GUILTY lanseaza cel de-al patrulea single si al doilea videoclip oficial, “Freeing my heart”

GUILTY lanseaza cel de-al patrulea lor single si al doilea videoclip oficial, intitulat “Freeing my heart”. Piesa a fost compusa si inregistrata recent in Bucuresti, iar videoclipul a fost filmat intr-o zi de noiembrie, tot in apropierea Bucurestiului.

“Freeing my heart vorbește despre renuntarea la ego-urile noastre si despre eliberarea de validarile externe ce produc de obicei frustrare si durere in vietile noastre” – spune cantautorul Ruben.

In videoclip, trupa GUILTY apare cantand pe un pod magnific, a carui constructie a fost abandonata, inconjurat de o natura superba in salbaticia ei. “Am fost nevoiti sa ne distantam cat mai mult posibil de agitatia urbana pentru a reflecta mesajul eliberator al piesei” – spune GUILTY.

Piesa este foarte dinamica, puternic motivationala si are un ritm accentuat si dinamic ce se potrivește cu energia trupei.

GUILTY este o trupa de rock multinationala, relativ noua, cu o inclinatie perfectionista si inovatoare. Una dintre caracteristicile evidente ale trupei este flerul de a crea melodii ce se intiparesc usor in auzul si inima ascultatorilor, lasandu-i impresionati de emotia sincera transmisa in ele.

Pareri?

286 Post Views

Stephen lansează „Pozele”, cel de-al doilea single din carieră

După ce a ajuns în finala show-ului muzical de creație „Magic In 5″, Stephen lansează „Pozele”, cel de-al doilea single din cariera sa. „Pozele” dezvăluie o poveste de dragoste adolescentină, trăită intens, dar care  reușește să lase un gol imens în suflet.

Deși gândurile încearcă să convingă sufletul, inima nu ascultă de cele mai multe ori și nu îți oferă oportunitatea de a-ți alege de cine să te îndrăgostești, iar pentru a funcționa este nevoie ca două inimi să bată la unison, pe același ritm. Însă adesea durerea unei despărțiri nu întârzie să apară. Protagonist în propriul clip, Stephen interpretează rolul iubitului rănit ce rămâne doar cu pozele drept aminitire. „Toate pozele cu noi, te vor înapoi” este versul ce arată că dragostea nu s-a stins, iar durerea despărțirii nu pote fi încă depășită. O coproducție Bear Music și Cat Music, „Pozele” este o piesă compusă de către Adi Cristescu alături de Horace și Kastha John, iar producția este realizată în studiourile Midiots.

În februarie 2020, Stephen a fost selectat pentru camp-ul „Magic In 5″ ce a avut loc la Borșa și a lansat primul său single. Tânărul artist a făcut parte din echipa lui Vanotek, iar timp de aproape o săptămână, Vanotek și echipa sa au lucrat intens pentru realizarea piesei „Is This Love”. „Magic In 5″ a fost primul talent show muzical de creație din România, care s-a difuzat exclusiv online și a transmis live timp de opt ore pe zi întregul proces al unei creații muzicale.

Păreri?

404 Post Views

Alex Cruceru lansează single-ul său de debut “RockStar”

Alex Cruceru, absolvent al UNATC,se lansează în muzică cu single-ul “Rock Star”. Piesa este compusă de Any1 (Andy Robert), producător care a mai colaborat cu artiști precum Snoop Dogg, Amna, Lora, Connect-R, Puya sau Mandinga.

“”RockStar” este o melodie pop, cu influențe funk. Aceasta a apărut din dorința mea de a cânta o melodie care să reflecte cât mai bine posibil personalitatea mea artistică, influențele pe care le am, ceea ce îmi place să ascult. Pe lângă asta, ar fi mai fi un aspect important și anume acela că mai ales în această perioadă în care trăim, în care apar tot felul de probleme oamenii au nevoie să se manifeste, să danseze, să se distreze, să se descătușeze de această presiune. Nu putem ieși în club, dar prin această piesă am putea evada și să simțim că de fapt e ca și cum am fi acolo. Prin urmare, consider că este o piesă care nu are cum să nu te ridice de pe scaun. Până la urmă, în funk este vorba mai ales despre asta. Mi-a făcut o deosebită plăcere să lucrez cu producătorul Andy Robert. Este un om și un artist minunat, care m-a ajutat cu multe lucruri. A fost o experiență extraordinară. Am avut încredere încă de la început în viziunea lui”, a declarat Alex Cruceru.

“Pentru mine, muzica este  libertate. Este modul prin care îmi este cel mai ușor să-mi transmit emoțiile, gândurile, trăirile. Muzica are capacitatea de a mă transporta într-o altă lume, unde simt că aș avea curajul să fiu oricine și să fac orice”, a adaugat artistul.

Alex Cruceru este absolvent al UNATC. De asemenea, a urmat cursurile ActoriedeFilm.Ro, școala de actorie a lui Dragoș Bucur, Alexandru Papadopol și Dorian Boguță. A jucat recent rolul Iordache în spectacolul “D-ale Carnavalului” la Teatrul Masca, unde în prezent este actor colaborator. A cântat ca solist vocal în trupe pop/rock și a compus diverse melodii. De-a lungul timpului a fost implicat în mai multe proiecte artistice, fiind premiat în diferite festivaluri.

Păreri?

239 Post Views

Trupa André lansează „Nostalgii”

De Sfântul Andrei, trupa André sărbătorește ziua onomastică a sute de mii de oameni cu un nou single. După ce s-a reunit anul trecut și a lansat „Reset la inimă”, un single foarte așteptat de către fani, André lansează „Nostalgii”, o piesă ce te poartă într-o călătorie a timpului, într-o perioadă în care visarea, emoția și sentimentele amestecate inundau sufletul. Compus de către Ionuț Bacula (Papu) alături de Vlad Manolache și Cristian Constantin, single-ul dezvăluie cele mai frumoase amintiri din adolescență, iar clipul regizat de Kobzzon surprinde prin imagini nostalgia celor mai frumoși și intenși ani. Povestea începe pe holurile unui liceu, în perioada în care apar primii fluturi în stomac, prima dragoste, prima dezamăgire, noi dileme și bineînțeles, noile prietenii, iar fetele de la André sunt puse față în față cu varianta lor din adolescență și retrăiesc fiecare clipă cu zâmbetul pe buze.

„«Nostalgii» este o piesă plină de emoții care te face să visezi la momentele frumoase din copilărie și adolescență, la clipe petrecute alături de persoanele dragi și importante ce ne conturează pe tot parcursul vieții. Eu și Andreea am împărțit și bune și rele, însă mereu a fost, este și va fi parte din viața mea. Mă bucur că împreună scriem un nou capitol din povestea André”, declară Andreea Bălan.

„Am ascultat foarte multe piese, însă «Nostalgii» ne-a impresionat de la prima ascultare. Am fost puțin pretențioasă pentru că este vorba de publicul André, care a fost lângă noi ani de zile și care ne ascultă cu plăcere și acum. «Nostalgii» te trimite în timp, pe noi a reușit să ne ducă în urmă cu 20 de ani, să ne amintim de cele mai frumoase clipe petrecute alături de public, chiar și momente din viața personală. Sperăm din toată inima că această piesă va avea impact asupra publicului, așa cum a avut asupra noastră”, adaugă Andreea Antonescu.

Trupa s-a înființat în 1999 când a lansat single-ul „Liberă la mare” și odată cu el, a creat o explozie în muzică, modă, dar și în atitudinea unei întregi generații – generația André. Fenomenul André înseamnă nu mai puțin de șase albume lansate, patru discuri de platină, un disc de aur, sute de concerte, fan-cluburi în fiecare oraș din România, dar și milioane de admiratori în străinătate. Mai mult decât atât, în primii patru ani, André a reușit să vândă 1.500.000 de unități, performanță ce nu a fost egalată de alte trupe romanești. În anul 2001, André este desemnată „Cea mai bună trupă pentru adolescenți”, iar cele două fete sunt numite „Reginele muzicii dance”. Anul trecut, în iulie, trupa André a lansat „Reset la inimă” în cadrul unui eveniment privat organizat de către Cat Music, casa de discuri care a prezentat publicului marele proiect în urmă cu 20 de ani.

Păreri?

320 Post Views

VADO și Tamaz lansează „Paris in my soul”

După lansarea primului său single, VADO împreună cu Tamaz fac din nou echipă pentru o nouă piesă. Cel de-al doilea single din cariera tânărului DJ VADO se numește „Paris in my soul”, o poveste muzicală cu beat-uri dance despre acea iubire întâlnită întâmplător pe străzile romantice, pline de săruturi pasionale, ale Parisului. Chiar dacă povestea este descrisă ca o aventură pe culmile iubirii, ea va rămâne veșnic una dintre cele mai frumoase amintiri întipărite în suflet.

Compusă de către Tamaz și DJ SAVA, „Paris în my soul” este o piesă cu elemente EDM și versuri în limba engleză ce întregesc mood-ul piesei, iar videoclipul surprinde prin imagini povestea trăită pe străzile din Paris.

În vârstă de 19 ani, VADO aka Vlăduț Sava este fiul artistului DJ SAVA. Pasionat de djing, artistul a ales să calce pe urmele tatălui său, iar în urmă cu două luni a lansat „Look Around”, primul său single din carieră, alături de Tamaz.

Compozitor și producător, Cătălin Tamazlicaru (Tamaz) stă în spatele unor hituri de o sonoritate răsunătoare, atât pe teritorul României cât și peste hotare. Artistul a lucrat la piese precum „Claro que si”, „Dame”, dar și la multe alte titluri alături de artiști de renume cum ar fi Juan Magan, Mohombi, Yasiris și mulți alții. Proiectul Tamaz s-a născut din dorința unei noi manifestări artistice, ca un exercițiu al depășirii propriilor limite, reușind să contopească mai multe viziuni asupra unui act muzical.

Păreri?

248 Post Views

De astăzi, nimeni nu mai are voie să mintă. Champen lansează “Pinocho”

I-ai spus cuiva că ai mai multe case și mașini, iar bogăția ta este de-a dreptul unică și totalmente materială? Ai prezentat poze făcute în programe de editare ca fiind ceva real? Ei bine, gata cu minciunile. Champen lansează astăzi “Pinocho”, iar dacă ai răspuns afirmativ la întrebările de mai devreme…*spoiler alert* piesa asta e despre tine.

Într-o lume în care aparențele înșeală, iar toate canalele de social media ne încurajează să afișăm o realitate ușor deformată, este din ce în ce mai greu să ne găsim propria identitate. Să reușim să fim reali și să îi inspirăm pe cei din jurul nostru. Să fim apreciați pentru ceea ce suntem, nu pentru ceea ce se apreciază într-un anumit moment în societate, trending sau în orice alt context care ne obligă să apelăm la schimbări comportamentele.

Așadar, chiar dacă prezentat într-o manieră plăcută, cu veleități clare de a ne rămâne pe repeat, piesa “Pinocho” are un mesaj clar. Care, pe cât de succint este prezentat, pe atât de greu ne este tuturor să îl interiorizăm și să îl respectăm. Pentru că, să recunoaștem… în fiecare zi există un “what if” care ne trece prin minte, iar acesta ne împinge să ne imaginăm cum ar arăta viața noastră dacă am avea deja tot ceea ce ne dorim.

Champen este o artistă originară din Medellin, Columbia. Inițial cunoscută drept “Champen 26”, artista îmbină mai multe stiluri muzicale, toate purtând vibe-uri pozitive și ritmuri care trezesc o nouă identitate latino în fiecare dintre noi. Pe lângă dragostea pentru muzică, Champen este o persoană activă în lumea artei, fiind și designer vestimentar. Iar influențele acestei pasiuni se pot observa în toate videoclipurile artistei.

Păreri?

307 Post Views

Phaser lanseaza single-ul “Fast Forward”, piesa extrasa de pe urmatorul album

Trupa timișoreană Phaser anunță un album și lansează primul single extras, intitulat “Fast Forward”, împreună cu un videoclip încărcat de nostalgie.

Anul acesta a fost, și pentru noi, o adevărată provocare și o ocazie de a aborda lucrurile altfel. Am muncit mult și ne bucurăm să anunțăm oficial lansarea noului nostru album. Va conține 16 piese, scrise și produse în totalitate de noi. Vor fi și câteva surprize, am abordat mai multe stiluri și au rezultat și unele piese care sunt diferite de ce am făcut până acum. Încă nu am stabilit titlul, dar lansarea este programată pentru luna ianuarie“, declară membrii trupei.

“Fast Forward” este primul single extras de pe noul album. Videoclipul are o atmosferă nostalgică și ne poartă într-o călătorie în timp printre amintiri și momente memorabile din viața trupei. Pentru realizarea videoclipului, trupa a colaborat cu echipa Sebastian MARU Films din Timișoara.

Timpul se mișcă într-o singură direcție și pare să treacă tot mai repede, exact ca un video pe   Fast Forward. Prin videoclip am încercat să privim totuși partea frumoasă și am dorit să retrăim câteva din momentele memorabile prin care am trecut. Mulțumim echipei Sebastian MARU Films pentru colaborare!“, au mai adăugat cei de la Phaser.

În septembrie 2017, Phaser a început colaborarea cu MediaPro Music și Universal Music Romania. Trupa a lansat o serie de single-uri cu videoclip dintre care amintim Alerg, Până vine dimineața, Spune-mi unde ești sau Suntem doar noi. Un alt single care a marcat și prima colaborare a trupei cu un alt artist a fost piesa manifest Erou, lansat împreună cu Octavian “Vita” Horvath de la Implant pentru Refuz. În ianuarie 2021, trupa va reveni cu albumul nou și noi single-uri.

Phaser înseamnă: Carina Dumitru (voce), Radu Racz (bas), Sebi Bârzeianu (chitară), Lucian Oprișan (clape) și Arnold Birta (tobe).

Păreri?

323 Post Views

JO lansează „Iubirea mea”, unul dintre cele mai emoționante single-uri din cariera artistei

JO este recunoscută pentru emoția, stările și sentimentele profunde pe care le transpune perfect prin muzica sa și piesele pe care le cântă. „Iubirea mea” este cel mai nou single pe care JO îl lansează și are la bază tot o poveste de dragoste, însă nu una cu final fericit. Iubirea vine când te aștepți mai puțin și pleacă fără să anunțe, iar durerea este cea care rămâne și îți transformă zilele într-o suferință continuă. „Iubirea mea, de ce mă lași tu să mă înec în lacrimi” este versul ce dezvăluie agonia trăită când pierzi pe cel iubit și realizezi că rămâi singur într-o lume în care nimeni nu îți poate înțelege durerea și nici nu iți poate vindeca inima.

Artista mărturisește că „«Iubirea mea» este o piesa despre… Iubirea mea, de fapt, despre marea iubire a vieții mele, despre o experiență care va trăi veșnic în sufletul meu, cu bune și rele. Mă bucur să pot cânta lumii bucăți din sufletul meu, sper că oamenii să se regăsească și, dacă simt, să plângă și să se vindece cu această piesă.”

Pentru single, artista a lucrat cu echipa HaHaHa Production, alături de care a mai colaborat în trecut pentru hituri precum „Lacrimile”, „Noapte polară” și „Caută-mă”, ce au adunat zeci de milioane de vizualizări pe YouTube. „«Iubirea mea» am scris-o în studiourile HaHaHa Production, a doua mea familie, alături de Vladimir, Juno, Liviu Teodorescu și Iova. Este o piesă scrisă în maxim o oră. A venit pur și simplu de undeva de sus și ne-a umplut inimile de bucurie și ochii de lacrimi”, povestește JO.

Single-ul este însoțit de un videoclip cinematografic, ce redă în imagini povestea sensibilă a versurilor. Artista nu e la prima colaborare cu San, regizorul din spatele unor videoclipuri precum „Adio” și „Caută-mă”. „Pentru clip am lucrat cu San, regizorul care îmi înțelege ideile și care mă simte cel mai tare. Uneori am impresia că trăiește undeva în sufletul meu și pur și simplu știe tot ce îmi doresc, iar cu mintea lui sclipitoare a proiectat unul dintre cele mai frumoase clipuri ever. Am alături de mine oameni minunați cărora li se datorează tot ceea ce sunt ca artist, oameni care au încredere în mine și mă lasă și mă susțin să mă exprim așa cum simt. Mulțumesc mult Cat Music și HaHaHa Production și tuturor celor implicați în acest proiect de suflet”, adaugă artista.

JO este una dintre cele mai apreciate voci din România, ce ajunge de fiecare dată la inimile fanilor prin piesele pe care le lansează. În ultimul an artista a cucerit publicul și topurile de specialitate cu hituri precum „Lacrimile”, „Noapte polară”, „126″ și „Adio”, single lansat chiar de ziua sa de naștere.

Păreri?

303 Post Views

Giulia lansează „Absent”

După ce a cucerit publicul cu piesele sale, Giulia lansează „Absent”, o poveste de iubire sensibilă spusă în versuri, o călătorie a inimii în timp și amintiri, relații pierdute și răspunsuri ce încă întârzie să apară. Compusă de către Roland Kiss alături de Miruna Iova și Ana Măria Stancu, „Absent” este o piesă emoționantă despre o iubire pură, ce nu a reușit să câștige lupta. Single-ul este însoțit de un videoclip regizat de The Storyalist, ce surprinde în întregime mood-ul piesei, iar protagonistă este chiar Giulia, ce se pierde în trecut și își amintește lucrurile ce cândva o aduceau aproape de sufletul pereche.

„Marea mea iubire rămâne muzica, iar în perioada asta în care trebuie să ne dăm voie să ne simțim mai mult decât am făcut-o vreodată și să fim mai prezenți decât am fost în trecut, am considerat că este momentul potrivit pentru ca acest proiect să ajungă la voi. Nu e doar un cântec și nu este doar un videoclip, este modul meu de a-mi arăta recunoștința pentru tot ceea ce am: familie, prieteni, inspirație. Am așteptat un an să lansez un proiect pe care l-am construit cu tot sufletul și asta pentru că uneori suntem absenți din ceea ce iubim să facem iar regăsirea pasiunii este momentul cel mai potrivit pentru a îndrăzni mai mult. Sper să vă dați voie să simțiți mai presus de distanțe și bariere, cu sufletul deschis și cu încredere că puteți fi fericiți cu adevărat”, povestește Giulia.

Giulia sau #badassmom, așa cum este cunoscută în România, îmbină perfect muzica și meseria full time de mamă, iar publicul a ajuns să îi cunoască firea cameleonică în mediul online prin vlog-urile pe care le face pe propriul canal de YouTube. Artista a lansat de-a lungul timpului nenumărate hituri ce au cucerit publicul. După ce a fost solista trupei DJ Project și a surprins publicul cu hituri precum „Nu”, „Regrete” și „Mi-e dor de noi”, Giulia s-a concentrat pe cariera solo.

Păreri?

268 Post Views

Laura Bretan lanseaza single-ul „Believe”, in colaborare cu The Tenors

Laura Bretan, una dintre cele mai promiţătoare artiste ale noii generaţii, dar şi vocea care a cucerit emisiuni precum Românii au talent si America’s Got Talent, lanseaza single-ul „Believe”, o colaborare exceptionala cu The Tenors, grupul canadian premiat cu numeroase discuri de platina, care a cantat si impreuna cu Celine Dion.

Single-ul „Believe” deschide seria lansărilor de pe albumul „World I See”, pe care Laura Bretan urmează să îl lanseze în curând alături de MediaPro Music & Universal Music România.
O producţie internaţională, România-Belgia-Israel-Canada, piesa „Believe” este compusă de către Udo Mechels, Yannic Fonderie, Kit Hain si Laura Bretan şi îl are ca producător pe Giora Linenberg, muzicianul care a colaborat de-a lungul timpului şi cu Lara Fabian.

Făcând o retrospectivă a evenimentelor la care am participat, vreau să vă povestesc o întâmplare din 2017, de la un concert caritabil susținut în Vancouver, Canada, la Gala celebrului „Hitman” David Foster. A fost o noapte minunată, plină de muzică, unde am întâlnit oameni precum Jay Leno, Reba McEntire, Matteo Bocelli, Steven Tyler de la Aerosmith și chiar Oprah Winfrey! Printre acei artiști uimitori, care au concertat atunci, s-au numărat si The Tenors! Îmi amintesc că am vorbit cu ei în spatele scenei și că am făcut poze, dar niciodată nu aș fi crezut că voi colabora cu ei. Le-am urmărit călătoria muzicală și sunt atât de recunoscătoare că, prin Universal Music Group, ne-am reconectat! Abia aștept ca toată lumea să audă „Believe”. Aștept cu nerăbdare mai multe colaborări cu The Tenors!”, a declarat Laura Bretan.

Piesa „Believe” vine insotită de un material video, filmat în pandemie, pe o rută internatională; fiecare dintre artisti înregistrând în propriul mediu, fără a implica multe resurse umane şi, totodată, respectând normele in vigoare.

Vreau să vă mulțumesc tuturor pentru bunătatea pe care mi-ați arătat-o ​​cu toții și pentru că m-ați sprijinit până la capăt! Sunt foarte recunoscătoare pentru tot ce se întâmplă în viața mea chiar acum și abia aștept să vă împărtășesc acest nou album! A fost o experiență extraordinară, colaborând cu mai mulți artiști din întreaga lume și experimentând diferite stiluri de muzică, scoțând în evidență diferite laturi ale vocii mele, pe care nu le-aș fi văzut niciodată înainte, dacă nu ar fi fost acest proiect. Aș dori să mulțumesc și echipei mele, managerului meu, dl Paul Nanca, Universal Music Group, familiei mele, pentru că m-au ajutat în tot procesul. Sunt foarte recunoscătoare. Mulțumesc!”, a adaugat Laura Bretan.

Albumul „World I See” va include piese care au consacrat-o în domeniul pop, de la DEAR FATHER (participare Eurovision), la ADAGIO de Albinoni, dar şi multe piese noi, originale, unele compuse chiar de către tânăra artistă.


Laura Bretan este o soprană adolescentă de renume internațional, finalistă a emisiunii concurs “America’s Got Talent” în 2016 și câștigătoarea “Românii au Talent”, în același an. De la arii de operă cunoscute la balade clasice, interpretările Laurei captivează publicul, impresionând prin emoția transmisă. De-a lungul timpului, Laura a colaborat live cu artişti precum David Foster, Il Volo, Ethan Bortnick, Matteo Bocelli, Victor Micaleff, Trisha Yearwood, Toto Cutugno, Ricchi e Poveri și Michael Bolton. Laura este implicată şi în foarte multe acţiuni sociale, având la activ o bogată activitate de binefacere şi filantropie (Gala “Gateway” for Cancer Research, gala “The Happy Hearts Foundation”, gala “The Parachute” din Toronto, Canada, evenimentul The Shrine Hospital, organizat de Arts4kids, gala aniversară “Project Harmony” la Opera Omaha etc.)


The Tenors – Clifton, Fraser și Victor au încântat publicul din întreaga lume cu melodiile lor puternice, armoniile remarcabile și farmecul incontestabil. Amestecând muzică clasică și pop contemporan, trupa premiată cu mai multe discuri de platină a obținut succes internațional, a participat in cadrul a peste 1000 de emisiuni live și sute de apariții TV pe cinci continente. Super-grupul vocal canadian a cântat pentru ultimii patru președinți ai Statelor Unite, inclusiv la aprinderea luminitelor de Crăciun de la Casa Albă pentru familia Obama, pentru liderii mondiali la Summitul G20, pentru ceremoniile de deschidere a editiei cu numarul XXI a Jocurilor Olimpice de Iarnă, pentru Jubileul de Diamant al reginei Angliei etc.

Universal Music Romania este parte a Universal Music Group, cea mai mare casă de discuri din lume. Universal Music România şi-a câştigat pozitia de lider de piaţă încă de la infiinţare, în 2006, datorita strategiei sale inovatoare.
O divizie a Universal Music România, MediaPro Music este o casă de discuri de top din România, înfiinţată în urmă cu peste două decenii, ce deţine un catalog local important, incluzând peste 5000 de piese. Cu zeci de artişti de top, albume de succes şi premii muzicale, sute de hituri şi concerte, MediaPro Music este una dintre cele mai importante prezente din industria muzicală locală.

Păreri?

331 Post Views