Tory Lanez, celebrul rapper canadian, are planuri mari pentru anul 2019. Chiar daca se afla in turneul european alaturi de Drake, Lanez isi face timp pentru a lansa un nou single, „Freaky”. Piesa este scrisa in colaborare cu Daystar Peterson, Dimitri Leslie Roger, Nils Noehden si Ozan Yildirin si produsa de catre OZ si Nils. Tory Lanez a oferit fanilor cateva indicii referitoare la proiectele noi pe care le pregateste anul acesta. Din cate se pare, rapper-ul are deja pregatite materialele „Chixtape 5″ si „The New Toronto”.
„Sparrow” este noul single lansat de Emeli Sandé, una dintre cele mai usor recognoscibile voci feminine, ce poate face fara efort tranzitia intre genurile pop, soul si R&B. In aceste vremuri, in care neincrederea si identitatea blurata ne acapareaza gandurile, „Sparrow” ne da curajul si speranta de care avem nevoie. Single-ul lui Emeli Sandé este un indemn, un imn al fortei interioare, sustinut de un ritm puternic si de un cor de gospel, care confera maretie si profunzime mesajului piesei. In momentul in care a scris „Sparrow”, Sandé a reusit sa se detaseze de tot si sa se descurce singura – fara producatori, fara colaboratori, reusind sa aduca la viata o piesa pe care o avea de multa vreme in cap. Procesul creator a fost un moment eliberator si spiritual, o calatorie plina de revelatii, de care Emeli Sandé s-a bucurat din plin. Cu peste 340 de milioane de vizualizari, 19 milioane de single-uri vandute (inclusiv 3 single-uri #1 in UK) si peste 6 milioane de albume, Emeli a dominat industria muzicala si a cucerit inimile tuturor. Albumul sau de debut, „Our Version Of Events”, lansat in anul 2012, a fost cel mai bine vandut album al acelui an si al doilea cel mai bine vandut album al anului 2013. „Our Version Of Events” a intrecut recordul pentru cele mai multe saptamani consecutive in Top 10, depasind recordul stabilit de legendara trupa The Beatles. De-a lungul carierei, Emeli Sandé a primit o serie intrega de premii si distinctii, printre care si 4 Brit Awards, la categoriile Critics Choice, Best Album si Female Solo (premiata de doua ori la aceasta categorie). Cel mai recent premiu Brit l-a primit in anul 2017 pentru cel de-al doilea album al sau, „Long Live Angeles”.
Piesele lor sunt cântate de artiști celebri în toată lumea, precum Akon, INNA, Nick Jonas sau Nicki Minaj. Este vorba de celebrul duo Marco & Seba, unii dintre primii producători care au făcut muzica românească celebră peste hotare. Astăzi, aceștia lansează piesa „Fire to my heart”, un mix de beaturi și voci aparte, cu un vibe pozitiv.
Abordarea muzicală originală a celor doi producători muzicali și colaborarea cu Global Records le-a adus ocazia de-a lungul anilor să lucreze cu artiști renumiți la nivel mondial, dar și posibilitatea de a arăta lumii întregi aroma specifică a muzicii românești. Marco & Seba au compus și produs cele mai cunoscute hit-uri ale INNEI, printre care “Gimme Gimme”, “Diggy Down” sau “Hot”, “Sun is Up”, „Deja VU”, „Club Rocker”. Cei doi se bucură de succes internațional, iar piesa lor “Bom Bidi Bom” interpretată de Nicki Minaj și Nick Jonas face parte din coloana sonoră a filmului “Fifty Shades Darker”. Piesa este compusă în studiourile Global Records de către Marco & Seba si Breyan Isaac, unul dintre cei mai cunoscuți compozitori din lume, cu single-uri pentru David Guetta, Flo-Rida, Pitbull, Kesha. De asemenea, Marco & Seba au compus piese pentru Carla’s Dreams, Antonia, Delia, Alina Eremia şi Alexandra Stan și piesa “Hypnotised” interpretată de cântărețul american Akon. „Pentru noi este o onoare că super staruri internaționale au ales să cânte piesele compuse de noi și că avem ocazia să colaborăm cu unii dintre cei mai mari producători din lume”, au spus Marco & Seba.
După succesul înregistrat cu piesa “Show Me the Way” feat INNA sau al hit-ului “Bom Bidi Bom”, inclus pe coloana sonoră a filmului “Fifty Shades Darker”, Marco & Seba au mai lansat și “Close to my body”.
Realizări:
Marco & Seba au primit peste 30 de premii și au mai bine de 50 de nominalizări, printre care: Eska Music Awards – “Hot” – Best International Song; MTV Europe Music Awards – Best Romanian act for “Hot”; Romanian Music Awards – “Hot” – Best Dance; Viva Comet – Special International; Media Music Awards – “Diggy Down” – Best Dance. 3 Top 40 UK 1 No 1 Billboard Dance 5 Top 5 France
În ciuda dezamăgirilor, visurile trebuie să-și croiască drum în viețile tuturor, acesta este mesajul pe care îl transmite MIRA odată cu noua ei piesă, „Cum de te lasă”. Vocea caldă a artistei și ritmul vibrant al melodiei sunt doar două dintre motivele ce vă vor face să vă îndrăgostiți de această piesă. Cum de te lasă vorbește despre dragostea neîmplinită a unui om, despre durerea pe care o poartă în suflet când vine vorba de iubire. M-am regăsit așa de tare în piesă, încât am știut că eu trebuie să fiu cea care să transmită mai departe mesajul ei”, a declarat MIRA.
Nici filmările pentru clip nu s-au lăsat mai prejos, iar artista a trăit ceva în premieră. „Împreună cu băieții de la NGM, am reușit să venim cu niște idei foarte interesante. Partea cea mai grea, dar, în același timp, și cea mai amuzantă, a fost când am fost pictată din cap până-n picioare, peste tot, de către două gemene. Experiența a fost superbă”, a completat MIRA.
MIRA a ajuns în atenția publicului din România în 2012, după ce a apărut în cadrul show-ului „Vocea României”, făcând parte din echipa antrenorului Marius Moga. Odată lansată, MIRA și-a continuat cariera muzicală cu o serie de piese de succes: „Like”, „Bella” și „Baladă de iubire”. În plus, artista a colaborat cu Kio și What’s Up pentru „Dragostea nu se stinge” și cu Corina și Skizzo Skillz pentru „Fete din Balcani”.
Colaborarea artistei cu Global Records a început în 2014. „Vina” și „Uit de tine” au adus noi pași de succes în cariera ei, iar în 2017 a început să cânte alături de DJ Project, alături de care a scos piese precum „Omnia” și „Inimă nebună” (peste 47 de milioane de vizualizări până acum si pozitii de top pe radio si TV).
„Ce-o fi o fi”, colaborarea MIREI cu Vescan, a reușit să cumuleze în mai puțin de 6 luni peste 27 de milioane de vizualizări pe YouTube, clasandu-se de asemenea in topul difuzarilor radio si TV din Romania.
Jumatatea lunii martie vine cu o mare surpriza pentru Jonas Brothers, care, imediat dupa ce a revenit in peisajul muzical cu piesa „Sucker”, debuteaza pe prima pozitie in clasamnetul Billboard Hot 100.
In completarea acestei performante, Jonas Brothers (Joe, Nick si Kevin) devine primul grup muzical ce a ajuns #1 in ultimii 20 de ani in topul Hot 100 si prima formatie din istorie compusa din membrii unei familii care a reusit sa domine acest clasament.
De asemenea, „Sucker” este cel de-al 34-lea single care debuteaza direct pe prima pozitie in Billboard Hot 100 in cei 60 de ani de existenta ai acestuia, reusind sa fie #1 si in Billboard’s Streaming Songs si in clasamentele de vanzari digitale. In doar o saptamana, „Sucker” a fost descarcata de aproape 90 de mii de ori, ascultata de pe Spotify de 50 de milioane de ori, pe cand videoclipul piesei a fost vazut de peste 20 de milioane de ori in ziua lansarii, acum apropiindu-se de 65 de milioane de vizualizari.
In Statele Unite, „Sucker” este #1 pe Apple Music, iTunes si Spotify, iar in Romania cel mai nou single Jonas Brothers este cea mai ascultata piesa atat pe Spotify, cat si pe Apple Music.
Piesa „Sucker” a fost lansata dupa 6 ani in care fanii Jonas Brothers au sperat la reunirea grupului. Asteptata veste a venit odata cu un teaser din cadrul emisiunii „The Late Late Show with James Corden”, in care trupa a cantat si un mic fragment extras din piesa „Sucker”.
Jonas Brothers este, cu certitudine, una dintre cele mai cunoscute trupe ale secolului 21 – trei albume ce au fost consecutiv #1, spectacole cu casa inchisa pe trei continente, 17 milioane de album vandute, peste 1 miliard de ascultari in toata lumea, nenumarate certificari cu disc de platina si aur si o nominalizare la Premiile Grammy, categoria „Best New Artist”.
Andreea Olaru lanseaza un “mesaj vocal” sensibil, care are toate ingredientele pentru a ajunge in inimile tuturor – “Sun-o pe ea”.
Noul single spune o altfel de poveste de iubire, un triunghi al dragostei in care el si ea inca se mai iubesc. In dragoste, tot ce vrei sa simti este fericire, dar aceasta nu vine mereu cu soare. Aduce uneori cu ea o ploaie calda care te face sa tremuri atunci cand dispare.
Cum spun si versurile piesei, “dragostea vine cu un suflet care a fost odata abandonat”, iar asta te face sa te pierzi. In videoclipul regizat de Kobzzon, Andreea isi varsa supararea in vicii, metamorfozand durerea pe care cineva poate sa o aiba atunci cand sufera in dragoste.
Piesa este scrisa de Sandor Biro, impreuna cu Andreea Olaru, in studioul Famous Production.
“*Sun-o pe ea* este o piesa de suflet. Mi-am dorit ca prin ea sa transmit sentimentele acelei femei care a iubit si a iertat. Este depre acea femeie care a asteptat o schimbare din partea celui pe care il iubeste dar, din pacate, acesta a continuat sa si ‘iroseasca bataile inimii’ pe inimi straine. Sunt foarte fericita ca am colaborat cu Sandor, un om extrem de talentat, care are o sensibilitate aparte si cu siguranta vom colabora si pe viitor”, a declarat Andreea Olaru.
Andreea si-a descoperit talentul si pasiunea pentru cantat la 6 ani, dar nu a fost indrumata catre muzica, ajungand sa devina absolventa a Facultatii de Drept. Andreea Olaru a aparut in lumina reflectoarelor odata cu prezenta de la Vocea Romaniei. Dupa primul ei single – “Oare o sa-ti amintesti”, in colaborare cu Robert Toma, am fost siguri ca o sa va amintiti de ea. Al doilea single lansat de Andreea a fost “Demonul meu”, care a fost prezentat in doua versiuni, cu versuri in limba romana si cu versuri in limba engleza.
Cel mai recent single al Darei, „La costum”, vorbește despre faptul că în dragoste nu există limite sau reguli, iar filmările pentru clip au fost unele foarte solicitante pentru artistă. „Filmarile pentru “La Costum” au fost o experiență diferită de tot ceea ce am trăit anterior pentru că am simțit multă durere pe set” spune ea râzând. „Sforile care mă dirijează îmi strângeau mâinile, picioarele și îmi limitau mișcările extrem de mult. După filmare, am rămas cu ceva răni și vânătăi, dar asta a contribuit la crearea unei imagini foarte autentice”, povestește Dara, care s-a lăsat pe mâna celor de la NGM Creative pentru realizarea acestui videoclip. De asemenea, Loops Production este creditat cu producția videoclipului.
Noua piesă a Darei este făcută în colaborare cu The Motans, unul dintre cei mai apropiați prieteni ai ei. „La Costum, la patru ace, cu multe reguli – dragostea mea nu e așa. Ea nu poate fi cumpărată si nici ținută într-o colivie. Sunt radicală în toate deciziile din viata mea, chiar și atunci când iubesc tare. Pot să dau tot, mai puțin libertatea mea. Am scris piesa împreună cu The Motans, unul dintre cei mai apropiați prieteni ai mei, care a știut să traducă multe dintre emoțiile mele în text.” declară ea.
Artista s-a lansat la Global Records cu single-ul „Istoria unei fete”, după „Fie ce-o fi”, colaborarea cu artiștii Carla’s Dreams, INNA și Antonia. Ea a devenit cunoscută în Republica Moldova, împreună cu echipa YouBeSC Creative Institute, cucerind publicul de acolo în urma participării la Selecția Națională pentru Eurovision. În primăvara anului 2018, Dara a lansat single-ul „Mii de ori”, iar în toamnă, „Înapoi”, o colaborare cu alt DJ.
“Ohana” este o piesa pop dance cu energie pozitiva si cu un mesaj statement: “Share love, not ego”. Cuvantul “Ohana”, de origine hawaiana, inseamna familie, in sensul in care nimeni nu este lasat in urma sau uitat. Piesa este produsa de Ciprenko, in studiourile DeMoga Music. Muzica si textul sunt compuse de Ciprian Alexandru aka Ciprenko, Loredana Cavasdan aka T.Y.A., Marius Mirica, Marius Moga, Dony, Ionut Vasilache, Robert Zgarbura. “Ohana” este primul release de anul asta si ma bucur sa lansez impreuna cu, de multi ani, my second family, DeMoga Music si impreuna cu awesome T.Y.A. Sper sa va placa!, declara Ciprenko. Piesa “Ohana” este disponibila acum pe toate platformele digitale de streaming. Videoclipul, regizat de Criss Blaziny si editat de Marian Ene si Gabriel Vlaicu poate fi vizionat pe canalul oficial de YouTube DeMoga Music. Ciprenko a produs, alaturi de echipa DeMoga Music, piese de succes pentru artisti mainstream – Grasu XXL feat. Guess Who – “LaLa Song”, Andra – “Inevitabil va fi bine”, What’s Up – “Taxi”, Marius Moga – “Pe barba mea”, piese care au ocupat multa vreme locul 1 in topurile muzicale. “Ohana” este o piesa de care nu ma pot satura. De fiecare data imi vine sa ii dau replay si replay si replay. Ma bucur ca am luat parte la crearea unui vibe de bine si de distractie si ca il putem impartasi acum cu toata lumea.”, marturiseste T.Y.A. T.Y.A. este un proiect muzical dezvoltat de Loredana Cavasdan, artist si songwriter in echipa DeMoga Music Publishing. Pe langa cariera de artist si cea de songwriter, care i-a adus colaborari de succes cu artisti ca Andra, Ruby, Nosfe, Liviu Teodorescu, What’s Up, Shift si altii, T.Y.A. s-a remarcat si prin rolul de co-antrenor, alaturi de Marius Moga, la “Vocea Romaniei” si prin rolul de jurat in cadrul show-ului “Canta acum cu mine”. Label-ul DeMoga Music este prezent pe piata muzicala din Romania din anul 2003 si, inca de atunci, s-a remarcat drept un hub creator de artisti si proiecte muzicale de success, printre care: Marius Moga, Morandi, What’s Up, ADDA, Liviu Teodorescu, Robert Toma, Mark Azekko, ZADI, Irina Flow, Ciprenko, T.Y.A. si altii. DeMoga Music Publishing include in roster peste 30 de compozitori si producatori. Catalogul DeMoga Music Publishing contine peste 500 de titluri muzicale, dintre care un numar mare de piese no.1 si hit-uri in top 10 si numeroase sincronizari in zona de advertising si film.
John Newman, una dintre cele mai recognoscibile voci din industria muzicala si creatorul unora dintre cele mai mari hit-uri din ultimii ani („Feel The Love”, „Love Me Again”, „Blame”), lanseaza single-ul „Feelings”. Piesa „Feelings” a fost scrisa in Suedia si produsa de Newman si Jarly – producatorul pieselor „Lullaby” si „Came Here For Love”, de la Sigala. Bucurandu-se de renume international si de o cariera prolifica, succesul a devenit un lucru obisnuit pentru Newman, care a atins de curand performanta de a inregistra 2 miliarde de ascultari la nivel global pentru piesele proprii si 4.5 miliarde de ascultari totale. Dupa lansarea din 2015 a albumului „Revolve”, care succeda albumul premiat cu disc de platina – „Tribute”, John si-a luat o binemeritata pauza dedicata rezolvarii unor probleme de sanatate si clarificarii dilemelor existentiale. „Revolve” a fost inregistrat aproape integral in Los Angeles, orasul in care Newman a petrecut mult timp, insa, in timp, inima l-a purtat din nou in UK, locul caruia aceasta ii apartine cu adevarat. Hit-ul #1, „Love Me Again”, „Blame” (care a vandut 4 milioane de unitati la nivel global) si albumul „Tribute”, care integreaza si single-ul „Come & Get It”, au facut din Newman un adevarat fenomen international.
„Un talent aparte.” – The Guardian „Ultimul cantaret de pop autentic ce a rezistat.” – The Times „Intr-o epoca a pop-ului ritmat, dar lipsit de substanta si a stralucitorului pop digital, Fender jongleaza cu chitara electrica si compune cantece cu versuri profunde, despre lucrurile care conteaza cu adevarat” – The Telegraph Sam Fender lanseaza primul sau single pe 2019, “Hypersonic Missiles”, un material amplu, ce inveleste un mesaj puternic si atipic intr-o muzica menita a spulbera orice val de ignoranta. „Hypersonic Missiles” aduce laolalta viziunea si toate observatiile lui Sam Fander, expuse cu multa pasiune si aflate in concordanta cu peisajul politic actual si cu societatea in care traim. In timp ce majoritatea lumii priveste cu infricosare schimbarile produse in climatul politic, Sam Fender vine in ajutor cu alternativa, risipind prin muzica neajutorarea si confuzia. „Aceasta piesa a fost inspirata de momentul in care am vazut intr-un ziar termenul „Hypersonic Missiles”. Este o noua racheta ruseasca ce calatoreste cu o viteza de noua ori mai mare decat cea a sunetului, fiind de neoprit. America nu are deocamdata niciun mijolc de aparare impotriva unei asemenea arme, fiind fara ajutor in fata unui astfel de atac si avand la dispozitie doar 6 minute pana la momentul impactului. In multe feluri, „Hypersonic Missiles” este un cantec de iubire neortodox”, declara Sam Fender. Dupa succesul inregistrat de cele mai recente single-uri ale lui Sam, „Dead Boys” si „Play God”, „Hypersonic Missiles” este, cel mai probabil, cea mai importanta piesa a artistului de 24 de ani. Un cantec-manifest, interpretat de o voce noua si curajoasa.