Bitza, despre povestea hit-ului „Mama Spunea”, compusa in doua tari alaturi de Tata Vlad

Considerat un pilon important în dezvoltarea hip-hopului românesc, Bitză a revenit pe scena rap-ului de la noi cu piesa Mama Spunea, în colaborare cu Tata Vlad. Lansată în urmă cu trei săptămâni, piesa se bucură de un succes colosal pe toate platformele digitale și este într-o continuă creștere.

O piesă care îmbină rap-ul old school cu emoțiile și sentimentele, legată de cele mai importante sfaturi ale mamei, Mihai Biță, pe numele real, a vorbit despre povestea ultimului său hit.

Mama Spunea are dublă „cetățenie”

Lucrată în urmă cu doi ani și jumătate, Mama Spunea are dublă cetățenie. Bitză a început să lucreze la piesă în perioada în care se afla în Spania, împreună cu Tata Vlad, continuând-o acasă, în România. Plăcut impresionat de versuri și de povestea piesei, Tata Vlad a decis să colaboreze cu Bitză și să o lanseze împreună.

„Piesa a fost scrisă pe bucăți. Am început instrumentalul și jumătate de refren în Spania și i le-am arătat lui Vlad. A fost foarte încântat. Versurile le-am terminat când m-am întors în țară, din Spania. Am zis să am o infuzie de inspirație locală. Ulterior i-a plăcut și lui Vlad să fie pe piesă, el știind-o dinainte. I s-a părut tare și a decis să lucrăm împreună la ea și să o lansăm”, povestește Bitză, unul dintre artiștii casei de discuri Roton.

17 ani de la ultima colaborare cu Tata Vlad

Și totuși, au trecut 17 ani de la ultima colaborare cu Tata Vlad. În anul 2004, Bitză și Tata Vlad au lansat piesa Următorul Pas, melodie ce s-a bucurat de un succes inedit la vremea aceea. Cât despre motivul pentru care cei doi artiști nu au mai lansat nicio piesă de aproape două decenii, Bitză a precizat:

„Eu am lucrat zeci de piese cu Vlad, însă nu pe cariera solo a unuia dintre noi. Asta este singura piesă pe care am făcut-o cu el și a apărut în România. Sunt părți pe care le-am lucrat împreună când eram în Spania. Sunt alte părți, de exemplu producția, pe care Vlad le-a lucrat separat. Eu fiind în România, i-am trimis track-urile, iar el s-a ocupat de producție. La fel și mix-ul și master-ul, au fost 100% în Spania, în studioul pe care Vlad îl are acolo”.

Pe lângă versurile care ne transformă din adulți în copiii de altădată, o poveste aparte stă și în spatele videoclipului. Clipul piesei Mama Spunea îi înfățișează pe Bitză și pe Tata Vlad în mai multe cadre din diferite zone ale Bucureștiului, cei doi încercând să facă un „mic paralelism între stradă, de unde plecăm toți, și momentul în care pleci de pe stradă, când ieși din cartier”.

„Am încercat să sugerăm că, pe baza sfaturilor mamei, poți să te duci într-un loc mai bun, și nu mă refer la Rai (n.r. râde). Clipul s-a filmat în București, pe stradă, în câteva locații. Am filmat la Palatul Odeon și undeva pe un acoperiș, de pe un bloc din Piața Victoriei. Vlad și-a dedicat câteva zile în mod special pentru filmarea clipului. El locuind în Spania, a trebuit să planificăm destul de exact apariția asta”, explică Bitză.

Mulți îl caracterizează drept „băiatul dur de cartier”, însă, în realitate, Bitză are o latură mai sensibilă decât se așteaptă toți cei care îi urmăresc activitatea profesională. Artistul are o relație cum nu se mai poate mai bună cu familia sa, în special cu mama, sora și cu nepoții lui:

„Am o relație foarte bună cu familia mea, o relație foarte apropiată cu mama, cu sora mea, cu nepoții. Tatăl meu a plecat dintre noi în urmă cu 20 de ani. În mare, piesa se referă la sfaturile mamei mele, se referă în general la lucruri pe care le poți folosi de-a lungul vieții. În teorie, părinții, mama, care este cea mai apropiată de copii, ar trebui să le dea”.

Produce muzică pentru artiști internaționali

Cu toate că a fost plecat o bună perioadă de timp din România, Bitză nu a stat deloc pe bară. Artistul a lucrat atât pentru cariera sa solo, cât și pentru alți artiști internaționali. Bitză și Tata Vlad au mai multe proiecte împreună pentru artiștii de afară, atât în limba engleză, cât și în cea spaniolă.

„Lucrez constant și continuu pentru cariera mea solo, dar și pentru alte proiecte în limba spaniolă și engleză. Și în Spania la fel, chiar dacă din țară s-a văzut ca și cum aș fi făcut o pauză, de fapt, nu a fost așa. Stăteam câte patru-cinci zile constant și continuu să scriu și să compun. Am lucrat pentru alții în Spania, nu pentru cariera mea, nu pentru a lui Vlad sau pentru B.U.G. Mafia. Sunt niște proiecte internaționale”.

Fiind un nume consacrat pe piața muzicală din România, Bitză consideră că industria muzicală se împarte în două mari categorii. Muzica pop, cea cu care nu a colaborat prea mult de-a lungul carierei sale, și rap-ul, hip-hopul, prima sa dragoste. Bitză este de părere că au apărut tot mai mulți artiști buni în ultima vreme, care reușesc să facă cinste muzicii cu care el a debutat:

„Industria muzicală din România se împarte în două categorii. Muzica pop, dance, despre care nu știu dacă sunt în măsură să îmi dau cu părerea. Nu este pe gustul meu muzical. Cealaltă categorie ar fi muzica asta serioasă, așa cum îi spun eu, care mi se pare că s-a dus într-o direcție foarte bună, au apărut mulți artiști independenți, sunt multe materiale, multe trupe rap, multe studiouri independente. Cred că, pe partea asta, s-a dus bine, inclusiv pe partea de rock. Muzica electro mi se pare iarăși că s-a ridicat frumos”.

Spania, țara în care s-a regăsit

Plecarea lui Bitză din România, în anul 2014, a venit ca un șoc pentru fani, care nu se așteptau la o decizie atât de radicală din partea artistului. Deși din țară se vedea altceva, în realitate, lucrurile au mers cum nu se poate mai bine. Spania i-a devenit a doua casă, dar mai ales, locul în care s-a regăsit din punct de vedere profesional și personal.

Chiar și așa, nicăieri nu-i mai bine ca acasă, indiferent de distanță, probleme și granițe. Odată cu apariția pandemiei la nivelul întregului glob, Bitză a decis să revină în România pentru câteva luni. Perioada de lockdown l-a prins în țară, astfel că artistul a rămas aici alături de familie și de prieteni, pentru o perioadă nedeterminată.

„Am plecat din țară pentru că nu mai aveam chef de România. Am simțit nevoia de o pauză. Eram încărcat atât emoțional, cât și personal și aveam destul de multe ieșiri, crize. Spania m-a liniștit. M-am întors acasă pentru câteva luni, să îmi văd familia, și a venit pandemia. A început cu lockdown și cu granițe închise, am zis că trebuie să fiu mai degrabă în țară, lângă familie, lângă prieteni, dacă, Doamne- ferește!, se întâmplă ceva, te urci într-o mașină și ajungi. Din Spania nu ar fi fost atât de ușor”, mai arată Bitză.

Plecat sau nu din țară, Bitză nu încetează să lucreze permanent pentru visul său. Artistul se ocupă de cariera lui solo și are de gând să vină cu piese noi anul viitor. După piesa cu Tata Vlad, următoarea colaborare a artistului este cu Ombladon:

„Următoarea piesă din cariera solo va fi în primăvară. Mai am o colaborare cu Ombladon, pe albumul lui, care va ieși undeva până la sfârșitul acestui an. În afară de piesa din primăvară, aș vrea să mai lansez încă două. Mi-am propus să lansez, în principiu, trei piese pe an”.

„ Mai bine să am amintiri decât regrete”. Bitză, despre cel mai mare regret

Și cum versurile din Mama Spunea sunt inspirate din experiența sa de viață, Bitză a fost mai sincer ca niciodată și a vorbit deschis despre regretele sale. Nu este genul de persoană care să-și facă un top al regretelor sau al părerilor de rău, însă este sigur că există lucruri pe care le putea face mult mai bine decât le-a făcut deja. În general, regretele artistului sunt legate de cariera profesională, după cum chiar el a povestit:

„Nu mi-am făcut niciodată un top al regretelor. Categoric există lucruri pe care nu le-am făcut bine, dar și lucruri pe care le-am făcut bine, deși mă așteptam să le fac rău. Nu am prea multe regrete. Poate puteam să scriu mai mult, poate puteam să fac mai multe piese. În general, aici se învârt regretele mele. Din experiențe înveți. Acum, din bine și din rău, este o valență pe care o dă fiecare, în mod personal”.

Un artist mult prea complex pentru a fi descris în câteva cuvinte, Bitză a fost într-o continuă schimbare de-a lungul carierei sale. Puțini sunt cei care știu că, la vârsta de 13 ani, s-a apucat de chitară și de „zdrăngănit” la pian, inspirându-se la acea vreme din muzica rock.

„Eu, ca artist, am fost într-o continuă schimbare. Nu am fost niciodată genul care să mă agăț de un singur gen muzical. Dimpotrivă, am fost foarte deschis la influențe, eu pornind cu rock-ul la bază. De la vârsta de 13 ani m-am apucat de chitară, mai apoi de «zdrăngănit» la pian, principalele influențe fiind din rock, nu din rap. Rap-ul l-am descoperit pe la 15-16 ani. Cum m-am schimbat? Nu aș putea să pun punctul pe I, dar ce știu cu siguranță este că mă schimb în permanență și că îmi doresc chestia asta. Cred că, dacă nu ieși din zona ta de confort, nu ai cum să capeți abilități noi”, spune Bitză.

Ce sfaturi le-ar da tata Bitză copiilor săi

„Tata spunea că ar trebui să facă lucrurile care îi fac pe ei fericiți”, este sfatul pe care artistul l-ar da copiilor săi și pe care îl dă de fiecare dată când are ocazia prietenilor săi, care au devenit între timp părinți.

„Acest sfat îl dau multor prieteni. Bine, eu neavând copii, probabil nu sunt băgat în seamă. Întotdeauna le zic asta prietenilor mei și îi sfătuiesc să-și țină copiii în punctele forte și să nu-i preseze cu lucruri pe care se vede clar că nu le digeră. Este mult mai important să le descoperi copiilor calitățile cât mai devreme în viață, ca să poată evolua în lucrurile pe care le-a lăsat natura să le facă”.

„Cea mai bună terapie a fost să scriu piese cu mesaj personal”

În ciuda faptului că se numără printre cei mai iubiți artiști din zona rap de la noi din țară, nu totul a fost roz în viața lui Bitză, mai ales din punct de vedere profesional. Artistul a avut o perioadă în care a simțit că relația sa cu muzica a luat sfârșit. După o pauză de un an, în care nu a făcut decât să asculte muzică, în cele din urmă, gândurile sale s-au concretizat în piese, dorința de a lupta pentru visul său fiind mai puternică decât orice stare:

„Am avut o perioadă în care am stat doi ani la Madrid și aproape patru la Barcelona. În primul an la Madrid am vrut să mă distanțez foarte tare de fenomen. În afara de a asculta muzică, nu am vrut să scriu sau să compun. Cum mi-am revenit? Nu am putut să stau fără muzică! La un moment dat, mi s-a umplut mintea și a trebuit să scriu sau să compun. Cealaltă variantă era să merg la psiholog. Consider că cea mai bună terapie pentru mine a fost să scriu piese cu mesaj personal”.

Unic, sincer și devotat muzicii, Bitză se clasează în topul artiștilor care scriu piese bazate doar pe propriile experiențe sau pe cele ale prietenilor apropiați.

„Îmi fac un mic titlu de mândrie că scriu numai chestii pe care ori le-am trăit personal, ori le-au trăit prieteni foarte apropiați. Nu am scris despre cum a fost în al Doilea Război Mondial, deși, dacă aș fi avut un bunic care să-mi povestească cum a fost, aș fi scris și despre asta (n.r. râde)”, povestește Bitză despre piesele sale.

Păreri?

273 Post Views

Arando Marquez și Julian lansează „Mai stai”, o piesă sensibilă cu o poveste emoționantă

După ce au lansat împreună „Departe de noi”, Arando Marquez colaborează din nou cu Julian pentru „Mai stai”, o piesă de suflet, cu un mesaj emoționant. „Te rog, baby, mai stai, de la tine să-mi dai un bilet spre rai” sunt versurile sensibile prin care cei doi artiști cântă despre iubirea necondiționată, dar și despre durerea insuportabilă pe care doi îndrăgostiți o simt atunci când destinul îi pune la încercare. Compusă de către Arando Marquez alături de Adi Istrate, Iulian Selea și Edward Sanda, „Mai stai” este o piesă personală în care artiștii își deschid sufletul și își arată sentimentele prin muzică.

„«Mai stai» este de fapt prima parte a poveștii pe care am început-o alături de Julian, continuarea sa fiind de fapt «Departe de noi». Totul a pornit anul trecut, când eu și soția mea, femeia careia îi datorez totul și care a fost alături de mine în fiecare clipă, am fost diagnosticați cu virusul COVID-19. La scurt timp după, ea și-a făcut un CT și a descoperit alte probleme. În acel moment, am simțim că lumea ne fuge de sub picioare. Am simțit că sunt singur, cu ea și cu credință față de Dumnezeu. Julian a reușit să pună în versuri această experiență cruntă și nu cred că ar fi fost cineva mai bun și mai potrivit ca el care să cânte această piesă, iar pe această cale vreau să îi mulțumesc pentru tot. Single-ul este pentru cei care simt că iubirea lor e mai puternică decât orice, pentru cei care ar face orice să rămână alături de sufletul lor pereche”, povestește Arando.

Arando Marquez a cucerit topurile muzicale în 2011 cu piesa de debut „Shambala”, iar de atunci au urmat „Need Ya”, „No Me Digas” (feat. Hevito), „Pina Colada” ( feat. Oana Radu), single-uri de succes care au adunat milioane de vizualizări pe YouTube, dar și „Dai Duma”, alături de MRB și What’s UP, prima trap manea din România care a cucerit Trending-ul, „În tandem”, alături de Edward Sanda și „Departe de noi”, alături de Julian.

Păreri?

225 Post Views

The Motans lansează „La nesfârșit” – o poveste pe care doar ochii o cunosc

The Motans revine cu un nou single pe care, după cum spune și numele lui, o să fim tentați să îl ascultăm la nesfârșit. Ritmurile hipnotice alături de versurile pline de emoție ne transpun în povestea artistului, o poveste unde timpul se oprește în loc în momentul în care privim ochii acelei persoane speciale. O galaxie de vise, zeci de povești și mii de stări pe care doar acei ochi le pot trezi în tine.

Piesa a fost scrisă și compusă de către Denis Roabeș alături de Alexandru Cotoi și Alexandru Turcu, producția fiind realizată de către Alexandru Cotoi și Alexandru Turcu.

„Te uiți în ochii persoanei pe care o iubești și îți dai seama că nu ai fost niciodată atât de aproape de Dumnezeu ca în acea clipă. Am vrut să scriu o piesă despre această stare și despre emoțiile trăite în asemenea momente.” ne spune The Motans.

The Motans este unul dintre cei mai apreciați și iubiți artiști ai momentului. Piesa “Vara În Care M-ai Găsit”, o colaborare cu PAX, a reușit să domine topurile muzicale de specialitate din țară încă de la lansare. Cu un număr considerabil de 14 săptămâni în Top 10 Media Forest, piesa se bucură de aprecierea publicului, cum de altfel s-a întâmplat cu fiecare single sau colaborare a artistului de-a lungul timpului.

Păreri?

211 Post Views

Otilia dezvaluie, in premiera, povestea „Bilionera”, piesa cu un miliard de accesari pe internet – VIDEO

Supranumită Bilionera , după numele melodiei care a consacrat-o pe plan internațional, Otilia, una dintre cele mai populare artiste din România, a dezvăluit, în premieră, amănunte despre piesa care a bătut recorduri de audiență în rândul soliștilor români și care a ajuns, în scurt timp de la lansare, pe locul 1 în topurile din întreaga lume.

La șapte ani de la lansarea Bilionera, când piesa a atins, pe toate platformele online pe care este prezentă, un miliard de accesări, Otilia, una dintre vedetele casei de discuri Roton, a vorbit, într-un mesaj video adresat fanilor ei, despre povestea acestui hit.

Lansată în 2014, Bilionera a fost, la acea vreme, pe primul loc în topurile muzicale ale radiourilor din Turcia, Pakistan, India, Grecia, Bulgaria, fiind inclusă, ulterior, în categoria evergreen în aceste state, dar nu numai aici. Însă Bilionera nu s-a bucurat, la început, de același succes și în România, arată artista, la șapte ani de la lansarea hitului:

„Aș putea spune că, în România, țara mea, B ilionera a pornit cu stângul, după ce a fost refuzată, inițial, de radiouri. Însă pe mine m-a ambiționat și mai mult acest lucru. Am lansat piesa, inițial fără videoclip, în februarie 2014. Atunci am lansat-o pe YouTube, iar Bilionera a început să fie tot mai ascultată de la o zi la alta”.

Milioane de tag-uri pe TikTok

În vara lui 2014, când Bilionera a ajuns la peste 40 de milioane de vizualizări pe YouTube, la doar câteva săptămâni de la lansare, Otilia a făcut și videoclipul piesei. Și tot în acea vară, după ce Bilionera era deja difuzată la radiouri din Bulgaria, Turcia, Grecia, Pakistan și India, a fost preluată de radiourile din România, ajungând imediat și în topurile naționale.

„Pentru mine, acel moment a fost extrem de important, pentru că îmi doream ca piesa mea, care se dovedea deja a fi un hit internațional, să fie ascultată și la radiourile de la mine de acasă, din România. Bilionera a devenit un fenomen și a adunat milioane de fani din întreaga lume. Pe TikTok, de exemplu, a strâns 35 de milioane de tag-uri. Până acum, am cântat-o, în concerte și la alte evenimente publice, probabil de mii de ori. Remixurile pe care le-am făcut la Bilionera s-au transformat, la rândul lor, în hituri”, mai arată artista.

Pentru succesul de care Bilionera s-a bucurat din partea publicului, Otilia a primit mai multe premii internaționale, între care: „Best Balkan Female Artist” (2017), „Golden Panther Music Awards” (2018), Bama Music Awards (2019).

„Ce m-a învățat Bilionera și ce aș vrea să vă spun tuturor, în speranța că vă va ajuta și pe voi, este ca niciodată să nu renunțați la visul vostru. Niciodată. Bilionera mi-a demonstrat că poți reuși, în ciuda piedicilor pe care, la început, le poți întâmpina. Eu am crezut în piesa mea. Am crezut în Bilionera. Am știut, chiar de la început, că pot ajunge la sute de milioane de oameni cu ea, că îi pot bucura, că îi pot face să cânte, să danseze, să se distreze cu mine”, mărturisește Otilia.

Gazda unuia dintre cele mai renumite show-uri TV din Turcia

Născută în Suceava, în 13 iunie 1992, Otilia s-a făcut remarcată în lumea artistică încă din copilărie, talentul fiindu-i descoperit de fosta ei profesoară de muzică de la școală. Până să devină cunoscută în România și pe plan internațional, Otilia era, în adolescență, o prezență constantă la diverse evenimente muzicale și la show-urile unor televiziuni locale.

După Bilionera, care i-a adus titulatura de artist internațional, precum și turnee în întreaga lume, au urmat mai multe hituri. Între acestea: Diamante și Prisionera, cu peste 60 de milioane de vizualizări, respectiv peste 40 de milioane de vizualizări pe YouTube. Un alt hit al Otiliei este Adelante, care a adunat, cu piesa originală și cu remixul, peste 130 de milioane de vizualizări pe YouTube. Împreună cu artisul turc Serdar Ortaç, Otilia a lansat piesa Balım, în limba turcă, melodie care a ajuns la peste 84 de milioane de vizualizări pe YouTube. În fiecare lună, pe Spotify, Otilia ajunge la aproximativ 900.000 de ascultători.

În 2018, Otilia a jucat în filmul Deniz ve Günes, unde și-a jucat chiar rolul ei, de artist internațional. Filmul a rulat în cinematografele din Turcia și poate fi văzut și pe diverse platforme online.

În 2020, artista a început colaborarea cu cel mai cunoscut post muzical de televiziune din Turcia, Number 1 TV, unde a găzduit, până anul acesta, alături de o vedetă locală, emisiunea de divertisment intitulată „Otilia & Uğur Show”.

În vara lui 2021, Otilia a lansat, alături de casa de discuri Roton, care i-a fost alături artistei încă de la începutul carierei sale, trei piese, Seu corpo, Oh na na și Nu pot, și a susținut mai multe concerte în România și peste hotare. Pe canalul său de YouTube, Otilia împărtășește cu fanii ei cele mai importante momente din viața de artist, prin intermediul vlogului „The life of Bilionera”.

Păreri?

223 Post Views

VIDEO. Un cunoscut cântăreț își caută cu disperare mama: “Fac toate aceste demersuri pentru a te găsi, mamă dragă!” – Poveste cutremurătoare

Dramă fără margini. Gabriel Stoica, unul dintre cei mai cunoscuți și apreciați artiști de muzică populară din Vestul țării, își caută cu disperare mama, care l-a abandonat încă de la naștere, chiar în maternitate. Știe care este numele femeii, câți ani are, dar din păcate nu a reușit să o găsească până acum. Speră totuși că va reuși acum, cu ajutorul oamenilor!
 
Nu ştie cum arată cea care i-a dat viaţă şi o caută necontenit de 30 de ani! Este drama pe care o trăieşte artistul Gabriel Stoica, care a fost abandonat, imediat după ce a apărut pe lume. Acum, artistul nu vrea decât să îşi cunoască mama şi să o strângă în braţe.
 
Mama lui Gabriel Stoica se numește Magdalena Stoica și are 61 de ani. Cu toate acestea, artistul nu a reușit să o găsească, deși a început căutările de câțiva ani buni, dar nu se lasă bătut până nu o întâlnește pe cea care i-a dat viață. Nu știe nici dacă are frați sau surori, dar speră să afle într-o bună zi.
Cântărețul ne-a dezvăluit că avea 9 ani, atunci când a realizat că este un copil orfan și că în zadar așteaptă o veste din partea familiei, sau o alinare din partea mamei. De asemenea, Gabriel Stoica a mai povestit cum muzica a fost singura consolare și a învățat să cânte pentru a-și alina dorul față de mamă.
„Până la vârsta de 9 ani nu m-a căutat nimeni, nu m-a căutat mama, nu m-a căutat tata, nu m-a căutat un frate. Pur și simplu am înțeles că am fost abandonat. În perioada de Crăciun sau mai ales de sărbători vedeam colindătorii prin comună cum cântă, cum se bucură și, practic, de la ei am învățat să cânt și eu. Prin cântec mi-am alinat dorul de mamă. Practic, am tot bătut la uși, dar n-am găsit nimic, absolut niciun răspuns. Copilăria mea a fost una tristă din punct de vedere emoțional, mereu mi-am dorit să îmi cunosc mama, tatăl, frați. Nu o să mă las până nu dau de ei”, își începe povestea Gabriel Stoica.
 
Viața în cămin a fost un calvar pentru Gabriel, după cum ne povestește chiar el: “În casa de copii am primit multă bătaie, nu primeam mâncare, am ajuns în situația de a mânca chiar iarbă din parcurile din fața casei de copii. Mereu am primit dulciuri, jucări de la străini, dar întotdeauna ne furau educatorii și le duceau acasă la ei. Țin mine când era ziua mea de naștere primeam de la casa de copii o cană mică de lapte praf și vreo 250 de grame de bomboane mentolate, iar până ajungeam cu ele în cameră la mine deja erau împărțite de către mine colegilor de cameră, de mic eram sufletist și instinctul îmi spunea să dau mereu și apropiaților mei deoarece și ei au nevoie. Nu doresc nimănui să treacă prin ce am trecut eu!”, povestește intrepretul de muzică populară.

“La vârsta de 9 ani o familie din comunca Roșia de Beius, jud. Bihor, m-au luat acasă la ei unde am stat până la vârsta de 18 ani. La ei am învățat cum să mă integrez într-o familie normală, am învățat să muncesc și să nu cer milă, am învățat că dacă respecți ești respectat, am învățat să vorbesc – la casa de copii nu se ocupa nimeni de educație, integrare și civilizație. La această familie frumoasă am avut parte de lucruri bune, dar și neplăcute uneori, dar niciodată nu îmi umplea golul de mamă. Eu îî respect, păstrez legătura cu ei, și le mulțumesc frumos pentru tot ce au făcut pentru mine, așa cum s-au priceput și ei!”
, mai spune artistul.  
Artistul de muzică populară, Gabriel Stoica, a mai mărturisit că în ciuda faptului că mama sa l-a abandonat, el nu o urăște și nici nu o judecă, ba dimpotrivă. „Eu fac toate aceste demersuri pentru a te găsi, mamă dragă! Nu ca să te judec sau a da cu pietre în tine, adică cuvinte grele, doar atâta să știu, că exiști. Eu nu sunt supărat, nu-i chestia că nu te-am iertat vreodată. Sunt trist!”, a încheiat cu lacrimi în ochi, artistul.
 
Păreri?

332 Post Views

EMAA prezintă povestea “unui drag neîmplinit și pierdut” în piesa Zburătorul

EMAA este artista care, prin piesele pe care le lansează, își duce ascultătorii în universul ei unic și îi poartă prin diferite stări și sentimente. După lansarea albumului Macii înfloresc iarna, EMAA revine cu o melodie specială, în care prezintă povestea unei iubiri neîmplinite și pierdute, a unei dureri simțite pentru cineva care nu se va ma întoarce vreodată, Zburătorul.

Piesa a fost scrisă de EMAA, compusă de EMAA și Alexandru Turcu, iar producția a fost realizată de Alexandru Turcu.

“Zburătorul prezintă povestea unui drag neîmplinit și pierdut, a unui dor asumat pentru cineva care nu va mai veni niciodată înapoi. Atunci când din viata noastră dispar oameni, odată cu timpul, imaginea lor devine vagă, ca și când nu ar fi fost niciodată acolo. Piesa ridică întrebări care nu au putut și nu pot fi cu adevărat adresate celor care pleacă. Ele sunt aruncate în gol, iar răspunsurile par să nu mai vină. Zburătorul transmite o tristețe adâncă, dar liniștită și asumată, și reprezintă încheierea și acceptarea finalului în sine”, a declarat EMAA.

Piesa Zburătorul este redată vizual de un clip cinematic, extrem de apropiat ca stare și concept de EMAA.

Filmările clipului au durat aproape 24 de ore, iar artista a avut alături de ea oameni foarte dragi, printre care și doi prieteni apropiați, Bastien și Domino. Partenerul din clip a fost actorul Alexandru Chndriș, cu care a avut o chimie specială.

EMAA și-a pus amprenta asupra întregului proces de creație, de la concept și scenariu, până la postproducție și editarea clipului, Zburătorul fiind un proiect special din toate punctele de vedere.

Videoclipul a fost creat de Monolit Studio, regizor a fost Răzvan Leucea, director de imagine – Paul Tatcu, scenografia a fost semnată de Irina Zamfirescu, montaj – Ștefan Parlog, edit – Mihai Sighinaș, iar producția Loops Production.

Acestea fiind spuse, aștept părerile voastre!

248 Post Views

unteatru via Țăndărică 🎭 Minunata poveste a curajosului #împreună, spusă din 13 februarie, în sala de teatru

Cele mai îndrăgite spectacole din repertoriul unteatru se pregătesc să revină pe scenă, într-o nouă stagiune găzduită temporar de Teatrul de Animație Țăndărică. Începând cu 13 februarie, spectatorii din București sunt invitați să-i revadă pe artiștii din familia unteatru în spațiul generos din Strada General Eremia Grigorescu nr. 24, unde toate evenimentele vor fi organizate în condiții de siguranță sporită, cu respectarea tuturor normelor legale de protecție și distanțare. Colaborarea marchează o nouă etapă în viața proiectului independent fondat în urmă cu 10 ani de cuplul regizoral Andrei și Andreea Grosu și reconfirmă importanța cooperării sectoarelor publice și private în contextul pandemic.Programul și biletele sunt disponibile online, pe https://www.unteatru.ro/

 

Frumoasa călătorie a urșilor panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frankfurt
Din luna martie a anului 2020, când spațiile culturale bucureștene au fost nevoite să-și închidă porțile, reprezentațiile cu public din sala unteatru au fost suspendate. O parte dintre spectacole au fost adaptate și prezentate în mediul online, pe platforma cinematic.unteatru.ro, în așteptarea unor reglementări privind reluarea activităților culturale în siguranță. Primită cu mult entuziasm de iubitorii de teatru, redeschiderea sălilor de spectacol la o capacitate redusă a scos la iveală o situație dramatică pentru sectorul artistic independent, cel mai grav afectat în ultimul an. În noul context, numărul locurilor disponibile în spațiile mici în care acestea își desfășoară activitatea s-a redus substanțial, punând teatrele private în imposibilitatea de a se susține din vânzarea de bilete (principala sursă de venit). Deși ,,acasă” va continua să însemne spațiul din Sfinții Apostoli 44, colaborarea cu Teatrul de Animație Țăndărică oferă spectacolelor unteatru o șansă de a continua să existe, iar iubitorilor de teatru, ocazia de a vedea pe scenă cele mai îndrăgite producții independente.

 

Prima din seria întâlnirilor îndelung așteptate va avea loc sâmbătă, pe 13 februarie, de la ora 20:00, când iubitorii de teatru vor avea ocazia să o revadă pe inconfundabila Florina Gleznea în Cinci ore cu Mario, spectacolul-confesiune care va deschide noua stagiune unteatru via Țăndărică. O dramatizare a operei lui Miguel Delibes, listată de publicația El Mundo în topul celor mai bune romane spaniole din secolul XX, povestea conturează un portret al feminității în perioada Războiului Civil, oferind spectatorilor o experiență emoționantă, condimentată cu detalii savuroase și umor negru. Duminică, pe 14 februarie, de la ora 20:00, Marius Călugărița și Iolanda Covaci vor readuce în sala de teatru Frumoasa călătorie a urșilor panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frankfurt, unul dintre cele mai longevive spectacole din repertoriul unteatru. Istoria lui Vişniec, absurdă şi plină de umor, începe ca o poveste de dragoste din lumea noastră: doi tineri se trezesc într-o dimineaţă în acelaşi pat şi nu-şi amintesc nici cum au ajuns acolo, nici dacă au făcut dragoste, dar încep o relaţie.
Pelicanul
Miercuri, pe 17 februarie, revine pe scenă Lemons.Lemons.Lemons.Lemons.Lemons., primul spectacol difuzat live din sala unteatru în luna martie, imediat după decizia oficială a autorităților de a suspenda activitatea teatrelor din București. Întâlnirea cu personajele interpretate de actorii Denisa Nicolae și Liviu Romanescu este programată de la ora 20:00. Joi seară, de la aceeași oră, bucureștenii sunt invitați să urmărească Pelicanul, în regia lui Florin Liță, o poveste despre iertare, cu Florina Gleznea, Cezar Antal, Sandra Ducuță și Alex Popa. Duminică, pe 21 februarie, un eveniment șocant dă naștere unei reacții în lanț în Bad Talks, de Radu Iacoban.

Biletele pot fi achiziționate exclusiv online, de pe site-ul unteatru. Purtarea măștii de protecție și păstrarea distanței față de ceilalți participanți la eveniment vor fi obligatorii, iar pentru o siguranță sporită, toți actorii vor fi testați în ziua spectacolului.

Despre unteatru
Un proiect independent lansat în urmă cu 10 ani, unteatru s-a remarcat în peisajul cultural autohton prin producții de calitate, apreciate nu numai de publicul bucureștean, ci și de juriile marilor festivaluri de profil. O întreagă comunitate de artiști s-a format de-a lungul timpului în jurul acestui spațiu construit din dorința de a oferi un mediu al libertății totale de exprimare prin teatru.  În 2019, unteatru a fost distins cu Premiul de excelență UNITER – cea mai importantă recunoaștere oferită unei instituții artistice de către profesioniștii din lumea teatrului. În 2020 s-a lansat platforma VoD unteatru cinematic, o scenă virtuală care oferă spectatorilor ocazia de a urmări spectacole independente online, oricând, de oriunde. La începutul acestui an, unteatru a fost distins cu Ordinul “Meritul Cultural” în grad de Cavaler de către Președintele României.

Despre Teatrul de Animație Țăndărică
Cu o istorie de 75 de ani, Teatrul de Animație Țăndărică rămâne promotorul tendințelor contemporane din domeniul teatrului de animație și vizual. Anual, publicul poate alege dintr-un repertoriu de 26 de titluri pentru copii și 6 pentru adolescenți și adulți. Abordarea temelor actuale și de interes, atât ca producții, cât și ca proiecte, a condus către o diversificare și lărgire continuă a categoriilor de public interesate (atât ca vârsta, cât și ca segmentare socio-profesională). În același timp, colaborările permanente cu regizorii și dramaturgii români susțin producția de teatru autohton, promovând, dramaturgia românească clasică și contemporană.

Acestea fiind spuse, vă invit cu drag!

 

740 Post Views

Mark Stam lansează “Pașii” cu un videoclip intens, continuarea poveștii din “Lasă-mă”

Mark Stam revine cu “Pașii”, partea a doua a poveștii pe care a împărtășit-o cu fanii în single-ul “Lasă-mă”, cu videoclip oficial intens cu imagini cu artistul așa cum nu a mai fost văzut până acum. Mark Stam și-a obișnuit fanii cu videoclipuri conceptuale, cu coregrafie, povești de dragoste, însă, de data aceasta, artistul luptă cu mult curaj și este prezentat în adevărate scene care par desprinse din filme de acțiune.

Piesa a fost compusă de Mark Stam și Alex Cotoi și produsă de Alex Cotoi, iar videoclipul a fost filmat în Moldova, în regia lui Arcadie Spoială, DoP Dima Spoială, producție video Spoială Brothers.

“Piesa aceasta a apărut în urma unei sesiuni cu Alex Cotoi, de care mă simt extrem de binecuvântat, un G.O.A.T. , de la care am învățat multe despre industrie și muzică. Abia după un an și jumătate am terminat piesa, a fost nevoie de 2 producții diferite, 3 texte diferite că să ajungem la rezultatul pe care îl puteți asculta și voi. E piesa mea de suflet, istoria unui personaj care se eliberează din lanțuri și din prizonier se transformă în creator sau mai bine spus creatoare. Clipul e o poveste aparte, una fascinantă pentru mine. Deși trebuia să lansăm piesa “Lasă-mă” împreună cu “Pașii”, în ultimul moment am decis să le separăm și să le lansăm treptat. Pentru acest clip împreună cu Spoială Brothers și Global Records ne-am propus să ducem limita normalului puțin mai departe. Dacă în “Vina Mea”, dansez sub apă, în ,,Ca să fii fericit” împreună cu AMI dansăm în aer la vreo 40-50 m de pământ, aici ne-am propus să schimbăm un pic direcția și să facem ceea ce voiam demult. Un clip bazat pe bătaie, cu o coregrafie puternică, bine gândită până la cele mai mici momente. Dima Urusciuc e omul din spatele luptelor din clip, datorită lui rezultatul e atât de bun, un adevărat maestru dar și om de suflet. Sperăm să va placă clipul, s-a muncit foarte mult la piesă și la clip, Spoială Brothers într-un final au făcut o adevărată secvență dintr-un film cu bătăi” a declarat Mark Stam.

În videoclipul de la “Lasă-mă”, fanii au văzut planul unui jaf perfect, pus la cale în cel mai mic detaliu, însă umbrit de un act necugetat al celui mai bun prieten al protagonistului. “Lasă-mă” reprezintă și dragostea neîncepută și neconștientizată încă, dar care va prinde contur și va duce mai departe povestea.

Păreri?

292 Post Views

Olivia Addams își spune povestea în piesa Dumb: “Reprezintă ceva foarte personal, povestea unei fete cu inima frântă”

O artistă fresh, cu o voce și un vibe electrizante, Olivia Addams lansează o nouă piesă, Dumb, pe care a cântat-o în premieră în urmă cu o săptămână, în cadrul The Concert Drive-in. Piesa are o însemnătate aparte pentru Olivia, prin intermediul ei artista redă o parte a poveștii ei de viață, care reprezintă și o lecție totodată, o motivație de a merge mai departe și de a depăși momentele neplăcute.

“Pentru mine, Dumb reprezintă ceva foarte personal. Piesa spune povestea mea, povestea unei fete cu inima frântă, care își dorește să-și găsească puterea interioară, să cotinue să lupte și să treacă peste lucrurile care nu-i sunt benefice. Întregul concept video m-a purtat într-o călătorie sălbatică, deoarece mi-am dorit să reprezint vizual mesajul piesei într-un mod amuzant, dar totodată puternic. Cadrul în care facem curățenie, în care aduc unicornul, înseamnă mult pentru mine. Acesta este plin de sintagme răutăcioase, cum ar fi <<ești urâtă>> sau “nu se merită” și alte cuvinte care m-au afectat în perioada în care am fost victima bullying-ului. Faptul că fetele mă ajută să curăț toate cuvintele respective reprezintă depășirea acelei perioade în totalitate. Sunt foarte mândră de rezultat, este exact așa cum mi-am imaginat și știu că niciodată nu aș fi putut să fac asta fără sprijinul continuu al echipei mele”, a declarat Olivia Addams.

Piesa a fost scrisă si produsă de Creator Records, iar Isabella Szanto semnează regia clipului, Roberto Stan a fost director de imagine si producția video aparține Loops Production.

Păreri?

334 Post Views

Gigi D’Agostino si LA VISION lanseaza “Hollywood”! Este povestea visului devenit realitate

Gigi D’Agostino, autorul hiturilor precum “L’amour Toujours”, “Bla, Bla, Bla”, “Another Way”, “La Passion”, “The Riddle”, “In My Mind”, revine pe scena muzicala cu o colaborare interesanta si un new-comer care promite sa cucereasca topurile muzicale, LA VISION. “Hollywood” este cel mai nou single, semnat LA VISION (compozitor, producator si cantaret Italian) si Gigi D’Agostino. Povestea colaborarii celor doi este una extrem de interesanta, demonstrand ca visele pot deveni realitate, si asta pentru ca producatorul LA VISION s-a declarat fan infocat Gigi D’Agostino, urmand ca peste ani sa compuna muzica alaturi de idolul lui.

LA VISION declara ca are un obiectiv sigur in ceea ce priveste muzica lui: melodiile sale trebuie sa spuna intotdeauna o poveste, asa cum este si in acest caz: „Hollywood” este despre un vis, despre incercarea de a transforma dorintele in realitate. Interacțiunea vieții cu toate umbrele și luminile ei se regaseste in muzica artistului, intrat de curand in atentia publicului: „Intotdeauna am dorit sa fac propria mea muzica si iata ca am invatat tot ce trebuie despre compunerea cantecelor, aranjarea, producerea si chiar interpretarea lor. Inainte lucram in spatele scenei si doar urmaream ce se intampla. Iata ca acum pot sa-mi urmez propria viziune, alaturi de bunul prieten Gigi D’Agostino”, declara LA VISION la lansarea piesei “Hollywood”.

Gigi D’Agostino a debutat in 1999 cu mega hitul “Bla bla bla”, care a cucerit majoritatea topurilor de specialitate de la acea vreme. Au urmat si alte hituri precum “L’amour Toujours”, “La Passion”, “Another way”, “The Riddle” sau “In my mind” din 2019, care au demostrat de-a lungul anilor ca Gigi D’Agostino este unul dintre cei mai talentati si iubiti DJ din lume.

Pareri?

377 Post Views