Matteo și Gabi Bagu au o lansare “Blană”

După ce Matteo a cucerit cele mai imporante țări din Asia, Matteo continuă să își surpinda fanii cu piese care au ajuns mereu în trending-ul YouTube și în inimile oamenilor. De data aceasta artistul lansează colaborarea pe care au așteptat-o fanii încă din momentul în care l-a prezentat publicului pe Gabi Bagu.

Gabi și Matteo vin cu o piesă #Blană, care te face să dansezi de la primele secunde. Compusă de către Matteo și Gabi Bagu în studiourile Mattman Music, piesa este o dedicație pentru toate fetele dornice să danseze cât e vara de lungă.

Videoclipul le aduce laolaltă pe Miră, Larisa Udilă, Ilinca Vandici, Cezara, Mimi, Cristina Almășan, Sandra Izbașa și Ștefania, în ipostaze diferite care îți testează imaginația.

“Cât poți fi de blană este despre toate momentele acelea în care prietena, iubita, soția ta este perfectă deși face ceva super basic. Cred că trăim într-o lume în care comuniunea este importantă și cred că fetele și femeile pot fi blană chiar și atunci când fac o supă. Videoclipul fix despre asta vorbește și completează perfect ideea piesei! Energia pe care o are piesa te face să dansezi, așa că sper să fie cu share-uri multe și să va bucurăți de colaborarea cu Gabi Bagu!” a declarat Matteo.

“Totul a fost atât de ,,Blană” de la început, de când eram în studio și am compus alături de Matteo acest single! Piesă este scrisă de acum 6 luni și am așteptat momentul perfect să o lansăm. Încă de la prima ascultare a demo-ului, mi-a dat un super vibe. Am simțit că piesă asta are un aer fresh și că o să fie fix pe placul publicului. De videoclip pot spune că are o poveste care merită văzută, sunt multe cadre care-mi plac și mesajul piesei combinat cu povestea clipului sunt tari rău! La filmări a fost “haz”, am ras cu toții și m-am bucurat enorm să văd că totul iese atât de bine. Ploaia ne-a dat ceva bătăi de cap și am mai adăugat o zi de filmare că să obținem ce ne-am dorit! Cu toate acestea totul a ieșit !” a declarat Gabi Bagu.

Gabi Bagu este revelația anului. Și-a făcut debutul în industria muzicală cu un proiect în colaborare cu Matteo și Keed (Șatră B.E.N.Z.). “Dar-ar naiba. Racatan” a fost lansată în septembrie 2017, iar de atunci, Gabi se bucură de succes pe canalul sau de YouTube, strângând milioane de vizualizări la fiecare single pe care îl lansează.

Succesul lui Matteo nu mai este un secret pentru nimeni. Anul 2018 a fost un an extraordinar pentru artist. Succesul lui Matteo a atins cote maxime la începutul lunii februarie, când a fost nominalizat la premiile Ku Asian Music Awards, cunoscute și sub numele de Cool Music Asia Festival Awards. În cadrul show-ului, Matteo a câștigat premiul Best Overseas Artist. Anul acesta Matteo a lansat mai multe colaborări care au fost apreciate de fani și pregătește multe alte surprize muzicale.

Păreri?

213 Post Views

Zdob și Zdub lansează “Lupul solitar”

Chiar dacă lupul este asociat de cele mai multe ori cu singurătatea, sacrificiul și nopțile reci, simbolismul este unul pozitiv, animalul reprezintând putere, protecție și dominare.

Pornind de la simbolistica extrem de apăsătoare ce se leagă de credință și mitologie, băieții de la Zdob și Zdub au semnat cel mai recent single, “Lupul solitar”, ce face parte din albumul Bestiarium, cu lansare în toamna acestui an. Conceptul om-natură, folclorul, simbolurile tradiționale și basmele se regăsesc povestite și cântate de “Lupul solitar, în cea mai nouă piesă lansată de trupa din Republica Moldova.

Compoziția este una clasică, iar fanii se pot bucură de 98% rock pur, combinat cu 2% ethnic magic pentru identitatea tradițională. “Naturii îi sunt fiu și omului i-s frate,/ Căci omul poate fi și el lup singuratic./ Singurătatea arde la fel și om și lup,/ Ce merg încet, departe, spre alte vieți și lumi…”.

Ursul și Omul Liliac sunt cele mai recente piese lansate de Zdob și Zdub anul acesta, iar trupa promite și alte noutăți muzicale, urmând să aflăm cât de curând povestea Leului dar și a Mioriței, de pe albumul Bestiarium.

Păreri?

182 Post Views

VH2 – Nu ma uita – primul single in noua formula

VH2 lanseaza “Nu ma uita”, primul single in noua formula.

“Nu ma uita” este prima piesa lansata de trupa in urma despartirii de solistul si co-fondatorul VH2, Gabriel Cotabita.
Noua componenta il aduce pe Mihai Pocorschi in fata microfonului, compozitorul din spatele celor mai celebre cantece ale formatiei.

VH2 este o formație de pop-rock din România, înființată în anul 2002 de foști membri ai grupurilor Holograf și Krypton.
Printre piesele de succes ale trupei se numara “Mai stai”, “Trece vremea”, “Departe de tine” si “Daca n-ai iubi”.

Pareri?

226 Post Views

Emeli Sandé lansează single-ul „Extraordinary Being”

Emeli Sandé, renumita artistă, câștigătoare a numeroase premii și distincții, lansează un single-ul „Extraordinary Being”, extras de pe următorul său album, intitulat „Real Life” și inclus pe coloana sonoră a filmului X-Men: Dark Phoenix.
Evocând spiritul și exuberanța erei disco, noul single al lui Emeli o găsește în ipostaza uimitoare de a-și lărgi mai mult ca niciodată orizonturile muzicale. „Extraordinary Being” este deschisă prin acorduri de pian, urmând ca, pe acest schelet milimalist, să se construiască un ritm funk, concretizat prin energie debordantă și sunete alerte de chitară și tobe. Deasupra acestor elemente se distinge vocea lui Emeli, a cărei performanță vocală este greu de egalat.
este despre expunerea minciunii conform căreia am fi ordinari. Suntem extraordinari. Este despre a le aminti oamenilor că măreția există în fiecare dintre noi. Extraordinarul nu este doar al câtorva, ci este al tuturor. Sper ca versurile să le amintească acelora cărora le lipsește încrederea de sine de superputerile lor”, declară Emeli Sandé.
Videoclipul ce acompaniază piesa este regizat de Sarah McColgan și o ilustrează pe Emeli într-o lume cosmică, ce se intercalează cu scene din filmul X-Men: Dark Phoenix
„Fox m-a contactat în vederea unei colaborări pentru piesa principală a producției cinematografice X-Men: Dark Phoenix. Deja lucram la și, în momentul în care am văzut filmul, nu mi-a venit să cred că versurile se pliau perfect pe călătoria pe care o face personajul principal”, declară Emeli.

Păreri?

199 Post Views

YUNGBLUD lansează „Parents”

După „11 Minutes”, incredibila sa colaborare cu Halsey și Travis Barker, YUNGBLUD lansează o nouă piesă, „Parents”, un material euforic, colorat, ce contrastează violent cu versurile sale acide și se pliază pe gusturile oricărui gen.
este un tribut adus individualismului. Tu ești cel mai în măsură să judeci cum să devii cea mai bună variantă a ta. Nu te conforma normelor impuse de percepția colectivă despre cum ar trebui să fii, dacă acest lucru îți aduce pierderea de sine”, declară YUNGBLUD.
„Parents” este compusă chiar de YUNGBLUD, în colaborare cu Justin Tranter (Julia Michaels, Fall Out Boy) și produsă de Zakk Cervini (Good Charlotte, Mayday Parade) și Chris Greatti (Grimes, Black Veil Brides), alături de care s-a lucrat și pentru „11 Minutes”, material ce a fost ascultat de peste 140 de milioane de ori.
De curând, YUNGBLUD a anunțat semnarea unui parteneriat cu Z2 Comics pentru lansarea unui roman grafic, realizat după un concept unic, intitulat „The Twisted Tales Of The Ritalin Club”, ce va fi lansat în luna octombrie.
În mai puțin de un an de la lansarea albumului său de debut, „21st Century Liability”, YUNGBLUD a înregistrat peste 100 de milioane de stream-uri. „Parents” este piesa care succedă single-ul „Loner”, ce a fost ascultat de peste 12 milioane de ori și lansarea albumului „Live In Atlanta”, care a fost înregistrat în timpul turneului său sold-out.

Păreri?

181 Post Views

5 Seconds of Summer lansează single-ul „Easier”

5 Seconds of Summer (5SOS) explorează noi universuri sonice și se avântă în tumultul unor noi texturi și ritmuri odată cu lansarea unui nou single, „Easier”, produs de către Andrew Watt, Louis Bell și Charlie Puth.
este piesa în care ne-am pus toată încrederea. La nivel vizual și sonor, este o dovadă de curaj, ce ne-a permis nouă, membrilor trupei, să explorăm noi sunete și stări. Cred cu tărie că este începutul unei noi ere pentru 5SOS”, declară Luke Hemmings, vocalistul trupei.
„Această piesă este este ceva ce, în subconștient, ne-am dorit mereu să lansăm. Împreună cu euforia și duritatea videoclipului, pot să spun că este cea mai bună piesă a noastră”, declară Calum Hood, basistul trupei.
Videoclipul ce acompaniază „Easier” a fost realizat de către Grant Singer (The Weeknd, Lorde) și reprezintă o veritabilă experiență vizuală. Materialul video a fost filmat în două locuri istorice din California de sud – peșterile Bronson din Griffith Park și Abbey Memorial Park.
„Am vrut să aducem în actualitate suflul cinematografic al videoclipurilor anilor ’90. Materialul este inspirat de ideea renașterii și de cele patru elemente: pământ, aer, foc și apă. Am vrut să fac ceva dramatic și exploziv, așa cum nu a mai avut această trupă înainte”, declară regizorul videoclipului.

5SOS este singura trupă din istoria clasamentului Billboard 200 ale cărei prime trei albume au ocupat prima poziție. 5SOS a vândut 8 milioane de albume, 2 milioane de bilete la concertele sale, iar piesele trupei au fost ascultate de peste 7 miliarde de ori.

Păreri?

233 Post Views

Keo lanseaza “Kryptonita mea”

Keo revine in atentia publicului cu un nou single, “Kryptonita mea”, o piesa ce beneficiaza de un clip pe masura.

Versuri:

Plec, ca nu vreau sa plec capul
Am indurat destul, imi e de ajuns
Prea adanc mi-ai infipt acul
In inima, otrava, mi-a patruns

Poate ca totul are un sens
E ca o lege in univers
Tot ce a fost nu mai poate fi sters
De zambetul tau un pic pervers
Si oricat de mult ai insista
Stiu ca nu te vei schimba
Raman strain in viata ta
Eu imi fac bagajele si..

Plec, ca nu vreau sa plec capul
Am indurat destul, imi e de ajuns
Prea adanc mi-ai infipt acul
In inima, otrava, mi-a patruns

Esti Kriptonita mea, Kriptonita mea
Ai o cripta mica in care mi-ai inchis inima
Esti Kriptonita mea, Kriptonita mea
Plec sa-mi fac o viata noua altundeva, da

Kriptonita-ta-ta-ta-ta
Kriptonita mea
Kriptonita-ta-ta-ta-ta
Kriptonita mea..②

Stiai ca totul are un pret
Iar ai gresit si acum inveti
Ca dragostea asa dispare
O sa-ti aduci aminte poate
Data viitoare

Plec, ca nu vreau sa plec capul
Am indurat destul, imi e de ajuns
Prea adanc mi-ai infipt acul
In inima, otrava, mi-a patruns

Esti Kriptonita mea, Kriptonita mea
Ai o cripta mica in care mi-ai inchis inima
Esti Kriptonita mea, Kriptonita mea
Plec sa-mi fac o viata noua altundeva

Kriptonita-ta-ta-ta-ta
Kriptonita mea
Kriptonita-ta-ta-ta-ta
Kriptonita mea..②
Altundeva, da da

Kriptonita-ta-ta-ta-ta
Kriptonita mea
Kriptonita-ta-ta-ta-ta
Kriptonita mea…

Pareri?

384 Post Views

Skizzo Skillz ne prezinta cheia succesului cu noul sau single

Skizzo Skilzz lanseaza “Dintii albi ca Dorian”, un comentariu modern asupra industriei muzicale si nu numai.

Pe o productie dinamica semnata de Cristian Eberhard, Skizzo revine pe post de observator, alcatuind o lista de “talente” necesara pentru a avea succces in 2019.

  

Totodata, artistul pune la dispozitie o lista de talente la alegerea publicului:

Succesul Lui Smiley

Vocea lui Connect-R

Talentul lui Salam

Picioarele lui Hagi

Trupul lui Velea

Mainile lui Halep

Chillul lui Iohannis

Masinile lui Tiriac

Kendama lui CRBL

Banii lui Becali

Curajul lui Dragnea

Pareri?

223 Post Views

JO a lansat “Rapitor”! Asculta cea mai noua piesa a artistei!

JO si-a surprins fanii cu lansarea celui mai nou single. „Rapitor” a fost lansat duminica si a strans in doar cateva ore peste 200.000 de vizualizari pe canalul de YouTube al label-ului Cat Music. Piesa si videoclipul au fost pregatite in cel mai mare secret, iar personajul masculin din videoclip este interpretat chiar de catre Juno, iubitul artistei.

Cunoscuta in industria muzicala romaneasca pentru piesele frumoase pe care le lanseaza, „Rapitor” nu se dezice de aceasta reteta de succes pe care o aplica JO. Mesajul piesei vorbeste despre o relatie toxica din care nu vrei sa iesi desi stii ca iti face rau: “Piesa #Rapitor descrie o relatie toxica in care orice te-ar sfatui lumea sau prietenii, continui sa iei aceleasi decizii, pentru ca fara persoana iubita dorul te rapeste!”, spune artista.

Desi nu este un secret pentru fanii lor ca au o relatie, JO si Juno nu au mai aparut impreuna intr-un videoclip. Cei doi au o relatie de aproape doi ani si lucreaza, evolueaza si calatoresc impreuna. Juno a lucrat impreuna cu Smiley la versurile piesei, asa ca pentru el a fost foarte usor sa intre in rolul “baiatului toxic” din relatie.

“Alex Parker și Marius Dia au venit cu ideea piesei si le multumesc pentru ca au avut incredere in mine. Am terminat piesa in studiourile HaHaHa Production impreuna cu Smiley si Juno care au avut un aport la versuri. Am decis sa filmez clipul cu Juno pentru ca inca de cand scriam piesa, ne-am inspirat din viata reala si ne-am regasit in versuri. Cel mai bun regizor pentru aceasta piesa mi s-a parut Dan Petcan, alaturi de care am mai lucrat in trecut si am avut intotdeauna succes impreuna!”, a adaugat JO.

JO a cunoscut succesul cu primul sau single, „Soapte”, care a strans peste 18 milioane de vizualizari pe YouTube. De-a lungul timpului, artista a lansat o serie de single-uri ce au ajuns ulterior super-hituri: „Mesajul meu” si „Cu un picior in rai”, dar si colaborari cu artisti precum Randi sau Jorge. Colaborarea cu Randi pentru single-ul „Pana vara viitoare” a stat in topurile celor mai difuzate piese pe radio si TV timp de aproape jumatate de an si a depasit in doar cinci luni de la lansare 25 de milioane de vizualizari pe YouTube. In 2018, JO s-a facut remarcata cu piesa „In lipsa ta”, care a strans peste 14 milioane de vizualizari, dar si cu lansarea a doua single-uri in limba spaniola, o premiera in cariera sa, „Maria” si „Sangria”.

Pareri?

276 Post Views

Smoke Weaver a lansat single-ul Nori

Vineri, 17 mai, Smoke Weaver a lansat cea mai recentă piesă a sa, „Nori”. O baladă rock ce poartă ascultătorii prin acele stări de puternică încărcătură emoțională care apar în viață și trec precum norii pe cer.
Desprinsă parcă din sufletul celor care au iubit, suferit și reușesc acum să ofere din nou dragoste, „Nori” este o piesă de stare, ce abundă în metafore și elemente reale, rupte din poveștile trăite de autorul acestor versuri, Iulian Teodor Costache.
„Orice experiență vine în viața noastră, ne produce o trăire și își lansă amprenta acolo, în sufletul și mintea noastră. Toate episoadele din viața asta, orice relație, moment de fericire, orice ceartă sau dezamăgire, momentele de rătăcire sau deznădejde, toate apar, ne acaparează și apasă, iar apoi trec, mai repede sau mai lent și fac loc unor noi povești. Depinde numai de noi să ne alungăm norii și să privim cu speranță și pozitivism către viitor!” – declară Iulian Teodor Costache, fondatorul proiectului Smoke Weaver.
Noul single, „Nori”, îmbină notele de chitară cu distors moale și acorduri punctate de hammond prin orchestrație, cu versuri și ritmuri ce îndeamnă la optimism, totul într-un mod propriu, marca Smoke Weaver. Atât versurile, cât și linia melodică a noii piese, îi aparțin lui Iulian Teodor Costache.
Proiectul Smoke Weaver a luat ființă în decembrie 2015, odată cu lansarea primei piese, Autostrada. De atunci și până în prezent, Smoke Weaver a lansat șapte piese și a urcat pe scenele a numeroase evenimente organizate în România, precum concerte de revelion sau zile de orașe, dar și în cluburi și pub-uri din București, Sibiu, Constanța, Tulcea, Galați etc.
Fondatorul și artisul din spatele proiectului Smoke Weaver este Iulian Teodor Costache, absolvent al Școlii de Artă – Secția Canto – de mai bine de 20 de ani. De profesie inginer, Iulian a continuat să aibă colaborări în domeniul muzical până în anul 2015, când a decis să își ducă pasiunea pentru muzică la un nou nivel și astfel a pus bazele proiectului Smoke Weaver.

Păreri?

168 Post Views