Goana după bani, o nouă piesă semnată Cortes, cu un mesaj puternic

Într-o societata măcinată de criză economică și multe alte probleme, Cortes a lansat împreună cu Sprint Music un nou single cu un mesaj foarte puternic – “Goana după bani”, o piesă care să te facă să fIi atent la tot ce se întâmplă în jurul tău din punct de vedere financiar.
Sprint Music împreună cu Cortes au lansat un nou single, cât se poate de actual, după piese de top precum “Dependent” sau “Independent”, mai precis, “Goana după bani”.
“Pot spune că “Goana după bani” este o piesă atipică ca și mesaj, în primul rând. Am observat că în ultimul timp foarte mulți oameni sunt preocupați numai să facă bani și piesa asta are cumva mesajul – gen “hai să ne mai oprim puțin din goana după bani și să ne și bucurăm de ei dacă tot îi facem”. Să mai plecăm și într-o vacanță, să facem un gest frumos pentru persoanele dragi. Adică să nu ne concentrăm tot timpul numai pe făcut bani pentru că pierdem alte lucruri, pierdem bucuria din viața noastră. Piesa a fost compusă acum trei luni și am scris-o în trei zile. La “Goana după bani” muzica e făcută de Cosmin Dobrescu și  Cristi Pascu, textul de Cosmin Dobrescu, de producție s-a ocupat Enri Demi, la chitară a cântat Marius Popescu, iar de Visual s-a ocupat Cristi Roman. Cu această ocazie am vrut să aflăm și când a făcut Cortes primii bani și iată ce ne-a mărturisit. “Aveam 12 ani și în spatele blocului meu aveam un depozit. Iar eu jucam fotbal în spatele blocului cu niște prieteni și a venit un camion care avea saci cu orez. Iar doamna de acolo ne-a întrebat dacă vrem să facem un ban și ne-a rugat să cărăm sacii din camion în depozit. Și atunci am făcut primii bani din care mi-am luat un suc și câteva napolitane”, a povestit Cortes care și-a deschis propriul studio și e deschis la colaborări.

Cine e Cortes aka Cosmin Dobrescu?

Cosmin Dobrescu sau Cortes s-a remarcat ca artist solo în 2013, odată cu apariția hitului „Vedeta mea”, realizat în colaborare cu Connect-R. Cei doi au mai lucrat împreună la piesele „Sweet 16”, “Geneza”, “Bani cu dobânda” și “Scrisoare pentru președinte”. Mai apoi, în 2015, împreună cu Andreea Bălan, a lansat piesa „Uită-mă”, produsă de David Deejay, Chris Mayer și Adi Cristescu, piesă care a fost prezentă timp de 14 săptămâni în Top 10 Media Forest. După accea au urmat alte colaborări de succes, cu Lora (“Puncte-puncte”), What’s Up (“Haimana”), Mellina (“Să nu spui că nu ți-am zis”), Bianca (“Fără ea, fără el”). Artistul a ales să contrazică încă o dată tiparele clasice ale hip-hopului, piesele sale având o amprenta personală și inedită prin modul în care combină elemente extrase din mai multe genuri muzicale.

Păreri?

235 Post Views

Cliff Scholes lanseaza „Break Away” si te invata sa treci peste o relatie ajunsa la final

Cliff Scholes lansează marți, 6 august, „Break Away”, o piesă care ne introduce într-o relație ajunsă la final, cu resentimente și dorința puternică de a merge mai departe, pe drumuri diferite.

 

„Break Away” este genul de piesă care transmite o energie specifică muzicii dance, alături de un mesaj care te învață să te pui pe primul loc, departe de scuze care nu oferă nicio garanție. Cliff Scholes transmită prin intermediul unor ritmuri vibrante acea determinare de care ai nevoie pentru a merge mai departe.

 

Cliff Scholes este un producător, inginer de sunet, compozitor și artist din Marea Britanie, care are o dragoste declarată pentru muzica dance și pop. Artistul provine dintr-o familie de muzicieni, motiv pentru care, la vârsta de 10 ani, a învățat să cânte la orgă. Înainte de a-și începe cariera de producător, Cliff Scholes a făcut parte din mai multe trupe.

Păreri?

226 Post Views

Colaborare în premieră! PETRA și Randi lansează împreună Mai dansează

PETRA, frumoasa artistă din Republica Moldova, colaborează pentru prima oară cu Randi pentru o piesă sensibilă, cu și despre dragoste, numai bună pentru acest început de toamnă, ce poartă numele „Mai dansează”. Cu o poveste romantică aparte, plină de dor și pasiune, „Mai dansează” redă în versuri și imagini un univers cu totul special.

„«Mai dansează» povestește prin versuri și muzică despre o iubire nemuritoare, un cuplu care se iubește și peste ani ca în prima zi. Mă bucur mult că am avut ocazia să colaborez cu Randi, l-am urmărit de când eram mai mică și îl apreciez mult ca artist. Am făcut echipă bună și am lucrat cu drag la acest proiect. Sper să vă placă la fel de mult, cum ne place și nouă :)”, povestește PETRA.

„Pe PETRA o știu de dinainte să vină în București și i-am simțit potențialul încă de atunci. Este o artistă diferită, care va intra puternic în industria muzicală și va avea parte de o carieră lungă și plină de succes. Am ales să facem piesa «Mai dansează» împreună, pentru că vibe-ul ei unește două generații și amintește de muzica Disco a anilor de glorie a acestui gen! Deși nu am trăit în acei ani, parcă este un trecut care-mi sună familiar, cald, aproape de inimă. Pe scurt, în această piesă cântăm despre o iubire neschimbată de trecerea timpului și despre nostalgia anilor de început!”, adaugă Randi.

Compus de către PETRA, Randi, Gabriel Huiban, Mattias Bylund și Laurențiu Duță, single-ul este însoțit de un videoclip cinematografic ce dezvăluie un univers misterios, ce reușește să apropie două lumi paralele prin puterea unei iubiri misterioase ce reușește să depășească orice obstacole.

Cei care i-au descoperit talentul PETREI au fost părinții, iar de atunci au început și primele ore de canto, solfegiu, pian și, respectiv, primele concursuri. Preferă să își scrie singură textele, pentru că viața o inspiră și a pregătit deja o mulțime de piese împreună cu producătorul ei muzical, Gabriel Huiban, care îi este și manager. Toamna trecută, PETRA și-a deschis sufletul prin muzică și a lansat prima sa piesă din cariera muzicală, „Sunt bine”, după care a urmat „Ireligios”, un single puternic, cu un mesaj emoționant.

Păreri?

183 Post Views

Sonus Records lansează Sophia Boitan Tic-Tac

Sophia este elevă la “Liceul de Arte Ionel Perlea din Slobozia”. La vârsta de 9 ani a descoperit că are potențial în muzică datorită unui curs de chitară la care s-a înscris.

De atunci viața i s-a schimbat și a realizat că muzica este drumul pe care vrea să-l urmeze. Fiind o fire sensibilă își dorește ca prin muzică să transmită tot sensibilitate.Sophia studieaza canto la “Music City”, acolo unde  vocal coach si indrumator îi este artista Andreea Avarvari (AVA).

De asemenea ea esta artistă la  Sonus Records, așadar așteptați-va la noi piese din partea ei.

Păreri?

232 Post Views

Tamiga & 2Bad au lansat Forever, un videoclip filmat pe străzile din Sighișoara

Proiectul cu mare succes peste hotare revine cu un nou produs de calitate filmat pe străzile din Sighișoara. Astfel că Tamiga&2Bad împreună cu Sprint Music lansează “Forever”, o piesă care va cuceri topurile românești și internaționale.
Tamiga & 2Bad merge pe urmele succesului personajului mitologiei moderne și anume “Dracula”, filmând noul videoclip în Sighișoara, în localitatea unde s-a născut Vlad Țepeș zis și Dracula. Locul în sine este foarte misterios dar surprinde într-un alt fel frumosul, la fel cum o face și melodia celor doi interpreți Tamiga & 2Bad. Piesa de dragoste și visare este încadrată perfect în acest tablou, însă cei doi ne-au povestit că nu a fost atât de simplu să obțină acele cadre.

“A fost destul de greu să arătăm o parte a Sighișoarei “pustie”, pentru că nu-i deloc așa… ne-am nimerit fix în perioada festivalului medieval unde vin foarte mulți turiști din România cât și din afară țării pentru acest eveniment. Doar imaginați-vă! Noi sperăm ca piesa și videoclipul să placă publicului nostru pentru ca de fiecare dată venim cu ceva nou și cu o poveste în spate și nu in ultimul rând cu multă muncă! Vă așteptăm cu like, share și subscribe!”, spun Tamiga & 2Bad.

Cum s-a născut Tamiga & 2Bad?

„Eu și cu Tamiga ne știm din anul 2013, atunci când am colaborat la un spectacol în Sibiu, de atunci am ținut legătura chiar colaborând în Septembrie 2017 când Body&Soul a lansat „Viața-i un film”, iar la 3 luni după lansare, eu i-am propus să facem împreună un proiect muzical și așa s-a născut melodia „În Havana”. De când au lansat ~În Havana~ în vara anului 2018 cu peste 24 de milioane de vizualizări, au mai lansat melodiile „Doar a ta”, „Heaven”, „Love is in the air”, „Ayaya” și „Baby C ‘est la vie”, ne-a povestit Laurențiu Constantin alias 2Bad.

Păreri?

171 Post Views

Lil Baby a lansat piesa Detox

Lil Baby a lansat piesa “Detox”. Imediat după lansarea documentarului său biografic aclamat de critici, Untrapped: The Story of Lil Baby, rapperul din Atlanta revine la muzică cu lansarea „Detox”. Noua melodie este produsă de Nick Papz.

În 2022, vedeta Quality Control Music a trecut de la statutul de rapper obișnuit la statutul de star rock. Miercuri, s-a întâlnit cu candidata pentru rolul de guvernator al Georgiei, Stacey Abrams, la doar câteva zile după ce a câștigat 1 milion de dolari la cazino. După marea sa victorie, liderul 4PF a lăsat să se știe că, deși câștigă mult, asta nu înseamnă că cheltuiește mult. „Ei știu că am câștigat, dar ceea ce nu știu este că nu sunt aici să investesc”, a scris el pe Twitter. În timp ce lucra la muzica sa solo, Lil Baby și-a găsit timp să se conecteze cu DJ Khaled și Drake pentru „Staying Alive” al lui Khaled, care a debutat pe primul loc în topuri.

Păreri?

218 Post Views

Fletcher a lansat single-ul Sting

Fletcher a lansat single-ul “Sting”, a treia piesă de pe albumul de debut foarte așteptat, “Girl Of My Dreams”. Proiectul va fi lansat prin Capitol Records pe 16 septembrie, fiind o privire de aproape asupra momentelor de durere, de triumf și de experiențe profund transformatoare în drumul ei către auto-descoperire.

FLETCHER spune: „Atât de mult din munca mea anterioară s-a concentrat pe alți oameni și pe relațiile mele: toți oamenii care mi-au frânt inima, toate inimile pe care le-am sfâșiat. „Pentru albumul meu de debut, mi s-a părut corect să fac o aprofundare în auto-explorare și în toate fațetele diferite care compun cine sunt. Am vrut să fie cea mai sinceră, crudă și completă reprezentare a persoanei care am fost întotdeauna. A fost nevoie de mult timp și de multă reflecție pentru a crea o astfel de lucrare, dar pentru mine este important ca muzica mea să provină direct din experiența trăită.”

Cântăreața/compozitoarea pop apreciată de critici a împărtășit recent noul ei single, „Becky’s So Hot”. Cântecul a ajuns pe locul 3 în topul iTunes în toate genurile, a fost popular pe Genius și Twitter și a strâns deja peste 5 milioane de stream-uri la nivel global. Piesa a fost lăudată de Revista V, Billboard, Teen Vogue și Euphoria. „Becky’s So Hot” sosește ca urmare a piesei din iunie „Her Body Is Bible”.

Păreri?

243 Post Views

Dermot Kennedy a lansat single-ul Kiss Me

Dermot Kennedy a lansat single-ul “Kiss Me”, fiind cea mai recentă piesă care va fi dezvăluită înaintea noului album al lui Dermot, Sonder, care va fi lansat pe 4 noiembrie.

Un maestru povestitor, el îmbină versuri emoționante despre intensitatea iubirii cu o melodie molipsitoare care atrage imediat ascultătorul. Co-scrisă de Dermot, Dan Smith (Bastille), KOZ (Kendrick Lamar, Dua Lipa) și Steve Mac (Pink, Ed Sheeran), „Kiss Me” a fost, de asemenea, co-produsă de Mac și KOZ.

Videoclipul pentru „Kiss Me” a fost regizat de ABCDCD (Franz Ferdinand, Sparks) și descrie o călătorie epică a unui cuplu însoțit de imagini îndrăznețe, cinematografice. Dermot și iubirea sa sunt văzuți într-un moment intim conducând un pick-up. Pe măsură ce videoclipul se desfășoară, bucăți din camion se dezintegrează în jurul lor, dar nu se opresc niciodată să avanseze.
Dermot comentează: „Mesajul din spatele videoclipului și melodiei „Kiss Me” este că dragostea merită… Chiar și atunci când lucrurile se prăbușesc și viața se simte scurtă și există haos peste tot în jurul nostru, există tot timpul ceva de care să ne ținem.”

Un interpret live dinamic și puternic, Dermot va fi headliner-ul celui mai mare festival al său de până acum, la Electric Picnic din Irlanda, alături de Tame Impala și Arctic Monkeys. Revizuind locul în care a început, el se bucură de fani în locuri neașteptate, fiecare oprire servind ca strângere de fonduri pentru organizații caritabile locale. Orașele vizitate până acum includ Mexico City, Toronto, Chicago, Boston și Philadelphia, cu bani strânși pentru Fundația Shawn Mendes, The People’s Music School (Chicago), The Unison Fund (Toronto) și multe altele.
Dermot se va întoarce, de asemenea, în SUA pentru a prezenta un spectacol special la The Greek Theatre din Berkley, CA pe 16 septembrie, și va apărea la festivaluri precum Life is Beautiful din Las Vegas pe 18 septembrie și Ohana Festival din Dana Point, CA pe 2 octombrie.

Noul album care urmează este un nou capitol interesant pentru starul global. Sonder este rezumat ca „conștientizarea că fiecare om trăiește o viață la fel de vie și complexă ca a ta”, un termen care a rezonat profund cu Kennedy. Alte momente importante ale albumului includ single-ul principal „Something to Someone”, care a depășit peste 20 de milioane de stream-uri și se află în prezent în topurile radiourilor. „Dreamer”, o altă piesă de album din album, este o melodie mai lentă însoțită de pian.

Nominalizat pentru „ Best International Male” la BRIT Award în 2020, Dermot a strâns acum aproape 4 miliarde de stream-uri pe platforme și are cel mai bine vândut album de debut din Irlanda al acestui mileniu, făcându-l un artist cu vânzări de platină în peste 12 țări. Capacitatea sa unică de a se uni și vindeca prin muzica sa a fost evidentă încă de la începutul ascensiunii sale organice și meteorice. Muzica sa poetică și convingătoare a rezonat cu iubitorii de muzică de pe tot globul.

Păreri?

124 Post Views

Netta face echipă cu Mr Eazi pentru Playground Politica

Netta face echipă cu Mr Eazi pentru “Playground Politica”. Câștigătoarea Eurovision a fost recent lăudată de The Hollywood Reporter pentru „versurile ei pline de umor, personajul ciudat-pop și moda exagerată”, iar piesa de astăzi, un afrobeat fusion jam care îl prezintă pe iubitul artist nigerian, Mr Eazi, reprezintă un moment important din cariera ei revoluționară.

„Playground Politica” este o bijuterie pop și cea mai personală piesă a carierei lui Netta, fiind pentru prima dată când ea împărtășește o reflecție despre adolescența ei când a crescut în Nigeria. Este o poveste despre lecțiile de viață pe care le-a învățat în Nigeria, nuanțată cu o estetică copilărească.

Înainte de a câștiga Eurovision cu hit-ul său monstru „Toy”, Netta și-a petrecut primii ani de formare (mai exact 6,5 ani) în Nigeria, unde a urmat o școală internațională. Toți copiii erau din țări și culturi diferite și „Toată lumea era diferită, așa că nimeni nu era diferit”, a spus ea.

„Playground Politica” surprinde esența Nigeriei ca fiind locul ei fericit, ceva la care obișnuia să se gândească atunci când s-a mutat înapoi în Israel și s-a simțit apreciată de colegii săi.

Vechea rima din Israel „Nadneda” este prezentată în cântec, care se traduce prin „swing away, swing away, down, up, up and down”. Acesta a fost ales în mod intenționat, deoarece Netta își găsea adesea refugiu pe leagăn când se simțea tachinată, „aproape ca și cum leagănul s-ar putea întoarce în timp pentru a mă duce înapoi în Nigeria”.

Apariția lui Mr Eazi pe piesă este mai mult decât un feature. El, ca și Netta, a crescut și în afara țării sale natale și a urmat o școală internațională. „Nu ne-am putut abține să nu simțim că într-un univers paralel am putea fi împreună în clasă.”

Netta a devenit unul dintre inovatorii pop mondiali, transformând genul într-o casă de distracție plină de culoare. De când a câștigat Eurovision Song Contest în 2018 cu „Toy”, ea a cântat la NBC TODAY, a lansat EP-ul „Goody Bag”, a fost invitată la Switched On Pop. În timpul pandemiei, ea a lansat și un EP de cover-uri (“The Best Of Netta’s Office – Vol. 1″) care, inspirat de seria ei de spectacole de pe YouTube cu același nume, includea interpretări ale unor cântece precum „The Times They Are” de Bob Dylan. A-Changin'”, „Barbie Girl” de Aqua și „Supercalifragilisticexpialidocious” de la Mary Poppins.

Păreri?

130 Post Views

Jonas Blue colaborează cu Louisa Johnson pentru Always Be There

Jonas Blue colaborează cu Louisa Johnson pentru “Always Be There”. Piesa este cea mai recentă din viitorul proiect de album al lui Blue, „Together”, care va fi lansat lansat anul viitor.

În toate lansările sale – care includ „Fast Car”, „Perfect Strangers”, „Mama” și „Polaroid” – Jonas Blue a strâns peste 15 miliarde de stream-uri globale, 75 de milioane de vânzări individuale și 130 de certificări Platinum.

Albumul său de debut, Blue este certificat cu discul de aur în Regatul Unit și S.U.A. și a fost câștigător al Brit Certified Breakthrough Award. El a colaborat cu o distribuție plină de artiști importanți care include Becky Hill, Rita Ora, Joe Jonas, Paloma Faith, Liam Payne, Tiësto, MK, R3HAB, RAYE, Raye, JP Cooper, Sabrina Carpenter, Ava Max, Why Don’t We și mai mulți.

Blue a produs și remixuri pentru Ed Sheeran și Justin Bieber, Ellie Goulding, Regard, Madison Beer, Alok & Bastille și mulți alții. Programul său de turnee pentru 2022 include o rezidență în Las Vegas, spectacole la festivaluri, spectacole în Ibiza, în SUA, Europa și multe alte locații. De asemenea, va cânta seturi B2B la numeroase festivaluri cu DJ-ul/producătorului olandez Sam Feldt, partenerul său în noul lor proiect, Endless Summer.

Păreri?

230 Post Views