca la piață/ Negociem pe sentiment/ Sărutări la legătură/ Dăm iluzii kilograme/ Până dăm de faliment!/ Ce frumoasă ar fi viața dacă nu am pune preț/ N-am mai vinde dragostea cui nu merita/ Și, da, am trăi mai multe vieți” spune refrenul piesei al cărei clip este regizat și scris precum un scurt-metraj cu accente retro, din povești de altădată, de Vlad Oancea.

Păreri?

196 Post Views

Colaborare emoționantă de Ziua Copilului: Ana Baniciu și Mircea Baniciu aduc în playlisturi Copilul

Ana Baniciu și tatăl său, Mircea Baniciu, colaborează pentru prima dată și aduc în playlisturi o piesă sensibilă cu un mesaj deosebit: „Copilul”. Cei doi au mai împărțit scena în trecut, însă aceasta este prima lor piesă lansată împreună. Nu este un secret faptul că cei doi artiști au o relație deosebită, în care respectul și dragostea sunt ingredientele principale, iar aceste sentimente te fac să simți intensitatea fiecărui vers. Cu muzica și textul compuse de către Ana Baniciu și Andrei Tostogan, „Copilul” te va purta într-o călătorie a nostalgiei, a serilor petrecute alături de cei dragi, în locul în care grijile nu aveau ce căuta.

„Cu patul făcut/ Cu stele la geam/ Ce îmi amintesc de tot ce iubeam/ Până și ursul de pluș eu l-am păstrat/ Dar tot a plecat/ Copilul din mine” sunt o parte dintre versurile emoționante prin care cei doi artiști își revăd copilăria și lasă nostalgia vremurilor de demult să le inunde sufletul.

„Piesa asta nu e doar o piesă, este un dialog frumos între noi și o realitate! După mai bine de 20 de ani în care am fost întrebată cu fiecare ocazie «pe când o piesă cu tatăl tău?», am scris și această melodie alături de Andrei Tostogan! Îmi doresc din suflet să ajungă la cât mai mulți copii și părinți și să se bucure de cântecul acesta! E sinceritate pură!”, spune Ana Baniciu.

„E prima piesă pe care o cânt împreună cu Ana, și pentru asta sunt foarte fericit! Pentru că toată lumea o aștepta foarte mult, am cântat împreună cu Ana în spectacole, dar e prima piesă pe care o cântăm împreună! E o piesă emoționantă și ajunge la sufletul fiecăruia dintre noi”, mărturisește Mircea.

Single-ul poate fi ascultat live în premieră în cadrul unui eveniment organizat pe 22 iunie, de la ora 18, la Cărturești Carousel, cu ocazia lansării unui triplu album semnat Mircea Baniciu, o ediție de colecție care adună cele mai bune piese ale artistului, moment în care Ana și tatăl său vor urca pe scenă împreună.

În 2022, Ana Baniciu a revenit în industria muzicală alături de Cat Music și a marcat astfel o nouă etapă în cariera sa, odată cu lansarea single-ului „Narcotic” ce dezvăluie o altă latură a artistei, mai matură, mai puternică și mai implicată ca niciodată. La scurt timp după, a urmat colaborarea cu DJ Project pentru piese de succes precum „Iubirea Mea”, „Nu vreau să plâng” și „Inima și suflet”.

Renumitul artist de muzică folk și rock, Mircea Baniciu, membru fondator al trupei Pasărea Colibri și vocea din perioada de aur a trupei Phoenix, are o carieră impresionantă, iar de-a lungul timpului a cucerit publicul cu evergreen-uri precum „Vara la țară”, „Ceasornicarul”, dar și „Pisica neagră”, „Andrii Popa”, „Dacă ai ghici” și „Tristeți provinciale”, făcându-se remarcat atât în țară, cât și în străinătate.

Păreri?

194 Post Views

MarcWho lanseaza piesa Final de Poveste, alaturi de Klaudia

Odata cu infiintarea noului label KeyaSoul, MarcWho lanseaza si prima piesa de pe albumul “Linistea dinaintea furtunii”, alaturi de Klaudia. Piesa se numeste “Final de Poveste” si este compusa de MarcWho, Klaudia si Acxel, iar videoclipul este regizat chiar de MarcWho.

“Sunt foarte fericit sa va prezint aceasta piesa, a venit foarte natural, Klaudia a lucrat niste piese la noi la studio, i-am aratat si piesa asta, i-a placut si a venit fix cu vibe-ul pe care il doream pe piesa asta. Urmeaza foarte multe surprize sub marca KeyaSoulMusic”, a declarat MarcWho.

Klaudia, pe numele ei real Claudia Dumitru, este o tanara si talentata artista din Constanta, care se bucura de un real succes pe Spotify, si care recent a lansat single-ul “Loverboy” sub egida Toco Asia.

Păreri?

207 Post Views